Skocz do zawartości
xorg

Punkt regulaminu forum a prawo

Polecane posty

Hi, na pewnym forum w regulaminie jest zapis brzmiący na styl "nie usuwamy założonych kont na forum", oraz przy rejestracji użytkownik posiada link do regulaminu z notką o wypełnieniu pól rejestracyjnych - tj jeżeli je uzupełni, to zgadza się z każdym podpunktem regulaminu i w tej chwili ma jeszcze możliwość odstąpienia od rejestracji.

 

Czy to jest zgodne z prawem ? Tj nieusuwanie kont użytkowników nawet na ich prośbę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możliwość usunięcia konta w rozumieniu logowania do forum + zaprzestanie przetwarzania danych osobowych (np. e-mail) powinna istnieć. Jeśli natomiast pytasz czy jest dozwolona treść regulaminu, zgodnie z którą treść postów na forum wraz z oznaczeniem pseudonimu autora nie zostanie usunięta nawet na prośbę autora to moim zdaniem jest dozwolona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

OK, ale jeżeli chcę na danym forum skasować swoje konto całkowicie a nie zmieniać nick na ugabuga, fikcyjny mail, zmiana hasła i konto nieaktywne, tylko całkowicie wywalić konto a pod postami żeby pisało [nick] usunięty ? Jest sposób prawny na wyegzekwowanie tego czy admin robi sobie co chce i jak chce ? Nie łamie to ustawy GIODO ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych masz możliwość w każdym momencie zarządać zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych, czyli Twoje dane osobowe muszą zostać całkowicie usunięte z bazy Administratora Danych Osobowych. Posiadanie danych osobowych, bez wykonywania na nich jakichkolwiek operacji również jest przetwarzaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Doczytajcie sobie co jest daną osobową, sam nick nią nie jest więc usunięcia go z postów nie można żądać, dopiero w kombinacji z innymi danymi staje się daną osobową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sam nick nie, ale mail według niektórych interpretacji - tak.

Moim zdaniem te interpretacje są bez sensu, jeśli nie jest to mail korporacyjny, ale... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Nick, skąd, wiek, zainteresowania... niejedno forum wymaga wpisanie tych danych. Zmiana skąd na ,,z dupy", wiek na 99 a zainteresowanie na ,,killer" powoduje prędzej bana niż usunięcie konta, zwłaszcza jeżeli administrator jest złośliwy i konta nie będzie chciał usunąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spanner

jeśli dobrze pamiętam, to gdzieś czytałem, że nick lub adres e-mail mogą być takimi danymi tylko wtedy jeśli można po nich zidentyfikować tą konkretną osobę. Czyli jeśli na forum mamy użytkownika np. JanKowalski to to nie jest dana bo takich osób może być wiele... jakieś takie prawne zawiłości pamiętam, że miałem na studiach przy ochronie danych osobowych ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Generalnie dane osobowe to te dane, które pozwalają na zidentyfikowanie osoby bez ponoszenia nadmiernych kosztów czy działań. lub gdyby zajmowało to naprawdę dużo czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Są przypadki i fora gdzie użytkownik zawsze będzie znany i nawet jak zmieni nicka to i tak będzie wiadomo że to on. Co wtedy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszliśmy w złym kierunku :P

 

Całość dotyczy mojego forum - mam w regulaminie taki punkt, gdyż mam ważniejsze sprawy niż usuwanie kont na forum jakimś płaczkom. Z reguły jest to tak iż jedyne co w bazie danych userzy zostawiają to: nick, mail, zakodowanie hasło, data rejestracji, data ostatniego logowania. I nic więcej, i o to mi chodzi czy ten punkt oraz ignorowanie próśb o usuwanie konta są zgodnie z prawem.

 

 

Jeden user zacytował mi punkt regulaminu cywilnego o umowach, ale nie wiem czy prawo cywilne ma tu zastosowanie, oraz czy rejestracja na forum jest umową o której mowa w tym prawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

W momencie rejestracji zawierana jest umowa pomiędzy userem a adminem na przetwarzanie danych osobowych itd. Poza tym jest to forum publiczne, co innego fora zamknięte, o statusie specjalnym - takie jest moje odczucie jeżeli chodzi o przepisy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja bym poruszył tutaj dwa wątki

1. kwestia konta

2. kwestia postów użytkownika

 

ad 1

1. W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.

2. Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.

3. Informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań.

Jeżeli mamy w profilu dane, które umożliwiają zidentyfikowanie nas, to jak najbardziej działa tu ustawa o ochronie danych osobowych.

 

ad.2

Można do tego podejść z innej strony. Jak się ktoś uprze i udowodni, że posty są przejawem działalności twórczej, o charakterze indywidualnym, to może zażądać ich usunięcia. Przez to profil zostaje wyczyszczony z postów (bo o to często chodzi), resztę danych można usunąć samemu (typu imię, nazwisko...). Pozostaje tylko pytanie. Czy mamy do czynienia z dziełem autorskim. W 99,9% przypadków na forach raczej nie. Chyba, że ktoś np. pisze wiersze, bądź publikuje kod. Prawda jest jednak taka, że zwykle jest to trele morele, które nie spełnia tych kryteriów.

 

Dlatego przy forach w regulaminie należy zaznaczać, że autor wyraża zgodę na nieograniczoną publikację jego treści. A co do danych osobowych, to można zawsze zaoferować użytkownikowi wyczyszczenie profilu z danych osobowych i po problemie.

[nie jestem prawnikiem, więc głowy sobie nie dam uciąć]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli mamy w profilu dane, które umożliwiają zidentyfikowanie nas, to jak najbardziej działa tu ustawa o ochronie danych osobowych.

A co myślicie o mailach w darmowych domenach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zaden mail sam w sobie nie jest dana osobowa, zapisanie sie na forum nie jest rownoznaczne ze zgoda a przetwarzanie danych osobowych bo ich nie podajesz, na podstawie tego co podaje sie na forum nie da sie jednoznacznie kogos zydentyfikowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

theONE - maile w darmowych domenach nie są daną osobową. Maile firmowe już są, bo pozwalają bardzo łatwo zidentyfikować konkretną osobę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zaden mail sam w sobie nie jest dana osobowa, zapisanie sie na forum nie jest rownoznaczne ze zgoda a przetwarzanie danych osobowych bo ich nie podajesz, na podstawie tego co podaje sie na forum nie da sie jednoznacznie kogos zydentyfikowac

zobacz sobie ten artykuł http://di.com.pl/news/33218,0,Adres_e-mail_jako_dana_osobowa.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie owy artykuł całkowicie przyznaje rację theONE.

Mając na uwadze powyższe rozważania, trzeba na koniec wyraźnie wskazać, że oceny, czy adres e-mail może być daną osobową, należy każdorazowo dokonywać w odniesieniu do konkretnego adresu poczty elektronicznej. Ustalenie, iż adres e-mail jest daną osobową ma natomiast doniosłe znaczenie. Taka kwalifikacja adresu e-mail powoduje bowiem, iż zastosowanie znajdują przepisy Ustawy, które chronią interesy osób posługujących się konkretnymi adresami e-mail, dając tym osobom możliwość skorzystania z uprawnień określonych w Ustawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie owy artykuł całkowicie przyznaje rację theONE.

mail może być ale nie musi być daną osobową, przecież zostało to wyraźnie zapisane.

Jeżeli zarejestruję domenę z nazwiskiem np. janbutrynowski.pl (zakładając, że jest tylko jeden Butrynowski w Polsce) to przecież będziemy mieli do czynienia z daną osobową jeżeli stworzę maila janek@janbutrynowski.pl

zaden mail sam w sobie nie jest dana osobowa, zapisanie sie na forum nie jest rownoznaczne ze zgoda a przetwarzanie danych osobowych bo ich nie podajesz, na podstawie tego co podaje sie na forum nie da sie jednoznacznie kogos zydentyfikowac
prawie a żaden to lekka różnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale maile firmowe nie podpadają już pod ochronę danych osobowych, bo nie są prywatne. /tak mi się wydaje.

 

Nie ma znaczenia - to są dane osobowe, tyle że takie, których ujawnienie przez pracodawcę jest całkowicie legalne. Niemniej jednak są to dane osobowe i ich zbiór powinien być odpowiednio chroniony. Bo co innego ujawnienie tych danych przez pracodawcę a co innego dostęp przez osoby nieupoważnione.

 

W przypadku maili imie.nazwisko@bleble.pl, które nie są kontami firmowymi - nie są to dane osobowe, gdyż nie jesteśmy w stanie w prosty sposób odnaleźć właściciela takiego konta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Adresy mailowe w darmowych serwisach pocztowych także mogą być daną osobową. Co do zasady, pojedynczy adres e-mail może, ale nie musi być daną osobową. Ale prawdopodobieństwo, że w zbiorze kilku-kilkunastu tysięcy adresów e-mail będą dane osobowe jest bliskie jeden i dlatego wypada je zachowawczo wszystkie traktować jako dane osobowe.

 

Nie zgadzam się, że przy dobrze napisanym regulaminie forum będzie możliwe żądanie wycofania opublikowanych postów o charakterze utworu z forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się, że przy dobrze napisanym regulaminie forum będzie możliwe żądanie wycofania opublikowanych postów o charakterze utworu z forum.

Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem. Mógłbyś jeszcze raz napisać to zdanie innymi słowami? Będę wdzięczny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Adresy mailowe w darmowych serwisach pocztowych także mogą być daną osobową.

 

Moim zdaniem nie bardzo. Przede wszystkim nie ma możliwości w łatwy sposób sprawdzić do kogo należy konto mailowe. Aby to zrobić trzeba by naprawdę sporo wysiłku w to włożyć a to zgodnie z ustawą dyskwalifikuje darmowe adresyy mail jako dane osobowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×