Skocz do zawartości
k4

Przenoszenie forum

Polecane posty

Witam,

 

Po ostatnich wysypach nowych ofert, postanowilem przeniesc forum zza ocenau do sąsiadów z zachodu.

Jednak, majac na uwadze problemy, które miałem 2 lata temu z przenoszeniem, a dokladnie z DNS'ami u uzytkowników, chcialbym ich uniknac.

 

Problem:

 

Po przeniesieniu domeny z jednego IP na drugie. Wielu uzytkowników skarżyło sie, ze forum nie działa. Rzecz zrozumiala, duzo providerów cachuje dnsy i zwraca stare ipki przez pewien okres.

 

Moje proponowane rozwiazanie:

 

Wpadłem na pomysł aby zostawić na starym serwerze skrypt forum i zmienic tylko wpis do bazy danych(wykierowac go na nowy serwer). Na nowym serwerze, ustawic skrypt, baze(otworzyc na requesty z zewnatrz), skonfigurowac binda i przez miesiac utrzymywac dwa serwery, tak aby wszystkim mogly sie dns zaktualizowac.

W takim rozwiazaniu mam dwa skrypty i jedną baze.

 

Pytanie brzmi, czy wszelkiego rodzaju commity, transakcje zachodza w bazie, czy w skrypcie. Czyli jak ktos zlockuje tabelke, to zeby sie nie okazalo, ze nagle ktos cos naddpisal i doszlo do wyscigu.

 

Skrypt: vbulletin.

 

Czy sa jakies inne realne zagrozenia przy zastosowaniu tej metody przenoszenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, jeśli masz taką możliwość, to zmień TTL wpisów DNS na 60 sekund na powiedzmy conajmniej 1-2 dni przed migracją. Powinno to załatwić 99% problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

Uh, dziwne rzeczy wymyślasz. Wystarczy 10 minut i ew. komenda "ipconfig /flushdns" w start-> uruchom. Nie byłoby prościej wysłać mailing z tą informacją do wszystkich userów?

2 dni temu przerzuciłem sporo stron na nowe IPki, na dniach przenoszę forum i jakoś kłopotów się nie spodziewam B)

 

 

//O, Bell znowu coś fajnego zaproponował - przyda się B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można inaczej do tego podejść. Na nowym serwerze podpinasz forum oprócz domeny głównej pod jakąś subdomenę w innej domenie. Na starym serwerze po przeniesieniu forum tworzysz stronę z iframe, gdzie jest ta subdomena lub po prostu robisz redirect na tę subdomenę.

 

@AceDude

z mojego własnego doświadczenia /flushdns nie załatwia sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wystarczy 10 minut i ew. komenda "ipconfig /flushdns" w start-> uruchom.

Wg ciebie ipconfig /flushdns załatwi wyczyszczenie dns-cache u twojego providera, bo o tym tu właściwie mowa.

 

Jeśli chodzi o współbieżność - to raczej, przy poważniej napisanym skrypcie, nie powinno w bazie danych dochodzić do niespójności - bo co bazę obchodzi, skąd do niej request dociera?

 

Problem może być troszkę inny - musiał byś wtedy w skryptach wyłączyć wszelakie cache'owanie czegokolwiek, ponadto musiał byś pamiętać o rzeczach trzymanych w plikach - w przypadku forum to np. avatary, załączniki uploadowane przez użytkowników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej podpiąć domenę do FreeDNS, a w razie potrzeby tylko zmiana IP w rekordzie A? U nich akurat co 15 min jest przeładowywana baza więc szybko ludzie zobaczą zmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie lepiej podpiąć domenę do FreeDNS, a w razie potrzeby tylko zmiana IP w rekordzie A? U nich akurat co 15 min jest przeładowywana baza więc szybko ludzie zobaczą zmiany.

A nie lepiej zacząć myśleć, że tu nie chodzi o zmianę autorytatywnych rekordów tylko o to, że co niektórzy (zwłaszcza osiedlowi) providerzy stosują u siebie dns-cache, i poza zmianą nameserverów u klienta, to żadne flushe wykonywane u tych klientów w niczym nie pomogą w odświeżeniu go?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Można też użytkowników których ISP cacheują DNS poinstruować jak powiązać adres IP i domena na sztywno za pomocą pliku HOSTS klik.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@wojsmol

 

obstawiam, że reakcja niektórych userów mogłaby być podobna jak podczas wprowadzenia na fotce jabbera, reszta bałaby się coś zmodyfikować w plikach systemowych :D

 

chyba, że jest to jakieś forum techniczne, to może część userów zmieniłaby coś w pliku hosts. a spora część wolałaby poczekać ten dzień, kilka dni, aby odświeżyła się konfiguracja dns u ich isp :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

@m.p dla mniej zaawansowanych użytkowników można zaproponować np. ten program. Po dodaniu wpisu w HOSTS wystarczy restark komutera i ju widzimy stronę z nowego serwera.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@wojsmol

 

migrowałem już trochę serwisów i w większości przypadków userom zwyczajnie się nie chciało cokolwiek zmieniać w systemie. ba, nawet twórcy uważali, że wolą sobie poczekać kilka dni niż cokolwiek zmieniać w hosts aby zobaczyć swój serwis działający na nowym serwerze. w sumie w dużej części zależy to od przywiązania użytkownika do forum czy serwisu - niektórzy zobaczą np planszę z informacją, żeby poczekali troszkę na zmianę w konfiguracji dns'ów u ich isp i cierpliwie odczekają pewien czas, inny natomiast zrobią wszystko aby tylko dostać się na ukochane forum.

 

o ile dobrze pamiętam nasza-klasa.pl podczas migracji podała userom co mogą dodać do hosts'ów aby nk poprawnie działała i też były ciekawe odpowiedzi na ich wiadomości. ja tam wolę sam zmienić coś w konfiguracji dns (np ttl'e na kilka dni przed migracją) zamiast zlecać coś userom, "jak kocha to wróci" :D

 

a wiesz, user z czasem zapomni że ma coś w hostsach zmienione, a jak znowu będziemy migrować serwis to będzie niespodzianka, że u części userów serwis nie działa. to takie już moje troszkę naciągane nieufanie użytkownikom :)

 

a jak ktoś nie chce mieć masy nieszczęśliwych userów na głowie to może i zmienić ttl, i powiadomić userów aby podmienili coś w hostsach albo cierpliwie poczekali jeśli forum nie będzie działało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×