Skocz do zawartości
Hectic

Pomoc w wyborze dedyka

Polecane posty

Witam,

 

potrzebuję serwer do zadań specjalnych ;) a poważnie mówiąc chodzi o serwer dla serwisu zajmującego się fotografią, na chwilę obecną około 1 tys. unikalnych dziennie. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie edycja zdjęć do wydruku. Użytkownik może w edytorze skalować zdjęcia, dodawać marginesy, obracać, zmieniać tło itd. (edytor w javascript). Następnie dane są zapisywane do bazy i przetwarzane przez klasę php. Wybrałem do tego imagemagick porzucając gd2 wbudowane w php (tak na marginesie wydaje mi się, że jest wydajniejsze, czy dobrze myślę?). Jakiego sprzętu będę do tego potrzebował, zakładam że sporo pamięci ram? Pliki o maksymalnej rozdzielczość około 7000px na 21000px, wielkość do 8 MB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7k x 21k pikseli ? 147 megapixeli ? Z obróbką takiego zdjęcia myślę że niejeden blaszak nie byłby w stanie sobie poradzić. Co dopiero jako usługa dla ludzi, szczególnie że część geeków zaczyna testowanie od skrajnych rozmiarowo przypadków ( czytaj - maksymalny rozmiar, żeby sprawdzić jak to działa).

Edytor w JS, ale w JS nie następuje obróbka zdjęcia ( czy się mylę ?) - wszystkie operacje są u Ciebie na serwerze ?

 

Jakie dane są zapisywane w bazie ?

informacje o tym gdzie i w jakim miejscu zdjęcia co zrobić (np całe zdjęcie powiększyć dwa razy i wyskalować środkowy kwadrat) czy też zdjęcie przed i po obróbce?

 

 

Najwazniejsze to napisz gdzie to masz teraz i jak się sprawuje. napisz czy masz serwer dedykowany, czy vps czy też shared. od tego jest wszystko zależne.

 

edit:

napisz cenę i lokalizację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że w takiej sytuacji bardzo wiele zależy od implementacji. Ciężko podać jakąś konfigurację. Weź zwykłego dedyka i testuj....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak wychodzi 147 megapixeli - sporo wiem o tym. Nie w JS są tylk zbierane dane. W bazie mam ratio, x1, x2, y1, y2, width, height, orientation, fit, scale, margin, bg. Jeśli mamy obrazek 1000px na 1000px i skalujemy go dwukrotnie to ten obszar który wychodzi po za rozmiar 1000px na 1000px jest ucinany (podczas skalowania rozmiar obrazu nie zmienia się). Na chwilę obecną mam na na localhost i z obrazami 3000px na 4500px nie ma problemu. Lokalizacja najlepiej polska, cena jeszcze się nie zastanawiałem bo nie wiem co tak naprawdę potrzebuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tej sprawie napisałem tutaj ;)

 

odpowiadanie po nocy nie jest chyba moja mocna strona ;)

co teraz masz i ile zjadasz i jakie masz perspektywy rozwoju (UU) bo to chyba najwazniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym wyborem będzie zakup sprzętu w firmie w której możesz swobodnie upgradować / zmieniać konfiguracje sprzętu wg. aktualnych potrzeb. Wiele rzeczy wychodzi w trakcie produkcyjnego działania.

 

Wtedy można zacząć od czegoś mniejszego i iść stopniowo w górę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy zastanawiałeś się może nad wydzieleniem części odpowiedzialnej za edycję zdjęć? Z tego co rozumiem tylko ta część może być powodem problemów.

 

Na Twoim miejscu spróbowałbym zbudować ją oddzielnie, za zasadzie odrębnej aplikacji oferującej daną "usługę" Twojemu serwerowi. Jest cała masa sposób na takie rozwiązanie, włącznie z sposobami pozwalającymi na napisanie tej części w C (co powinno być trochę szybsze). Wtedy bez problemu możliwe będzie przeniesienie usługi na innego dedyka, lub rozdzielenie jej na kilka maszyn. Zmieni się tylko maszyna wykonująca jakieś zadanie, a nie ta przechowująca dane i cały serwis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym wyborem będzie zakup sprzętu w firmie w której możesz swobodnie upgradować / zmieniać konfiguracje sprzętu wg. aktualnych potrzeb.

 

Zakup sprzętu jak jeszcze nie wie co mu potrzebne? Jaka firma będzie inwestować w klienta, który co miesiąc chce inną konfigurację?

 

 

VPS, lub co o wiele lepsze chmurka (cloud computing, np amazon). Żadnych inwestycji w sprzęt do czasu aż nie będziesz wiedział czego potrzebujesz.

 

 

Pozdrawiam,

PM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakup sprzętu jak jeszcze nie wie co mu potrzebne? Jaka firma będzie inwestować w klienta, który co miesiąc chce inną konfigurację?

 

 

VPS, lub co o wiele lepsze chmurka (cloud computing, np amazon). Żadnych inwestycji w sprzęt do czasu aż nie będziesz wiedział czego potrzebujesz.

 

 

Pozdrawiam,

PM

 

W przypadku markowego sprzętu, można w każdej chwili zaczynać od konfiguracji np. z 2GB, 1 prockiem i 2 dyskami, a z czasem to upgradować o kolejny procesor, dodatkowy ram (przeważnie do 32-64GB ramu), oraz dodatkowe dyski. Wiec nie widze tutaj żadnego problemu.

 

Zaś jeśli chodzi o PC'ty, o których pewnie myślisz. To też są u nas w kraju serwerownie, w których można Tworzyć własne konfiguracje po wcześniejszym ustaleniu. W głównej mierze, serwer to płyta główna, wymiana procka nie jest specjalnie problematyczna w ramach 1 płyty głównej, zaś o dołożeniu ramu, czy dysków nie ma w ogóle co mówić.

 

Domyślam się, że np. Najdmen z forum był by w stanie coś ciekawego i niestandardowego zaproponować. Warto się do niego odezwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sebak przez skromność zapomniał powiedzieć że także oferuje usługi w tym zakresie i że do niego także mógłbyś się odezwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za pomoc. Prawdopodobnie wybór padnie na http://www.kimsufi.pl/ks/ i7-4T. Tylko teraz gdyby ktoś mi powiedział czym tak dokładnie różni się oferta zwykła od kimsufi w ovh? Z tego co czytam tutaj nie ma suportu? Pewnie przydałby się jakiś panel np. DirectAdmin czy oferują też coś takiego? Dodatkowo będę szukał kogoś z forum kto skonfiguruje i zabezpieczy to cudeńko, ale co do tego to założę temat w odpowiednim dziale.

 

Jeszcze mam pytanie czy warto? Czytałem tutaj o ovh http://www.webhostingtalk.pl/topic/2133-opinie-ovhpl/page__st__20__p__158986__hl__kimsufi__fromsearch__1entry158986 ale o samym kimsufi nie ma za wiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×