Skocz do zawartości
telix.pl

Hetzner RAID 1 + SSD

Polecane posty

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Mam pytanie odnośnie dysków SSD. Dosyć powszechne jest z tego co widzę, przekonanie że dzięki dyskom SSD można znacząco przyspieszyć dzialanie bazy danych.

 

Na moim obecnym serwerze (hetzner DS8000, Athlon X2 6000+, 8 GB RAM, 2x750 GB), ktory od czasu do czasu się przytyka mam Lighttpd, php i mysqla. Moja baza mysql ma obecnie 400 MB.

 

Planuje zamówienie nowego serwera hetznerze (Core i7 2.66, 12 GB RAM, 2x 1500 GB ) i zastanawiam się nad sensownością dokupienia dodatkowo dysku SSD Supertalent 128 GB, ktory mają w swojej ofercie. Czy macie jakies sugestie odnoście konfiguracji takich trzech dysków ? Tzn 2x 1.5 TB w RAID i dodatkowy SSD. Co warto przenieść na dysk SSD żeby przyspieszyć system ? Myslqla, logi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi się wydaje, to dyski SSD długo nie pociągną w zastosowaniach serwerowych, a dokładniej zapisywaniu na nich ciągle danych, tak więc, w przypadku bazy danych, gdzie zapisywanie jest chlebem powszednim, jest to troszkę nie na miejscu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi się wydaje, to dyski SSD długo nie pociągną w zastosowaniach serwerowych, a dokładniej zapisywaniu na nich ciągle danych, tak więc, w przypadku bazy danych, gdzie zapisywanie jest chlebem powszednim, jest to troszkę nie na miejscu :)

 

myślę, że tak około 5-6 miesięcy pociągnie spokojnie :)

ale trzeba zabezpieczyć się backupem i będzie git ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem tak: przy tej konfiguracji co będziesz miał tą 400MB bazę lekko zcachujesz w RAMie. Bez sensu moim zdaniem brać dodatkowy dysk ssd. Zainwestujesz raz w kogoś kto Ci to wszystko ładnie zoptymalizuje ( wyjdzie Cię to taniej niż 1 miesiąc addon packa i dysku ssd w hetznerze) i serwer jeszcze spoooro pociągnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlaczego tak jest, że ludzie pierw uważają, że trzeba mocniejszy sprzęt, a dlaczego nie wiedzą o czymś takim jak optymalizacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam: przede wszystkim optymalizacja. Skoro baza danych ma jedynie 400MB, a serwer kilka GB pamięci RAM, to szybszy dysk i tak nie będzie miał znaczenia, jeśli MySQL ma ustawione wystarczająco duże bufory - większość będzie przechowywana w pamięci. Jeśli już jednak chcesz zmienić sprzęt, to ja bym raczej był za kupieniem dwóch EQ4 zamiast jednego EQ9. Opłata miesięczna taka sama (jedynie instalacja droższa), a rozdzielenie PHP/lighttpd oraz baz danych MySQL z pewnością wyjdzie na dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×