Skocz do zawartości
Gość AceDude

Bank, PKD i ryczałt

Polecane posty

Gość AceDude

No, to teraz moja kolej. Hosting akurat będzie u mnie działalnością marginalną, jeżeli w ogóle będę się tym zajmował. Ale jednak mam kilka pytań, na które odpowiedź przyda się innym ;)

 

Zarabiam trochę kasy jako freelancer - programuję głównie w PHP, teraz uczę się Javy. W przeciągu kilku miesięcy wypuszczę grę przeglądarkową, mam też serwisy które zarabiają na reklamach.

 

Wszystko to chciałbym opodatkować poprzez ryczałt ewidencjonowany. 350zł ZUSu (pierwsza firma) + nieduży podatek + brak VATu powinny pozwolić mi wyjść na niezły plus.

 

1) Są przeciwko temu jakieś przeciwwskazania?

 

2) W jakim banku macie konta firmowe, wasze opinie? Sam skorzystam chyba z oferty WBK.

 

3) Ma ktoś z rozeznanie w stawkach ryczałtu? Google jest słabym źródłem :/

 

4) Dobrze dobrałem PKD?

6201Z - DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z OPROGRAMOWANIEM

6209Z - POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA W ZAKRESIE TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH I KOMPUTEROWYCH

6311Z - PRZETWARZANIE DANYCH; ZARZĄDZANIE STRONAMI INTERNETOWYMI (HOSTING) I PODOBNA DZIAŁALNOŚĆ

 

Jeżeli coś jeszcze powinienem wiedzieć, to chętnie posłucham :) Z góry dzięki za odpowiedzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Tak. Bez fakturowania VATowskiego stracisz część klientów.

2. BZ WBK jest całkiem dobrym wyborem. Sam korzystam z usług Lukas Bank - oferta w zasadzie podobna, ja po prostu miałem bliżej do oddziału. Podobno BPH ma przyzwoitą ofertę dla firm.

3. N/A

4. Dobrze. Ale dobierz jeszcze parę rzeczy, którymi możesz się pobocznie zajmować. Za wpisanie większej ilości punktów PKD nie zapłacisz, a mogą się przydać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko to chciałbym opodatkować poprzez ryczałt ewidencjonowany.

 

Kto by nie chciał tak ;)

 

Zapytajj w US czy ta działalność podlega ryczałtowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

mBank odpada, nie lubię ich po prostu. Aliora jeszcze przestudiuję. Jak czegoś ciekawego się dowiem, albo będę potrzebował dowiedzieć - dam znać.

 

Dzięki za odpowiedzi panowie, bardzo pomogliście ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

AD1. bierz vat bo i tak go płacisz cokolwiek kupujesz, przynajmniej będziesz go mógł odliczyć

nie słuchaj jak ktoś mówi że zapłacisz 22% podatku, płacisz tylko różnicę między naliczonym i należnym,

czyli w praktyce nawet nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

AD1. bierz vat bo i tak go płacisz cokolwiek kupujesz, przynajmniej będziesz go mógł odliczyć

nie słuchaj jak ktoś mówi że zapłacisz 22% podatku, płacisz tylko różnicę między naliczonym i należnym,

czyli w praktyce nawet nic.

 

Ja też uważam, że VAT warto wziąć, bo przecież tak naprawdę i tak prace wyceniasz netto no i jakieś koszty masz, które możesz odliczyć a na ryczałcie płacisz podatek od przychodu a nie dochodu.

 

Co do płatności VAT-u to się nie zgodzę bo faktycznie płacisz 22% od różnicy ale w przypadku działalności usługowej kosztów jest w miarę mało i jednak tego vat-u trochę się płaci, zawsze więcej niż PIT-u. Ale tak jak napisałem wyżej klientom wyceniasz prace w netto czyli na VAT zawsze od nich masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

AD1. bierz vat bo i tak go płacisz cokolwiek kupujesz, przynajmniej będziesz go mógł odliczyć

nie słuchaj jak ktoś mówi że zapłacisz 22% podatku, płacisz tylko różnicę między naliczonym i należnym,

czyli w praktyce nawet nic.

 

Jak masz koszty większe niż przychody :) Bycie na vat zmiejsza twój DOCHÓD (przychód - koszt) o ok 18,5% (nie 22 bo odliczasz brutto jak nie jesteś na vat). Skoro dochód jest w równaniu to już uwzględnia to podatek vat naliczony z kosztów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie od vatu odciągali, ale zostałem przy swoim :)

AceDude, a czemu nie lubisz mbanku? Jako konto firmowe sprawdza się bardzo dobrze. Dorzuć sobie jeszcze jakieś PKD związane z IT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Są przeciwko temu jakieś przeciwwskazania?

 

2) W jakim banku macie konta firmowe, wasze opinie? Sam skorzystam chyba z oferty WBK.

VAT = bardziej skomplikowana księgowość.

 

Konto w ING - http://www.ingbank.pl/male-firmy/konta-firmowe/direct#tab=1

 

Zapytajj w US czy ta działalność podlega ryczałtowi.

O ile pamiętam nie ma już takich wymogów i ważne są roczne obroty i limity. Obecnie to chyba około 110 000 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×