Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Marek Donal

Zliczanie transferu w firmach hostingowych

Polecane posty

Chciałbym ostrzec wszystkich, którzy zamierzają kupić serwer wirtualny lub dedykowany w firmie hostings.pl. Jak wiadomo najdroższym elementem w serwerze jest cena transferu. W przypadku serwera dedykowanego ważne jest też sprzęt na jakim postawią ci stronę. I powiem szczerze, że jak otrzymałem ofertę od hostings.pl to byłem mile zaskoczony – oferta była konkurencyjna do innych firm hostingowych. Bajka jednak trwała krótko – 2 miesiące. Zauważyłem, że transfer wykorzystany przeze mnie i jaki został podany przez hostings.pl znacznie przewyższa (ponad 2 razy!!!) ten podany w statystykach oglądalności strony. Zapytałem o co chodzi, a oni powiedzieli, że te statystyki oglądalności strony nie uwzględniają ruchu generowanego przez Google’a. Postanowiłem więc wyłączyć Google’a na jakiś czas i to sprawdzić. Okazało się, że Google nie miał prawie żadnego wpływu na wartość transferu, a hostings.pl nie byli w stanie tego wytłumaczyć. Postanowiłem zerwać umowę, ale tutaj zaczęły się kolejne problemy – minimum 3 miesięczny termin wypowiedzenia, w czasie którego muszę płacić za serwer z tym zawyżonym transferem. Jestem w plecy kilka ładnych tysięcy. Usługi hostings.pl polecam teraz tylko moim największym wrogom. Ludzie z dala od nich. Ostrzegam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chciałbym ostrzec wszystkich, którzy zamierzają kupić serwer wirtualny lub dedykowany w firmie hostings.pl. Jak wiadomo najdroższym elementem w serwerze jest cena transferu. W przypadku serwera dedykowanego ważne jest też sprzęt na jakim postawią ci stronę. I powiem szczerze, że jak otrzymałem ofertę od hostings.pl to byłem mile zaskoczony – oferta była konkurencyjna do innych firm hostingowych. Bajka jednak trwała krótko – 2 miesiące. Zauważyłem, że transfer wykorzystany przeze mnie i jaki został podany przez hostings.pl znacznie przewyższa (ponad 2 razy!!!) ten podany w statystykach oglądalności strony. Zapytałem o co chodzi, a oni powiedzieli, że te statystyki oglądalności strony nie uwzględniają ruchu generowanego przez Google’a. Postanowiłem więc wyłączyć Google’a na jakiś czas i to sprawdzić. Okazało się, że Google nie miał prawie żadnego wpływu na wartość transferu, a hostings.pl nie byli w stanie tego wytłumaczyć. Postanowiłem zerwać umowę, ale tutaj zaczęły się kolejne problemy – minimum 3 miesięczny termin wypowiedzenia, w czasie którego muszę płacić za serwer z tym zawyżonym transferem. Jestem w plecy kilka ładnych tysięcy. Usługi hostings.pl polecam teraz tylko moim największym wrogom. Ludzie z dala od nich. Ostrzegam!!!

 

A miał pan zliczanie transferu realnie na karcie sieciowej czy porównywał do statystyk z logów www? To całkiem co innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj, ładny proces bym Ci za to zgotował na miejscu hostings :] Byłbyś już nie kilka, a min. kilkanaście tysięcy w plecy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panie Marku

 

Zanim kogos o cos Pan oskarzy zawsze proponuje skonsultowac to z osoba z branzy. Wiekszosc osob zajmujacych sie serwerami www wie, ze traffic nie skupia sie wylacznie na ruchu www.

 

Z drugiej strony smiem twierdzic, ze roznica 100 % jest jednak zbyt duza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z drugiej strony smiem twierdzic, ze roznica 100 % jest jednak zbyt duza.

 

Tak, jesli zuzyl 100MB na www, to baaaardzo trudno jest zuzyc drugie tyle na poczte, FTP :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Najmen i @Prohost maja z duzym prawdopodobienstwem racje, co oznacza prawdopodobnie, ze nie wziales wszystkich czynnikow wplywajacych na transfer pod uwage;

 

dane uzyskane na drodze przetwarzania wybranych logów to nie wszystko, trzeba wziasc pod uwage np.

- narzuty protokołów dla uslug FTP, www

- transfer wygenerowany poprzez skrypty pobierające dane z zewnątrz np. pliki xml, kanaly rss

itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź chociażby atak na jakąś usługę serwera, który wygenerował duży transfer, być może dziurawe skrypty na serwerze, które pozwoliły na atak z serwera. Jest wiele możliwości.

 

W dodatku nie wiem po co osobny temat - opinie o hostings.pl już istnieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie liczenie transferu nie opiera się wyłącznie na WWW, należy brać pod uwagę również inne czynniki. Jednak na swoim przykładzie wiem, że różne firmy robią to w różny sposób. Nie będę podawał nazw firm jednak prowadzę serwis, który w ciągu 3 m-cy działał na 3-ech różnych serwerach (przenoszony był 3 razy). Zauważyłem, że różnice w naliczaniu transferu przez firmy gdzie znajdował się serwis były znaczne.

 

- W pierwszej firmie około 2 do 2,5 GB na dobę

- W drugiej firmie około 3 do 3,5 GB na dobę

- W trzeciej firmie znacznie powyżej 4 GB, czasem powyżej 5 GB

 

Dodam, że we wszystkich przypadkach statystyki serwisu były bardzo podobne. Co ciekawe:

- w pierwszej z wymienionych firm gdzie transfer był mniejszy ówcześnie statystyki odwiedzin były nieznacznie wyższe niż później w pozostałych firmach,

- w trzeciej firmie ówcześnie statystyki odwiedzin były najniższe, a transfer najwyższy w porównaniu do dwóch poprzednich firm

 

Z trzeciej firmy zrezygnowałem właśnie ze względu na tak znaczną różnicę w naliczanym transferze. Jest więc dla mnie zastanawiające skąd te różnice. Czy nie ma ściśle określonej - nazwijmy to znormalizowanej - metody naliczania transferu takiej samej dla wszystkich firm świadczących usługi hostingowe?

 

Dodam, że w w/w przykładach nie chodzi o firmę hostings.pl. Wypowiedź ta nie dotyczy tej firmy. Nie korzystałem z ich usług i nic w tej sprawie nie mogę powiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wpisu powyżej: Nie ma co z tym kombinować, po prostu odpal na swojej maszynie "ifconfig" i pod linuxem zobaczysz statystyki sieciówek. Podsumuj sobie transfer po 24h i porównaj z tym co Ci wykazuje firma hostingowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że w takich zastosowaniach liczy się zarówno wychodzący od serwera, jak i przychodzący do serwera?

 

Dodatkowo - transfer to nie tylko ruch wyjściowy generowany przez httpd.

Nie używasz przypadkiem na stronie jakiegoś cURLa zasysającego coś z zewnątrz?

Nie wykonujesz jakichś backupów?

Nie uploadujesz nic via FTP?

Nie korzystasz wcale z poczty?

 

No i czy nie zapominasz, że ethernet ma to do siebie, że oprócz danych *użytecznych* serwowana jest cała masa kontrolnych, które to też trzeba uwzględniać?

 

 

PS: #cezaro - takie różnice są m.in. spowodowane tym, że co niektóre firmy stosują gzip dla wychodzących stron; liczeniem po logach albo liczeniem realtime itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując hostings nie wyjaśniło klientowi jak się liczy transfer, a klient nie jest zbyt obeznany w tych sprawach.

 

Temat nadaje się do kosza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podsumowując hostings nie wyjaśniło klientowi jak się liczy transfer, a klient nie jest zbyt obeznany w tych sprawach.

 

dokladnie

 

Temat nadaje się do kosza.

 

nie zgadzam sie z powyzszym, ludzi trzeba edukowac, ktos czytajac powyzsze posty i nie obeznany w 'technologiach internetowych' zdobedzie dodatkowe informacje na temat tego 'czym jest transfer, jak sie go liczy i z czego moga wyniknac rozne rozpietosci miedzy statystykami logow a wskazaniami dostawcy itp.'

 

dostawcy uslug hostingowych zasypuja nas wieloma parametrami, ale zwykly kowalski po takim temacie bedzie wiedzial jakie dodatkowe pytanie zadac zwiazane z transferem, a mianowicie: "jak jest zliczany transfer w Panstwa firmie"

 

dzieki temu mniej osob bedzie rzucalo 'uwagami', ktore przytoczyl @Marek Donal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się co do przesłania tematu ale kto go znajdzie w setkach innych. Już lepiej jakieś FAQ zrobić z odnośnikiem do takiego tematu. Tyle, że kto to czyta. Mało kto czyta stare tematy. Przydałaby się jakaś funkcja która by informowała przy dodawaniu tematu o tematach podobnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×