Skocz do zawartości
tepe

Jaki serwer dla mikrofirmy (nettop)

Polecane posty

Witam,

 

Poszukuję rozwiązania do mojej firmy, sam nie czuje się za pewnie w tym temacie więc wole zapytać:

- Czy nettop będzie nadawał się jako serwer dla mikro firmy ?

 

Wymagania:

- System Windows , główne zastosowanie baza SQL dla Subiekta (w sieci lokalnej po lanie 1GB, jak i via Internet z magazynu zewnętrznego).

- obsługa drukarki w sieci

- udostępnianie plików w sieci lokalnej i globalnej (aktualnie do max 1GB, w przyszłości max 5 gb)

- energooszczędność

 

Moja propozycja to coś pokroju Dell OptiPlex FX160 (della wybrałem z powodu marki, polecenie innego sprzętu jak najbardziej mile widziane)

Cena tego della to ok 760 zł brutto specyfikacja:

- procesor Intel Atom 1.6 GHz 230 (L2 Cache 512 KB, FSB 533 MHz)

- pamięć 1 GB RAM

- dysk twardy 2 GB SSD

- karta sieciowa integrated Gigabit Ethernet LAN 10/100/1000

 

Czy windows XPE nada się do moich zastosowań czy szukać maszyny z inną wersją Windowsa ?

 

I co ogólnie sądzicie o takim pomyśle, brnąć w to dalej czy szukać innego rozwiazania w podobnej kwocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę chcesz trzymać firmową bazę danych subiekta na maszynie z jednym dyskiem bez raida ?

A ile jednoczesnych użytkowników na tej bazie pracuje i jak duża ta baza ? Bo SQL server na 1GB RAM i na jednordzeniowym atomie to szału nie będzie.

 

A tak przy okazji jak zamierzasz w przyszłości trzyamć na 2GB dysku 5GB danych ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę chcesz trzymać firmową bazę danych subiekta na maszynie z jednym dyskiem bez raida ?

A ile jednoczesnych użytkowników na tej bazie pracuje i jak duża ta baza ? Bo SQL server na 1GB RAM i na jednordzeniowym atomie to szału nie będzie.

 

A tak przy okazji jak zamierzasz w przyszłości trzyamć na 2GB dysku 5GB danych ?

 

 

 

- O kopie subiekt sam pyta przy każdym wyłączaniu programu (wiec robił bym ja na zewnętrznej maszynie).

- 3 użytkowników

- tego della poszykał bym z 2 GB ramu, procka nie zmienię (ew patrzyłem na inne Atomy 330 tam już są dwa rdzenie, ale czy ms sql to wykorzysta) ?

 

- dysk zewnętrzny podłączony przez USB lub rozbudowa dysku na większy, te ssd warte są swojej ceny ?czy szukać czegoś normalnego ?

 

 

od razu pytanie - czy na taki serwer lepszy jest XP PRO (XPE) czy Win 7 Home Premium ?

bo wypatrzyłem też cos takiego:

http://allegro.pl/item1074659720_asus_eb1012_ion_gf9400_atom_2gb_250gb_win_7_wawa.html

 

w hurcie mam to taniej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej odradzam takie rozwiazanie. Lepiej za te pieniadze kupic zwyklego skladaka z sensownym raidem. Kopia kopia, ale raid dla bazy danych byc powinien. A jezeli chodzi o energooszczednosc, po prostu wybrac procesor z niskim TDP oraz dyski SATA z serii green.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w ogóle założenie, że potrzebny jest tam Windows ?

 

Zarówno obsługę drukarek w sieci, jak i udostępnianie plików można zrealizować na Linuxie, a wtedy koszta dodatkowo spadają, więcej wyciśnie się z danej maszynki i stabilność będzie większa.

 

 

EDIT:

Nie zauważyłem, że wymagany jest tutaj ten dziadowski MS SQL, który w znaczącym stopniu psuje możliwości alternatywnego podejścia do sprawy, ehh :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może warto pomyśleć o wywaleniu subiekta na np. VPS'a z windowsem. Wtedy odejdzie Ci problem licencji na windowsa, dostępu, raidu i bezpieczeństwa oraz stabilności tego rozwiązania. To samo w przypadku udostępnienia plików w sieci globalnej i lokalnej. Do takich zadań wystarczy najtańszy VPS, a przy okazji odejdzie szereg problemów.

 

Zaś jeśli chodzi o udostępnienie drukarki, wystarczył by bardziej zaawansowany router wifi, czy też są specjalnie urządzenia do udostępnienia drukarek w sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×