Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Paul

DirectAdmin i php5

Polecane posty

Poszukuję porady jakie lepiej wybrać php5 tzn. cli czy cgi,

- Obecnie mam cli ale czy czasem cgi nie jest w czymś lepsze ?

 

Prosiłbym o informację od użytkowników DA co jest lepsze (i może dlaczego).

 

Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicza różnica jest taka, iż wersja cli pracuje na prawach serwera www czyli w przypadku DA usera apache. Mając wersję cgi połączoną z suexeciem proces php każdego z użytkownika pracuje na odrębnych prawach. W wersji cli zarządzasz zmiennymi php poprzez plik .htaccess i flagi php_valu, php_flag. Z kolei w wersji cgi każdemu użytkownikowi możesz nadać odrępbny plik php.ini.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli obojętne jest czy na serwerze będzie php5_cli czy php5_cgi ?

- A może któreś nadaje się do czegoś bardziej a któreś mniej ?

- Może któreś ma jakieś wady lub zalety ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

php_cli trzymaj na środowisku własnym do którego tylko Ty masz dostęp, na środowisko współdzielone się to nie nadaje.

 

O więcej pytaj google.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma wady i zalety - życie :P

Jeśli chcesz większe bezpieczeństwo to polecił bym php jako cgi. Jak pisałem wcześniej każdy proces danego użytkownika pracuje na odrępnych prawach. Przyjęło się, iż php w wersji cli jest bardziej wydaje od cgi. Możliwe jest jednak takie skonfigurowanie php cgi, iż wcale nie będzie ustępowało wydajnością cli.

Z punktu widzenia użyszkodnika łatwiej jest konfigurować pewne zmienne php w wersji cli, gdyż sprawdza się to do wpisania odpowiednich flag do pliku .htaccess i co ważne większość zmiennych nie może zostać podkręcona ponad limit z głównego pliku php.ini. Z kolei w wersji cgi, aby indywidualnie dopasować zminne php z reguły należy skopiować oryginalny plik php.ini i w nim modyfikować zmienne, a następnie tak skonfgurować wrapera php, aby korzystał z dedykowanego dla konta pliku.

Na pewno znajdzie się wiecej wad i zalet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z punktu widzenia użyszkodnika łatwiej jest konfigurować pewne zmienne php w wersji cli, gdyż sprawdza się to do wpisania odpowiednich flag do pliku .htaccess i co ważne większość zmiennych nie może zostać podkręcona ponad limit z głównego pliku php.ini.

(...)

 

To w php-cgi i php-fcgi nie da się tego zrobić?

Bo u obecnego providera ładnie mi działa php_value / php_flag, mimo, że wersja php jest jak najbardziej FastCGI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Bo u obecnego providera ładnie mi działa php_value / php_flag, mimo, że wersja php jest jak najbardziej FastCGI.

Nie, te flagi są dla php instalowanego jako moduł apache.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie, te flagi są dla php instalowanego jako moduł apache.

 

Dokładnie - jednak ostatnio spotkałem się z paroma stwierdzeniami, że te flagi używa parę hostingów w których php działa poprzez mod_fastcgi czy tam mod_fcgid.

Nie wiedziałem - jednak jeżeli takie rozwiązanie udało by się wdrożyć było by to bardzo sensowne.

Chociaż w przypadku directadmina idealnym rozwiązaniem jest raczej PHP działające w mod_fastcgi + suexec + parę drobnych skryptów, które tworzą własne php.ini, kopiują wrapper, nadają odpowiednie prawa i zmieniają "automagicznie" open_basedir dla odpowiedniego użytkownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×