Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
wood

Ceny za łącza w Polsce

Polecane posty

Witajcie!

 

Ostatnio dostałem nowy cennik intenetu i spoglądam na niego z przerażeniem, bo 2mbit to koszt 80zł (4 to już 130zł)! Uważam, że to lekka przesada, szczególnie, że jest to radiówka, a poza tym nie mam łącza symetrycznego. Mój ISP bierze łącza z Crowley Data Poland. Pytam z ciekawości. Jakie są hurtowe ceny łączy? Szczególnie, że ktoś bierze je pod sieć na 1500 osób.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Ostatnio dostałem nowy cennik intenetu i spoglądam na niego z przerażeniem, bo 2mbit to koszt 80zł (4 to już 130zł)! Uważam, że to lekka przesada, szczególnie, że jest to radiówka, a poza tym nie mam łącza symetrycznego. Mój ISP bierze łącza z Crowley Data Poland. Pytam z ciekawości. Jakie są hurtowe ceny łączy? Szczególnie, że ktoś bierze je pod sieć na 1500 osób.

Jakie to ma znaczenie? Przecież Twój ISP ma różne koszty na które Ty musisz łożyć, a od CDP sam łącza 2/4 Mbps nie weźmiesz, bo zapłaciłbyś za nie kilkadziesiąt razy więcej. Sugeruję nie podnosić sobie ciśnienia i zapomnieć o temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie nie chcę brać sam łacza z CDP, ale ciekawi mnie jaka może być przebitka. Ostatnio zainwestowałem 400zł w nowy sprzęt bo miał być super cennik, podany na stronie, teraz chcę podpisać umowę a oni do mnie że mają dla radiówek inny. Podejrzewam, że przejdę sobie na jakąś netię na drutach TP.

Przyznam jednak, że trochę szkoda, bo jak dotąd wszyscy inni dostawcy radiówek mają łącza od TP (w mojej miejscowości), a oni mieli jako jedyni ten internet na sensownym poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co Cię interesuje, jaką "marżę" nakładają lokalni ISP ?

Na cenę końcową dochodzi koszt utrzymania łącza dostępowego, sieci szkieletowej (w tym możliwe awarie spowodowane wyładowaniami elektrycznymi), sprzętu sieciowego, serwerów.

Dodatkowo dochodzi zysk, jaki musi mieć dostawca z prowadzenia działalności, no chyba, że liczysz na sponsoring :)

 

PS: Dobry WISP bije na głowę wszystkie te (A)DSLe :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiesz, jeżeli to jest radiówka to niekoniecznie. Ale wystarczy sobie porównać ceny u innych. Sam mieszkam poza Krakowem, ale jestem podłączony do krakowskiej sieci radiolinią. Często zdarzają się awarie, ale same łącza działają całkiem nieźle. Mówi się, że dobra radiówka dorównuje kablowi. Z praktyki wiem, że niekoniecznie tak jest. Oczywiście, że istnieją koszty utrzymania tego wszystkiego, ale nie przesadzajmy znowu. Przykładem są ceny GHNET, a jest to bardzo dobra firma (chyba nawet S-NET korzysta z ich usług). Zawsze wydawało mi się, że alternatywni dostawcy, którzy obejmują swoimi usługami mały teren powinni mieć bardziej konkurencyjne ceny. To tyle w tym temacie. Zwyczajnie podniosło mi się trochę ciśnienie. Dobrze, że TP ma obowiązek podłączyć mi łącze, bo miałbym lekki problem :o.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chyba nawet S-NET korzysta z ich usług

Nie - S-NET co najwyżej wymienia się z GHNETEM ruchem w CI-Xie i PL-IXie :lol:

Jako abonent obu firm mogę śmiało stwierdzić, iż S-NET (jako już nie mały operator - ring światłowodowy + stacje bazowe) świadczy o wiele wyższą jakość (uptime sesji BGP).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakich cenach by oscylowało łączę symetryczne 10/10 ?

 

~ 950pln

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Średnia cena w Polsce to 150zł za 1Mbit. Zależy jeszcze do jakich operatorów pchasz ten ruch. TPSA jest najdroższa. Tak jak ktoś wcześniej powiedział za 100Mbit to będzie około 15000zł. Między innymi dlatego limituje się ruch wychodzący, bo trzeba by było wykupić sporo tranzytu do różnych sieci.

 

Nie zakładaj, że twoja sieć dając każdemu klientowi 2Mbit lub 4Mbit ma łącza o szerokości liczba klientów x przepustowość per klient, bo to błędne założenie i wielkości u średniej wielkości operatora szły by w gigabitach.

 

Dla porównania ceny w Amsterdamie:

100Mbit = 1000EUR miesięcznie

200Mbit = 1800EUR miesięcznie

300Mbit = 2500EUR miesięcznie

 

i tak dalej.

 

 

Oczywiście istnieje także szansa spotkać megabit za kwotę 1EUR, 2EUR lub 5EUR. W zależności od providera. Ma się to nijak do polskich realiów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak jak ktoś wcześniej powiedział za 100Mbit to będzie około 15000zł.

Raczej połowa tej kwoty :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady to z takimi tekstami - co myślicie że jak się kupuje dużo łącza to rozdają je za darmo ?

A może warto pomyśleć o tym że infrastruktura w Gb do klienta też kosztuje ... ?

 

Łącza w Polsce są w normalnych cenach - można spokojnie dać konkretne łącze z dobrym SLA za mniej nawet przy średnio niskim wolumenie,

ale jeśli ma być ono dostarczone do klienta (droga światłowodowa, radiowa, cena oczywiście rośnie ... ).

 

 

Jak znajdziesz mi umowę na 1Gbps za 15 zł z dostarczeniem łącza do mnie to biorę 2 ... od jutra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kucziapa

Bez przesady to z takimi tekstami - co myślicie że jak się kupuje dużo łącza to rozdają je za darmo ?

A może warto pomyśleć o tym że infrastruktura w Gb do klienta też kosztuje ... ?

 

Łącza w Polsce są w normalnych cenach - można spokojnie dać konkretne łącze z dobrym SLA za mniej nawet przy średnio niskim wolumenie,

ale jeśli ma być ono dostarczone do klienta (droga światłowodowa, radiowa, cena oczywiście rośnie ... ).

 

 

Jak znajdziesz mi umowę na 1Gbps za 15 zł z dostarczeniem łącza do mnie to biorę 2 ... od jutra.

 

2Gbps za 25 netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kucziapa

25zł/Mbit + dostarczenie tego do lokalizacji podanej przeze mnie?

 

nie, cena za samo lącze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej połowa tej kwoty :lol:

 

Podeślij ofertę firmy w której 100Mbit kosztuje 7500zł.

Chętnie przemyślę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podeślij ofertę firmy w której 100Mbit kosztuje 7500zł.

Chętnie przemyślę.

ATM

Dokładnie :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2Mbit lub 4Mbit ma łącza o szerokości liczba klientów x przepustowość per klient, bo to błędne założenie i wielkości u średniej wielkości operatora szły by w gigabitach.
to jest dość oczywiste :lol:

 

Swoją drogą widzę, że wywiązała się całkiem ciekawa dyskusja. Właśnie ciekawiło mnie jakie są przykładowe ceny.

 

Nie - S-NET co najwyżej wymienia się z GHNETEM ruchem w CI-Xie i PL-IXie :)

sory mój błąd,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ciekawiło mnie jakie są przykładowe ceny.

Samo łącze do operatora, jak tu powiedziano, nie jest takie drogie.

Problem jest jedynie w dostarczeniu tego łącza od węzła danego operatora do endpointa klienta - właśnie koszt TEJ transmisji pożera najwięcej funduszy.

Bo tego hurtowego gigabita to przez 2,4GHzowate wifidełko to ciężko będzie przesłać.

Dochodzą więc koncesjonowane radiolinie albo światełka - a to już co nieco kosztuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×