Skocz do zawartości
tosiek

Zwlekanie z aktualizacjami na hostingach

Polecane posty

Dlaczego firmy hostingowe zwlekają z aktualizacją np. PHP i Apache?

 

Ostatnio spytałem się mojego hostingu kiedy mają zamiar przejść z wersji php 5.2 na 5.3 (dla przypomnienia 5.2 nie jest już wspierane) to dostałem odpowiedź:

na dziś dzień nie planujemy zamiany php 52 na 53

 

Rozumiem, że trzeba odczekać jakiś czas po wydaniu nowej wersji czy aby nie zawiera poważnych błędów ale bez przesady - na niektórych hostingach jest jeszcze php 4 albo stare wersje apache... Ostatnio sony się na tym przejechało.

 

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć te zwłoki? Jak to wygląda od kuchni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś o różnicach między 5.2 a 5.3? Wiesz, jaka ilość skryptów w momencie update'u na 5.3 się zwyczajnie wypiertentegowuje?

Firma hostingowa nie może patrzeć wyłącznie na cyferki, musi myśleć o swoich klientach, któzy często mają właśnie poinstalowane skrypty, których zgodność z PHP 5.3 jest często wątpliwa.

 

Co do PHP4 - niektóre firmy trzymają go jako drugi interpreter, dla klientów, którzy korzystają ze skryptów starszej generacji. Jeśli jest jedynym, jest to nieporozumienie, ale jako drugi - bardzo wygodne rozwiązanie. To samo powinny stosować w przypadku 5.2 i 5.3 - dwa niezależne interpretery i po kłopocie. Czasem jednak nie jest to takie łatwe we wdrożeniu...

Edytowano przez d.v (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem różnice http://php.net/manual/en/migration53.php3 przejście z 5.2 na 5.3 nie jest trudne od strony skryptów...

 

Jakby tak dalej zostawiać stare interpretery to coś czuje że zanim dojdziemy do php 6 to na hostingach musieliby mieć sporo wersji interpreterów ;)

 

 

A co z apachem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Samo przeczytanie o różnicach nic nie daje. Przy php5.3 wykłada się sporo skryptów. M.in. część modułów do Joomli - nie działają wogóle.

I ciekawe kto im to poprawi. Ty, jako usługodawca hostingu? Będziesz siedział i naprawiał? Czy powiesz klientowi, że peszek i ma sobie iść do kogoś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, dla ciebie może nie są trudne.

Ale w momencie apdejtu zacznie się klasyczny zapętlony dialog admina i programisty

A: Skrypty są błędnie napisane i dlatego w nowej wersji interpretera nie działają. To pańska wina.

Proszę poprawić skrypty, to zadziała.

P: Przecież działało. To pańska wina, bo źle żeś serwer skonfigurował i działać przestało.

Nic nie będę poprawiał. Proszę tak skonfigurować serwer, aby nadal działało.

 

Co niektórzy pamiętają boje np. z wyłączeniem register globals, magic quotes, ewentualnie problemy z MySQL.5 i nie chcą powtarzać awantur związanych z takimi grubymi rewolucjami :)

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że sama techniczna aktualizacja to nie problem dla hostingów :D bo już myślałem, że z tym sobie rady nie dają...

 

Teraz mi się przypomina: ludzi dzielimy na tych, którzy robią backupy i na tych co backupy robić będą. Sony już się przejechało na tym, że nie aktualizowali ani nie zabezpieczali bo działało, więc po co? Lepiej trzepać kasę.

 

Samo przeczytanie o różnicach nic nie daje. Przy php5.3 wykłada się sporo skryptów. M.in. część modułów do Joomli - nie działają w ogóle

Oczywiście, że samo czytanie nic nie daje, chyba że jesteś medium i potrafisz kontrolować wszystko myślami. To oznacza, że trzeba napisać do ich autorów żeby je poprawili.

Edytowano przez tosiek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przejście z 5.2 a 5.3 - rozumiem, że może być problemem ale tak jak już pisałem w jednym z wątków - ogicom tkwi w epoce kamienia łupanego mając php w wersji 5.2.6 czy z maja 2008 roku, MySQL z lutego 2008 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do trudności przechodzenia na 5.3 tutaj macie kobyłę phpBB by przemo, wydawać by się mogło, że ciężko będzie poprawić cały skrypt http://www.przemo.or...ic.php?t=118066 całe poprawianie nie jest trudne - wystarczy trochę czasu poświęcić.

 

php w wersji 5.2.6 czy z maja 2008 roku, MySQL z lutego 2008 roku.

Nie mam ochoty przeglądać newsów ze strony php ani changelogów ale było sporo poprawek bezpieczeństwa w stosunku do wersji 5.2.17 a co do funkcjonalności chyba nic się nie zmieniło oprócz poprawek bugów - jakieś racjonalne wytłumaczenie co to robi na serwerze?

Edytowano przez tosiek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ochoty przeglądać newsów ze strony php ani changelogów ale było sporo poprawek bezpieczeństwa w stosunku do wersji 5.2.17 a co do funkcjonalności chyba nic się nie zmieniło oprócz poprawek bugów - jakieś racjonalne wytłumaczenie co to robi na serwerze?

Nie bardzo rozumiem, pytasz mnie dlaczego na serwerach ogicomu jest 5.2.6 czy pytasz dlaczego uważam, że powinno być 5.2.17 zamiast 5.2.6 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ochoty przeglądać newsów ze strony php ani changelogów ale było sporo poprawek bezpieczeństwa w stosunku do wersji 5.2.17 a co do funkcjonalności chyba nic się nie zmieniło oprócz poprawek bugów - jakieś racjonalne wytłumaczenie co to robi na serwerze?

Wytłumaczenie brzmi najprawdopodobniej suEXEC, czyli PHP uruchamiany na prawach danego użytkownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wystarczy trochę czasu poświęcić

Będziesz charytatywnie poświęcał swój czas, żeby mości klientom poprawiać różnego rodzaju wadliwe aplikacje?

Przecież to jak sam napisałeś nie jest takie trudne...

 

Przeciętny user właśnie

Nie mam ochoty przeglądać newsów ze strony php ani changelogów

tylko będzie obwiniać usługodawcę, że coś DZIAŁAŁO a NIE DZIAŁA i to jego wina.

Klasyczny taki dialog podałem w poprzednim swoim poście.

 

a co do funkcjonalności chyba nic się nie zmieniło oprócz poprawek bugów

Ano to, że niektórzy programiści owe "bugi" w swoich aplikacjach wykorzystywali jako "ficzery".

Część także może nie dosłownie - ale kod pomimo programistycznego błędu (jeszcze) działał, a po poprawkach interpretera przestał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

5.2 > 5.3 to jeszcze pikuś

ja kończę właśnie rzecz pewną, że klient (we Włoszech - masakra) ma 5.1.6, a ja mu system postawiłem na Joomli 1.6 z paroma rzeczami dodatkowo, w specyfikacji widnieje 5.2+... na szczęście nie marudził, że "jak to", tylko będzie kombinował upgradować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczenie brzmi najprawdopodobniej suEXEC, czyli PHP uruchamiany na prawach danego użytkownika.

Tak, takie rzeczy powinny być w standardzie, tak przy okazji, jak jest z uprawnieniami z php jako moduł apache a jak jako cgi/fastCGI? Jezeli suexec nie działa z php 5.3 to należy się zastanowić, kto jest groźniejszy, ktoś z zewnątrz czy nasi użytkownicy?

 

Ano to, że niektórzy programiści owe "bugi" w swoich aplikacjach wykorzystywali jako "ficzery".

Część także może nie dosłownie - ale kod pomimo programistycznego błędu (jeszcze) działał, a po poprawkach interpretera przestał.

Podaj mi choć jeden przykład - w życiu się nie spotkałem i to nie ma sensu....

 

A co z mysqlem? 5.5 nie jest w 100% zgodny wstecz.

 

I dlaczego na każdym hostingu nie można ustalić dostępu do FTP z określonych adresów IP...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I dlaczego na każdym hostingu nie można ustalić dostępu do FTP z określonych adresów IP...

Jak to nie ma, jak jest?

Na wszystkim działającym na ProFTPd userek sobie sam może kontrolować poszczególne operacje na swoich zasobach. Jak mi się będzie nudzić, to zrobię krótkie howto, jak nie zepsuć sobie przy okazji zabaw dostępu z konta macierzystego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×