Skocz do zawartości
kozioleqqq

Optymalizacja VPSa - duży load

Polecane posty

Witam.

 

Posiadam VPSa (procesor - 2x2GHz, RAM - 2GB, burst RAM - 3GB) i do niedawna wszystko działało sprawnie, ale od dwóch dni VPS wariuje. Load skacze od 0-1 do 11-15, chociaż zużycie procesowa wynosi 0%, a potem nagle 2x100%. Następnie się uspokaja i po paru minutach znowu to samo. Na 2 forach zainstalowanych na tym serwerze było ok. 100 osób.

 

Administracja serwera uznała, że winnym całego zamieszania jest połączenie nginx'a z php-fastcgi i kazała zainstalować Apache. Jednak mam wątpliwości ponieważ na stronach które przeglądałem panuje opinia, że nginx jest jednym z szybkich i lekkich serwerów w przeciwieństwie do Apache. Ktoś nawet napisał:

 

Czy ktokolwiek stosuje Apache do VPSa? Bo ja nie znam takich maniaków :]

I teraz mam pytanie: czy to możliwe, że fastcgi generuje takie duże obciążenie? Dało by się coś z tym zrobić nie instalując Apache? Czy istnieje na przykład inny sposób połączenia nginx'a i php?

 

Pozdrawiam

kozioleqqq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zadam bardzo standardowe pytanie zmieniałeś coś na serwerze albo coś się zmieniło czy obciążenie samo z siebie skacze, jaką masz wirtualizację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony nic się nie zmieniło w konfiguracji. Podobno były jakieś prace na serwerze i od tego czasu coś się psuje.

 

Nie bardzo rozumiem pytanie dotyczące wirtualizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od rodzaju wirtualizacji zależy na co masz wpływ i jaką część zasobów faktycznie dzielisz, poproś o dokładną listę prac jakie były robione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I teraz mam pytanie:

1) czy to możliwe, że fastcgi generuje takie duże obciążenie?

2) Dało by się coś z tym zrobić nie instalując Apache?

3) Czy istnieje na przykład inny sposób połączenia nginx'a i php?

1) nie

2) przy założeniu, że nikt Cię nie atakuje i konfigurację MySQLa masz dobrą, a do niedawna faktycznie wszystko sprawnie pracowało,

ruch na forum Ci się nie zwiększył, ani nie dogrywałeś żadnych pluginów,

to jak na mój gust oznacza, że należy zmienić dostawcę VPSa, bo pakiet jaki masz powinien uciągnąć baaardzo duży ruch w konfiguracji nginx+php-fcgi

powiedzmy sobie szczerze - 2x2 GHz i 2 GB RAM to jest od cholery zasobów!

3) nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Duży load a małe zużycie procesora może świadczyć o problemach z dyskiem, można by było sprawdzić jakie tam IO na dysku jest bo tu może być problem i przez to się nie wyrabia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zadam bardzo standardowe pytanie zmieniałeś coś na serwerze albo coś się zmieniło czy obciążenie samo z siebie skacze, jaką masz wirtualizację?

 

Serwer niezarządzany, na serwerze matce nie było nic zmieniane w konfiguracji (problem występuje tylko i wyłącznie na tym VPS).

Jak dowiedziałem się z naszego admina, który analizował problem na tym VPS`ie (bo serwer jest hostowany u nas), konfiguracja niektórych plików była zmieniana (niestety nie przez nas).

 

Wirtualizacja to OpenVZ, bezpłatny panel Kloxo.

 

Problem pojawia się tylko u tego klienta, i obciąża maszynę matkę. To właśnie był powód naszej nieszczęsnej awarii na tym serwerze ostatniej nocy.

Dlatego specjalnie poprosiłem naszego admina, aby zajrzał co tam jest na serwerze i spróbował poprawić skrypt.

 

Jeśli ktoś się czuje na "siłach" do zoptymalizowania tego skryptu (forum na Przemo), ja zapłacę za tą usługę, o ile wystawi rachunek i uzgodnimy wcześniej cenę.

Oczywiście o ile nasz klient wyrazi zgodę i udostępni tej osobie dostęp do SSH na własną odpowiedzialność.

 

Oczywiście oczekuję pełnej gwarancji poprawy działania konta i skryptu od takiej osoby, która będzie optymalizowała skrypt naszego klienta. ;)

 

Duży load a małe zużycie procesora może świadczyć o problemach z dyskiem

Zapewniam Ciebie, że problem nie leży w tym przypadku w dyskach. Zużycie CPU w tym VPS dochodziło nawet do 100% na dwóch rdzeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ooo... ;) no to się wyjaśniło jaka wirtualizacja.

 

Nic nie wiem, żeby konfiguracja była zmieniana - nie licząc mojej próby zainstalowania webmaila (co sprowadziło się do dopisania subdomeny do listy wirtualnych hostów w nginx.conf) - ale nie jestem jedynym administratorem, więc nie wiem. Co było zmieniane?

 

Czyli to jednak wina by Przemo i na Apache działało by lepiej?

 

Zużycie CPU w tym VPS dochodziło nawet do 100% na dwóch rdzeniach.
A zaraz potem spadało do < 1% na obydwu, a "htop" pokazywał 100% "io-wait"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ooo... ;) no to się wyjaśniło jaka wirtualizacja.

 

Nic nie wiem, żeby konfiguracja była zmieniana - nie licząc mojej próby zainstalowania webmaila (co sprowadziło się do dopisania subdomeny do listy wirtualnych hostów w nginx.conf) - ale nie jestem jedynym administratorem, więc nie wiem. Co było zmieniane?

 

Czyli to jednak wina by Przemo i na Apache działało by lepiej?

 

A zaraz potem spadało do

 

Była zmieniona bo osobiście rozmawiałem z administratorem co "patrzał" w Twoje pliki. Nie pamiętam dat i nazwy dokładnie teraz, ale spytam go jeśli chcesz widzieć o które pliki dokładnie chodzi.

 

No widzisz i tu jest chyba ten problem, jest takie przysłowie:

 

"Gdzie kucharek 6, tam nie ma co jeść"

 

Naprawdę trudno cokolwiek ocenić jeśli na Twoim serwerze dokonuje optymalizacji kilka osób (bo tak rozumiem Twoją wypowiedź), poszukaj sobie jednego (ale stałego)dobrego admina (lub weź pakiet zarządzany) i niech wszystko poprawnie przebuduje w Twoim serwerze.

Nigdy nie udostępniaj serwera kilku adminom, to jakbyś dawał kierownicę kilku kierowcom naraz. Każdy admin ma swoje przyzwyczajenia, swoje konfiguracje i sposoby diagnozowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakiego webmaila?

 

Może zainstalowałeś jakiegoś dziurawca, i ci jakieś spamboty po nim grasują...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Webmail to RoundCube. Skąd spam boty znały by moją domenę? (na dodatek z polskimi znakami).

 

Nie pamiętam dat i nazwy dokładnie teraz, ale spytam go jeśli chcesz widzieć o które pliki dokładnie chodzi.

Bardzo bym prosił o podanie tych plików, po modyfikacji których mogły wystąpić problemy.

 

Co do "kucharek 6" to jest nas 2 no i próbujemy razem - mówiąc kolokwialnie - "rozkminić" tą patową sytuację...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Webmail to RoundCube. Skąd spam boty znały by moją domenę? (na dodatek z polskimi znakami).

 

 

Bardzo bym prosił o podanie tych plików, po modyfikacji których mogły wystąpić problemy.

 

Co do "kucharek 6" to jest nas 2 no i próbujemy razem - mówiąc kolokwialnie - "rozkminić" tą patową sytuację...

 

Został doinstalowany nginx, wcześniej jego nie było.

Tu masz dokładny przewodnik do kloxo: http://lxcenter.org/...xo-installation

 

Ja mam dla Ciebie radę i zarazem prośbę, poszukaj dobrego admina lub zleć konfiguracje osobom co się na tym znają.

My przywiązujemy ogromną uwagę do zadowolenia naszych klientów i nie chciałbym, aby nasza opinia jako usługodwacy została zszargana poprzez jakieś nieporozumienie pomiędzy nami.

 

W razie pytań zapraszam do helpdesku, aby nie robić tutaj nie potrzebnego zamieszania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×