Skocz do zawartości
Jarosław Szmańda

Debian Lenny - duża zajętość RAMu

Polecane posty

Cześć,

 

Mam takie pytanie. Wczoraj zainstalowałem apache2.2 + mysql + php5 + eaccelerator = z paczek Debian Lenny.

Zajętość pamięci RAM wynosi 170MB - na Etch ta sama konfiguracja zajmuje 100MB - czy to normalne?

 

Wynik pas aux - http://wklej.org/id/49321/

 

Pzdr!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kilka dni temu taką samą konfigurację, też było zajęte ~ 170MB RAMu.

A etch z identyczną konfiguracją (paczki php z lenniego) bierze u mnie ~80MB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to normalne. Zwyczajnie binarki Twojej instalacji AMP są podlinkowane do większej ilości bibliotek,

a co "ps" wskazuje błędnie jako użycie konkretnie przez te procesy stricte ich tylko na swoje potrzeby,

nie biorąc pod uwage faktu, że są one ładowane do pamięci tylko raz i współdzielone

ze wszystkimi innymi procesami, które ich potrzebują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak to normalne. Zwyczajnie binarki Twojej instalacji AMP są podlinkowane do większej ilości bibliotek,

a co "ps" wskazuje błędnie jako użycie konkretnie przez te procesy stricte ich tylko na swoje potrzeby,

nie biorąc pod uwage faktu, że są one ładowane do pamięci tylko raz i współdzielone

ze wszystkimi innymi procesami, które ich potrzebują.

 

Dodam jeszcze, że bardziej realne wyniki można uzyskać zliczając PSS (proportional set size) z /proc/PID/smaps np. tak:

 

awk '/Pss:/ { sum += $2 } END { print sum }' <  /proc/PID/smaps

 

PSS w przeciwieństwie do RSS, uwzględnia to, że niektóre biblioteki są dzielone. Aczkolwiek nie wiem od której wersji kernela jest dostępne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowane tylko to:

libapache2-mod-php5, php5-mysql, mysql-server-5.0 i mysql-client-5.0, apache2.2-common, php5-gd, php5-mcrypt

 

To dlaczego identyczna konfiguracja Etcha i Lenengo tak się różni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze zrozumiałem wypowiedzi poprzedników, ale komenda jaką sprawdzałeś pokazuje błędnie użycie pamięci.

 

Lenny - jedna biblioteka użyta parę razy przez parę różnych usług jest liczona wiele razy a nie raz mimo tego że jest raz załadowana.

Etch - poprawnie(inaczej?) liczy zużycie ramu

 

sam tego nie wiem, ale tłumaczę Ci co napisał bellerofont oraz megi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm tylko htop tez tak pokazuje. Po prostu dziwie mnie że zjada więcej niż poprzednik. No ale Lenny chyba na tyle dopracowany już na serwer jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lenny - jedna biblioteka użyta parę razy przez parę różnych usług jest liczona wiele razy a nie raz mimo tego że jest raz załadowana.

Etch - poprawnie(inaczej?) liczy zużycie ramu

 

Nie, to nie tak :) Czy to Etch czy Lenny, czy ps czy top *zawsze* dostajesz informację o tym ile masz zajęte RSS. Ta metryka jest liczona tak jak napisał Bell i to dobrze zrozumiałeś :) Ponieważ jednak RSS nie mówi o tym ile rzeczywiście dany proces zajmuje pamięci w nowszych kernelach wprowadzono nową metrykę PSS, która uwzględnia to, że każda biblioteka jest załadowana do pamięci tylko raz i współdzielona między procesami. Jednak żadne narzędzie nie pokazuje PSS, trzeba to sobie samemu zliczyć z /proc/PID/smaps. Jeżeli jakaś biblioteka zajmuje 4KB a korzysta z niej 4 procesy to RSS będzie 4KB a PSS 1 KB.

 

A na pytanie dlaczego w Lenny Apache i spółka zajmują więcej pamięci odpowiedział już Bell:

Zwyczajnie binarki Twojej instalacji AMP są podlinkowane do większej ilości bibliotek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć,

 

Mam takie pytanie. Wczoraj zainstalowałem apache2.2 + mysql + php5 + eaccelerator = z paczek Debian Lenny.

Zajętość pamięci RAM wynosi 170MB - na Etch ta sama konfiguracja zajmuje 100MB - czy to normalne?

 

Wynik pas aux - http://wklej.org/id/49321/

 

Pzdr!

Hmmm... na VPS czysty system Debian 5.0 Lenny zajmuje ok 120 MB, a na moim prywatnym serwerze, ok 50 MB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmmm... na VPS czysty system Debian 5.0 Lenny zajmuje ok 120 MB, a na moim prywatnym serwerze, ok 50 MB.

 

Mogą to być dwa rózne systemy w sumie :P Bo na vpsy masz specjalny obraz.

Co masz w topie (top lub htop) w obu przypadkach, popatrz na procesy (ps aux), porównaj i będziesz wiedzieć o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×