Skocz do zawartości
jamjacek

Podzial macierzy RAID

Polecane posty

Witam

 

Posiadam serwer z 12 dyskami 1,5 TB, na którym hostuje stronę z downloadem, na tym samym serwerze znajduje się również mysql, sphinx oraz apache. Dość często mam sytuacje że dyski zajęte wysyłaniem plików do usera, zwalniają dość ostro działanie strony oraz mysql( baza zajmuje 500 mb ), insert trwa momentami po 12 sekund.

Obecnie działa to na jednej dużej matrycy raid5, chciałem wsadzić osobny dysk SSD pod baze ale serwer niema wolnych gniazd, wiec moje pytanie, czy podzielenie na:

-4 dyski w raid 10 na system, bazę, oraz wszystko inne niż download

-8 dysków w raid 5 na pliki do sciagania

będzie dobrym rozwiązaniem, teoretycznie powinno działać, download plikow czytanych z raid5 nie będzie miał wpływu na szybkość raid10.

 

Oraz dodatkowe pytanie, czy można jakoś zmusić linuxa (debian) aby plików z konkretnego katalogu nie buforował w pamięci RAM.

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

najważniejsze pytanie i zarazem może i podpowiedź: z jakiego kontrolera korzystasz konfigurując te RAID? bo jeśli to jest programowy, to może warto by było pomyśleć o profesjonalnym kontrolerze/kontrolerach pod powyższe macierze?

 

Jakiego typu to jest download ? czy to coś w stylu serwisów pomagających w ściąganiu z różnych serwerów premium ? bo jeśli tak to może te dane nie są warte trzymania ich na RAID i pojedyncze dyski zwyczajnie wystarczą?

 

4 dyski w raid 10 wydaje się dobrym pomysłem ,ale otrzymasz 3 TB przestrzeni której nie wykorzystasz.

RAID 5 pod dane, szybsze byłoby raid 1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kontroler to 3ware 9650SE-12ML

 

Dane do przeważnie pliki po 5-15 mb, instalki innych programów, wersje demo itp.

 

Generalnie to zajęte jest tylko 4 TB, wiec na przeznaczenie 3 TB na raid10 jestem w stanie sobie pozwolić.

 

Raid1 szybszy od 5 ?

przy raid5 odczyt bedzie lecial z 7 dysków, przy raid1 z 4, wiec raid5 wydaje się szybszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy RAID5 jest więcej liczenia niż przy raid1, wtedy jeszcze nie wiedziałem że masz 'sensowny' kontroler który to liczy zamiast CPU procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obecnie działa to na jednej dużej matrycy raid5, chciałem wsadzić osobny dysk SSD pod baze ale serwer niema wolnych gniazd, wiec moje pytanie, czy podzielenie na:

 

Wrzuć dysk ssd po PCI-E.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD ma czas życia pod obciążeniem koło roku więc bez RAIDa ciężko go stosować

Dodatkowo musi miec wolny slot na karte i to wysokoprofilową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD ma czas życia pod obciążeniem koło roku więc bez RAIDa ciężko go stosować

Dodatkowo musi miec wolny slot na karte i to wysokoprofilową

 

Serwer na 12 dysków, to minimum 2U, wiec powinno być kilka wejść na PCI-E.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś jeszcze wkleić model dysków?

 

dyski to ST31500341AS Barracuda 7200.11 SATA

 

Prosiłem już o wpięcie karty SSD, technik wyłączył kompa i z przykrością oznajmił ze nie ma wolnego slotu na jej podpięcie, więc ta opcja odpada.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD ma czas życia pod obciążeniem koło roku więc bez RAIDa ciężko go stosować

Dodatkowo musi miec wolny slot na karte i to wysokoprofilową

 

Trwałość SSD zależy od wielu czynników. Dyski w technologii SLC są dużo trwalsze (i kilka razy droższe) od budżetowych odpowiedników MLC. Rodzaj obciążenia też ma znaczenie - konkretnie stosunek odczytów do zapisów (AFAIK to zapisy zużywają komórki pamięci).

Myślę że dyski SLC są już całkiem przyzwoite i na pewno pociągną więcej niż rok nawet przy mocnej eksploatacji, a przy zastosowaniu w bazach danych wydajność wzrasta nawet dziesięciokrotnie. Inna sprawa, że RAID powinien w serwerach być stosowany niezależnie od rodzaju dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×