Skocz do zawartości
bimki

wirtualizacja openVZ oraz Xen - migracja VPS

Polecane posty

Witam,

 

obecnie mój VPS jest operty na openVZ, jednak chciałbym zmienić sposób wirtualizacji na Xen poneważ XEN oferuje gwarantowany dodatkowy RAM w postaci SWAPa.

Czy jest możliwa migracja mojego VPSa w taki sposób, aby nie utracić konfiguracji? Zakładam, że firma, od której wynajmuję VPSa oferuje oba sposoby wirtualizacji.

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to bezsensowny argument do zmiany. Bo przy wchodzeniu na swapa Xenowego, wydajność VPS'a będzie taka, że większość usług będzie się przywieszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,obecnie mój VPS jest operty na openVZ, jednak chciałbym zmienić sposób wirtualizacji na Xen poneważ XEN oferuje gwarantowany dodatkowy RAM w postaci SWAPa.Czy jest możliwa migracja mojego VPSa w taki sposób, aby nie utracić konfiguracji? Zakładam, że firma, od której wynajmuję VPSa oferuje oba sposoby wirtualizacji.pozdrawiam

 

Nie powinno być to jakimś bardzo dużym problemem. Najprościej byłoby chyba zrobić zrzut systemu plików do jakiegoś obrazu, np.:

 

dd if=/dev/sda1 of=/export/vps.img

 

# oczywiście wpisujesz tutaj ścieżki własne, w zależności od ustawień serwera

 

Później w konfiguracji Xena ustawić właśnie ten obraz jako dysk serwera. Jedyną trochę bardziej czasochłonną rzeczą może być modyfikacja/zmiana kernela na VPSie, ale to już wszystko zależy od aktualnie zainstalowanych kerneli + polityki firmy. Techniczne można to zrobić w kilka minut uruchamiając system na innym, przygotowanym pod Xena kernelu.

 

PS. Odnośnie postów wyżej - ja powiem przeciwnie. Pod Xenem też możesz mieć gwarantowany RAM, a SWAP jakby nie patrzeć może się przydać i chyba oczywistym jest, że lepiej go mieć niż nie mieć. Tym samym - lepiej "wolne działanie" usług niż killowanie procesów przez kernela z powodu braku pamięci. Osobiście uważam więc, że dobrze robisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być to jakimś bardzo dużym problemem. Najprościej byłoby chyba zrobić zrzut systemu plików do jakiegoś obrazu, np.:

 

dd if=/dev/sda1 of=/export/vps.img

 

 

To się z oczywistych względów nie uda, openvz nie odwołuje się w ten sposób do dysków, nie ma oddzielnego dysku dla każdej maszyny vps

 

 

PS. Odnośnie postów wyżej - ja powiem przeciwnie. Pod Xenem też możesz mieć gwarantowany RAM, a SWAP jakby nie patrzeć może się przydać i chyba oczywistym jest, że lepiej go mieć niż nie mieć. Tym samym - lepiej "wolne działanie" usług niż killowanie procesów przez kernela z powodu braku pamięci. Osobiście uważam więc, że dobrze robisz.

 

 

Wydajność jednak jest gorsza z jednego powodu, każdy tnie koszty i oszczędza na pamięci na rzecz swap. Sytuacja w której 10 vpsów na xen odwołuje się do swapa potafi negatywnie wpłynąć na wydajność całej maszyny, a co za tym idzie wydajność poszczególnego vpsa.

 

Pozdr

TG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Michal Gottlieb, nie spotkałem się jeszcze z firmą, która dając ram niegwarantowany, nie pozwalała zupełnie na niego wejść. Wejście na 100-200MB, wydaje mi się że w praktycznie każdej firmie jest możliwe. Zaś 100-200MB swapa, dość znacząco się odczuje. Przy obecnych cenach pamięci, klienci bardzo często są w stanie wykorzystywać przez cały okres użytkowania ram nie gwatnaowany w stopniu 90% jego zasobów. O stabilnej pracy przy takim procentowym użyciu swapu na Xenie można zapomnieć. Pomijając już kwestię, że sam system mniej ramu zjada pod OpenVZ, niż Xenem.

 

Wydajność jednak jest gorsza z jednego powodu, każdy tnie koszty i oszczędza na pamięci na rzecz swap. Sytuacja w której 10 vpsów na xen odwołuje się do swapa potafi negatywnie wpłynąć na wydajność całej maszyny, a co za tym idzie wydajność poszczególnego vpsa.

 

@Logout.pl to akurat też jest nie prawdę. Da się tak skonfigurować Xena, że swapowanie poszczególnych VPS'ów praktycznie nie odbije się na wydajności maszyny matki. Co nie zmienia faktu, że swapujący vps, będzie miał wydajność bliską zera...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To się z oczywistych względów nie uda, openvz nie odwołuje się w ten sposób do dysków, nie ma oddzielnego dysku dla każdej maszyny vps

 

Wydawało mi się dość oczywiste, że to polecenie trzeba wydać z serwera VPS, a nie systemu hostującego...

Wystarczy do serwera VPS podpiąć jakiekolwiek większe miejsce, chociażby przez NFS i zrzucić na niego system plików.

Co więcej, na pewno istnieje dla linuksów coś ala BSD'owego makefs, które pozwala na stworzenie obrazu systemu plików na podstawie podanego katalogu.

 

 

Wydajność jednak jest gorsza z jednego powodu, każdy tnie koszty i oszczędza na pamięci na rzecz swap. Sytuacja w której 10 vpsów na xen odwołuje się do swapa potafi negatywnie wpłynąć na wydajność całej maszyny, a co za tym idzie wydajność poszczególnego vpsa.

 

 

Nie pisałem wyżej o kwestiach finansowych, wydajnościowych czy porównań typu RAM vs SWAP bo nie o to raczej chodziło autorowi.

 

Temat dotyczy samej możliwości użycia SWAPa, czyli przykładowo, różnica pomiędzy takimi sami serwerami:

OpenVZ: gwarantowane/max 512 MB RAM, bez swapa

Xen: gwarantowane/max 512 MB RAM + dowolnej wielkości SWAP

 

... jest przecież oczywistym plusem na korzystać Xena. Nie mówimy o sytuacji, kiedy na OpenVZ ktoś da gwarantowany RAM 0.5 GB i max 1 GB bo to samo można zrobić na Xenie, ale dodatkowo + partycję SWAP.

 

 

 

 

@Sebak, masz rację, ale ja za to spotykałem się z serwerami na OpenVZ, których usługi wywalały się notorycznie po już przekroczeniu gwarantowanego RAMu o kilkanaście MB. Jeśli jednak porównujemy obie wirtualizacje to tak jak napisałem wyżej - porównujmy serwery o tych samych konfiguracjach, a nie VZ z większą pamięcią RAM do Xena z mniejszą. Jeśli chodzi o zużycie pamięci przez kernela + kilka rzeczy systemowych to w czystym debianie to często jest poniżej 30 MB, więc taką ilość można uznać za praktycznie żadną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Michal Gottlieb musiałeś spotkać się z ogromnym oversellingiem. A tego zaś możesz doświadczyć zarówno na Xenie jak i na OpenVZ.

 

Przeważnie w tej samej cenie dostajemy albo:

512MB/max 1GB OpenVZ

lub

512MB/swap 512MB Xen (a i tak będzie drożej)

 

O ile przy OpenVZ mamy możliwość w miarę normalnego działania przy przekroczeniu wartości max ramu. O tyle przy Xenie wydajność zacznie dramatycznie spadać.

 

Nawet jeśli zaalokujesz do swapu i 100GB, to co Ci z nich? Wiesz co się dzieje gdy dedyk zaczyna swapować?

To pomyśl teraz co się dzieje przy swapującym vpsie, który dodatkowo jest na współdzielonym dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Michal Gottlieb musiałeś spotkać się z ogromnym oversellingiem. A tego zaś możesz doświadczyć zarówno na Xenie jak i na OpenVZ.

 

Na Xenie jest to o wiele trudniejsze do zrealizowania. Chociażby dzięki temu, że Xen przy uruchomieniu VPSa odejmuje pamięć z własnej, dostępnej na systemie hostującym (dom0). W efekcie system nie pozwoli Ci przydzielić do VPSów więcej pamięci, niż sam posiada (fakt, można to obejść, ale większość osób i tak nie wie jak).

 

W przypadku OpenVZ, nie ma tutaj kompletnie żadnej kontroli a już nawet patrząc na informacje podawane na stronach firm oferujących OpenVZ'towe serwery ewidentnie widać, że każda nich jedzie na oversellingu, aż miło...

 

Osobiście nie mam do takich firm/usług zaufania, ale to już może być moje osobiste zdanie.

 

Przeważnie w tej samej cenie dostajemy albo:

512MB/max 1GB OpenVZ

lub

512MB/swap 512MB Xen (a i tak będzie drożej)

 

Niższa cena OpenVZ wynika ze stosowanego oversellingu, więc nie widzę osobiscie żadnego argumentu na korzyść "może-będzie-Pan-miał-więcej-niż-512-MB" (jeśli nie to trudno, zniszczy się kilka tabel sql) od "gwarantuję-Panu-512-MB-i-SWAP". Tym bardziej, że jak pisałem - w Xenie też jest pamięć współdzielona i można ją dodać bez problemu, bez użycia SWAPa.

 

O ile przy OpenVZ mamy możliwość w miarę normalnego działania przy przekroczeniu wartości max ramu. O tyle przy Xenie wydajność zacznie dramatycznie spadać.

 

Znowu jest porównanie OpenVZ z 2x większą pamięcią niż Xen. Przecież takie porównania nie mają sensu. Jeśli już to przy obu mamy taką samą pamięć gwarantowaną, dodatkową pamięć współdzieloną + w przypadku Xena mamy jeszcze SWAPa, którego możemy użyć.. lub nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O ile przy OpenVZ mamy możliwość w miarę normalnego działania przy przekroczeniu wartości max ramu. O tyle przy Xenie wydajność zacznie dramatycznie spadać.

 

Korzystanie z pamięci burst na OpenVZ to chodzenie po cieńkim lodzie. Serwis, który chce zapewnić stabilne działanie nie powinien opierać się o pamięć burst. Pojawiające się w przypadkowych momentach błędy out of memory mogą być dosyć uciążliwe. Przy Xen blędy out of memory nie wystąpią, w przypadku korzystania ze swap może wystąpić jedynie spadek wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A empirycznie wygląda to tak że na budżetowych serwerach lepiej jest mieć 128 MB+256(Swap) na Xenie niż 256+512(flex) MB na OpenVZ. Overselling na OpenVZ jest tak wielki że na jednym z VPSów nie mogłem zainstalować Apache2, po instalacji Mysql skończyły się zasoby. A stron jeszcze nie było. Przejście na Xen to prawdziwa ulga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie zgadzam się z argumentacją Michała G. odnośnie przewagi Xena nad OpenVZ w tej samej konfiguracji pamięciowej. Argument o zwiększonym zużyciu pamięci na Xenie (o całe 30 MB) jest zabawny, zważywszy na to że dzięki niemu otrzymujemy dobrodziejstwa wynikające z tej metody wirtualizacji jak np. iptables i możliwość własnej konfiguracji kernela. Ja wybieram pewność, że coś będzie działać, ale wolno, niż rzut monetą czy się wysypie czy nie. Tym bardziej, że regularne wchodzenie na swap/burst jest zaproszeniem do przejścia na wyższy pakiet hostingowy, a nie standardowym procederem. OpenVZ jest jak zwykły shared z własnym OSem, więc nadaje się jedynie na standardowy hosting LAMP bez przekraczania gwarantowanych zasobów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki za opinie - przynajmniej dowiedziałem się jaka tak naprawdę jest różnica ;)

Jak na razie zdecydowałem się zwiększyć pamięć w openVZ o 256MB (wchodziłem w burst na około 100MB i co 2,3 dni kładł mi się tomcat) mam nadzieję, ze teraz będzie lepiej ;)

 

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×