Skocz do zawartości
Marek607

Koszt utrzymania serwera w domu

Polecane posty

Witam.

 

Mam do Was pytanie.

 

 

Tworze pewien amatorski projekt który chciałbym przetestować w domu.

 

Nie moge nigdzie znaleśc informacji o kosztach poboru prądu przez komputer wlączony 24h/dobę

 

Nie wiem czy to się liczy moc zasilacza x 24h x 31 dni??

 

Nie bedzie mi potrzebne wpięcie do neta itp , chodzi mi wyłącznie o średni koszt prądu.

 

Sprzęt nie będzie działał na maksylalnych obrotach 24h/dobę, użycie bedzie porównywalne do przeciętnego użytkownika komputera.

 

 

Miło by było jeszcze jakby ktoś dał informacje jak się liczy pobór mocy przez włączony monitor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak przez włączony zasilacz ;).

P=U*I

np. P=12V*1.5A=18W=0.018kW

 

Potem mnożysz te kW przez ilość godzin w miesiącu (24*31) i jeszcze razy koszt 1kWh w energetyce i masz przybliżony koszt ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Witaj,

 

Sprawdz jaka masz taryfe w PGE, na podstawie tego mozesz sobie wyliczyc ile zasilacz wyciagnie na 24 / h a potem na miesiac przy pracy bez przerwowej *

 

 

* pod warunkiem ze masz jeszcze jakiegos ups ;)

 

Jezeli chcesz to trzymac kilka godzin dziennie, to zasada jest taka sama jak wyzej opisalem ;)

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w wyszukiwarce serwer w domu i znajdziesz parę niedokończonych prac doktorskich w tym zakresie. blueman ma serwer w domu, na jego blogu opisuje perypetie z nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

własnie usiadłem i zacząłem liczyć. Wyszło mi około 100 zł/mc więc to nie jest aż tak dużo.

 

P.s. A jak liczyć UPS-a?? Przeciez on jak ładuje to inaczej bierze i jak pełny to też inaczej lotto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

UPS w to nie mieszaj, ew dodaj max 5% (to moje prymitywne założenie).

100zł ? dość sporo Ci wyszło. Pewnie liczyłeś dla 300-350W zasilacza. Ale pamiętaj że są takie bajery jak taryfa nocna, gdzie masz taniej energię oraz fakt że moc na zasilaczu to nie jest moc pobierana przez urządzenie. Faktyczny pobór mocy jest w zależności od zestawu dużo mniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się do tematu.

Czy jest możliwość (z poziomu komputera) sprawdzenia ile energii pobiera nasz sprzęt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MOC zasilacza : 1000 = x kW

x kW razy x Godzin = x kWh

xkwH razy twoja stawka = ile złoty zapłacisz

 

np Zasilacz 350 WAT przez 24/7 miesiac

350*1000 = 0,35 kWh

0.35 kW x 720 = 252

252 x 0.35 gr( tyle jest u mnie) = 88.20 zł za zasilacz 350 WAT chodzący 24/7 przez 30 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie jest raczej możliwe - bynajmniej szukałem 3 dni i nic nie znalazłem takiego ;/

 

Liczyłem cały zestaw tzn komputer + monitor + UPS + livebox ( chodź tu to znikoma wartość )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z poziomu komputera nie, ale można kupić sobie najprymitywniejszy watomierz i nim zmierzyć ile mniej-więcej tych watów wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

np Zasilacz 350 WAT przez 24/7 miesiac

350*1000 = 0,35 kWh

Bzdury.

 

Twój zasilacz cały czas pracuje pod obciążeniem 100% mocy znamionowej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Licze teoretycznie.
Jak już to liczysz pobór w pesymistycznym przypadku, a nie teoretycznie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Napisz co to za komputer to będzie łatwiej oszacować. Kilka osób dokładnie wie ile płaci za prąd w serwerowniach (liczniki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak na chłopski rozum to najbardziej ekonomicznie domowy serwerek zrobić z jakiegoś laptopa. Mnóstwo jest staroci za kilka groszy, energii taki pobiera sporo mniej niż zwykły pecet a dodatkowo minimum kilkadziesiąt minut (starocie) pochodzi na baterii. Polska to nie Afryka i dłuższe braki prądu raczej się nie zdarzają. Dobrze myślę? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polska to nie Afryka i dłuższe braki prądu raczej się nie zdarzają. Dobrze myślę? :)

 

Tia ... 3 tygodniowy brak prądu pod krakowem ? Bo mrozy czy cuś ... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najdmen to jest zjawisko zdarzające się rzadko.

Śmiem twierdzić, że nawet z agregatem serwerownia miała by problemy działać przez cały czas. (Agregat to w końcu też maszyna, która raczej nie jest dostosowana do pracy 100% przez taki okres czasu)

 

I tu się zdziwisz, widywałem stare radzieckie agregaty, które potrafiły działać 24/7 w warunkach polowych przez kilka-kilkanaście tygodni (bo trzeba było podawać prąd pod radar, radiostację i całą resztę wyposażenia). Nowoczesny agregat może działać miesiącami, byle dostawał paliwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w Warszawie / Wawer uptime prądu jak na razie 53 dni. Nie jest źle, jeszcze nigdy ponad 4h nie miałem przerwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może i do ciągłej pracy dostosowany agregat jest.

Ale zwróćcie uwagę na to że agregat jest na benzynę.

A jej koszt też nie jest mały.

 

Gdzieś czytałem że dzienna praca agregatu kosztuje 100zł.

Ale nie wiem na jakich warunkach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale zwróćcie uwagę na to że agregat jest na benzynę.

 

Na olej napędowy.

 

 

Koszt zależy od mocy, normalne. Taki na przykład trójfazowy olbrzym z "siłą", generujący 900kVa zjada ok. 200 litrów oleju napędowego na godzinę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×