Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Jarosław Szmańda

Wydajność FastCGI względem mod-php

Polecane posty

Cześć,

 

Czy ktoś mógł by mi naświetlić temat na dzień dzisiejszy?

 

Pomijając kwestię bezpieczeństwa (tylko jeden użytkownik serwera), skrypty raczej bezpieczne - nie wrzucane 'śmieci' jak jest z wydajnością? Wiadomo, że FastCGI alokuje 'na stałe' część pamięci - jaki jest jest - o ile jest przerost wydajność podczas wykonywania skryptów?

 

Będę wdzięczny za opinie użytkowników obu rozwiązać.

 

 

Pzdr!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jemu chodzi chyba o php-fcgi i apache2-mod_php.

 

Swoją drogą - też ciekawy jestem owego porównania, zwłaszcza z workerem itk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie fakt, że żaden sensowny cacher nie zachowuje się dobrze z FastCGI (przynajmniej tak było, kiedy ja kombinowałem z optymalizacją Apache2) przechyla całą szalę zwycięstwa na korzyść mod_php.

Całe szczęście, że istnieje jeszcze LSAPI w LiteSpeedzie który radzi sobie z cacherami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie fakt, że żaden sensowny cacher nie zachowuje się dobrze z FastCGI (przynajmniej tak było, kiedy ja kombinowałem z optymalizacją Apache2) przechyla całą szalę zwycięstwa na korzyść mod_php.

Całe szczęście, że istnieje jeszcze LSAPI w LiteSpeedzie który radzi sobie z cacherami ;)

 

Mylisz się - odpowiednio cacher, odpowiednio skonfigurowany i jazda - a nie apt-get install memcached ;)

 

mod_fastcgi (fcgig bardzo rzadko używam, prawie wcale) ma o wiele więcej opcji konfiguracyjnych niż mod_php i co ważne per user, per domena / subdomena można upchać php.ini, starter itd (można to także uzyskać za pomcą np. suphp, aczkolwiek dostaniemy turbo po wydajności) , bardzo dużego skoku wydajności nie będzie natomiast zauważymy na zużyciu pamięci (dla rozsądnego klienta mod_php jest totally OK B) ), ważne by konfiguracja fastcgi i odpalacza była odpowiednia, możemy z fastcgi zrobić "muła" jeśli go odpowiednio spapramy.

Worker to moim zdaniem mały połykacz RAMu - niestety w niektórych przypadkach stosujemy go bardzo często (spora ilość połączeń i gracefull).

 

JarekMK musisz zwrócić uwagę na to, ze niektórzy programiści są zatrzaśnięci i trzeba im potłumaczyć dlaczego pewne opcje są inaczej obsługiwane ;)

@Krystian, @tym ma rację - może nie tylko kontentu co zastosowania serwera, jak widzę hostingi na mod_php5 to mi kapcie spadają, a są takie :)

 

 

Tu jest z cacherami ale zawsze coś widać;

http://www.brandontu...che_benchmarks/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak widzę hostingi na mod_php5 to mi kapcie spadają, a są takie

Mogę tak z ciekawości wiedzieć czemu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Mogę tak z ciekawości wiedzieć czemu?

Pewnie z racji wykonywania php z prawami serwera apache.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogę tak z ciekawości wiedzieć czemu?

 

Jeśli system nie jest odpowiednio "zrobiony" to patrz podstawowa różnica pomiędzy fastcgi a mod_php5 ;)

Ale oczywiście pisałem o hostingach nie tych które się reklamują w tv itd. ;) a o tych które mają DA + PHP5 CLI ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie z racji wykonywania php z prawami serwera apache.

Można przecież tak skonfigurować serwer Apache, żeby wykonywał je z określonym przez nas UID...

Do tego na frontendzie jakieś proxy, żeby odciąć ZU od bezpośredniego Apache i to chyba nawet w miarę bezpieczne jest ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można przecież tak skonfigurować serwer Apache, żeby wykonywał je z określonym przez nas UID...

Do tego na frontendzie jakieś proxy, żeby odciąć ZU od bezpośredniego Apache i to chyba nawet w miarę bezpieczne jest ;)

 

itk + suexec ?

a no squid ;)

patrz bodajże nazwa.pl ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Można przecież tak skonfigurować serwer Apache, żeby wykonywał je z określonym przez nas UID...

w wspomnianej konfiguracji apache prefork + php cli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

itk nie wymaga suexecka... bo tak właściwie to on sam przełącza UID dla jakiegokolwiek requestu w ramach vhosta.

Problem tylko taki, że wymaga to pracy procesu głównego z uid=0, więc stąd pomysł na proxy (czy to nginx, czy to squid), żeby maksymalnie utrudnić jakieś sztuczki przepełniania buforów itp.

 

w wspomnianej konfiguracji apache prefork + php cli ?

Najdmen mówił, że ogólnie nie lubi mod_php na serwerach hostingowych ;)

A przy umiejętnej konfiguracji ma to szansę nawet jako-tako działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

itk nie wymaga suexecka... bo tak właściwie to on sam przełącza UID dla jakiegokolwiek requestu w ramach vhosta.

Problem tylko taki, że wymaga to pracy procesu głównego z uid=0, więc stąd pomysł na proxy (czy to nginx, czy to squid), żeby maksymalnie utrudnić jakieś sztuczki przepełniania buforów itp.

 

 

Najdmen mówił, że ogólnie nie lubi mod_php na serwerach hostingowych ;)

A przy umiejętnej konfiguracji ma to szansę nawet jako-tako działać.

Wszystko się da jak się chce i pomyśli.

Nadal nie rozumiem koncepcji mod_php na hostingu shared bez odpowiedniego tuningu systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Najdmen mówił, że ogólnie nie lubi mod_php na serwerach hostingowych wink.gif

tak ale czytając to odebrałem jako np. Directadmin ./setup.sh

A przy umiejętnej konfiguracji ma to szansę nawet jako-tako działać.

FastCGI to sprawniejsza kontrola nad procesami i użytkownikami.

 

Wracając do tematu, lepszym rozwiązaniem będzie Lighty + spawn-fcgi i xcache.

Od fastcgi do apache, mod_php będzie szybszy ( nie wiem jak z wspomnianym itk).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×