Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
robotnik

Czego wymagać od administratora ?

Polecane posty

Witam,

W związku z tym iż planuje wynajmować serwer dedykowany (najprawdopodobniej któryś z OVH) , a do tej pory miałem styczność tylko z typowym hostingiem i platformami reseller, a Linuxa znam tylko od strony użytkownika - mam pytanie:

 

Czego powinienem oczekiwać od osoby ( jakie obowiązki wpisać do umowy) , która będzie takim serwerem administrować ?

 

 

Moje oczekiwania wobec administratora:

- dbanie o bezpieczeństwo serwera ( czy powinno to być jakoś uszczegółowione?)

- instalacja dodatkowego oprogramowania np. SugarCRM , SVN etc.

- ogólne zarządzanie (zakładanie kont, baz, etc. , lub ewentualnie instalacja jakiegoś Direct Admin etc. Któryby to umożliwiał).

 

Czego poza powyższymi powinienem wymagać od przyszłego administratora ?

jakie ewentualne dodatkowe zapisy (poza zachowaniem poufnosci danych) warto zawierać w umowie na taka obsługę ?

 

 

Z góry dzięki za pomoc

 

Karol Kucharski

 

PS. Jeśli ktoś miałby coś konkretnego do zaoferowania w zakresie administracji to proszę o oferty na priv lub na adres karol.kucharski [tu powinna być malpa] gmail.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czego poza powyższymi powinienem wymagać od przyszłego administratora ?

 

zależy ile płacisz $$ miesięcznie/ za godzinę.... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czego powinienem oczekiwać od osoby ( jakie obowiązki wpisać do umowy) , która będzie takim serwerem administrować ?

< 100zł - Cieszyć się, że w ogóle jest :)

100zł - 300zł - Wymagać niewiele. Jak coś padnie ma naprawić itp. ale bez jakiś rygorystycznych SLA typu naprawa w 10 minut po wykryciu usterki.

300zł - 600zł - Wymagać aby w tygodniu reagował w miarę szybko. Za tę kwotę admin powinien znać się na większości kwestii, powinien konfigurować środowisko wg Twoich potrzeb i dostosowywać się do Twoich terminów.

> 600zł - Wymagać interwencji w weekendy i w Święta. Powyżej 1k znasz jego wszystkie numery telefonów, masz podgląd przez kamerkę na jego pokój. Znasz jego żonę/dziewczynę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
300zł - 600zł - Wymagać aby w tygodniu reagował w miarę szybko. Za tę kwotę admin powinien znać się na większości kwestii, powinien konfigurować środowisko wg Twoich potrzeb i dostosowywać się do Twoich terminów.

 

W miarę szybko tzn? 1-2 h od zgłoszenia? :P

 

> 600zł - Wymagać interwencji w weekendy i w Święta. Powyżej 1k znasz jego wszystkie numery telefonów, masz podgląd przez kamerkę na jego pokój. Znasz jego żonę/dziewczynę :)

 

hmm.. czy ja wiem... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

BOSS, rozumiem że podane przez ciebie ceny są cenami miesięcznymi.... W sumie z tego co napisałeś nie wyglada to tragicznie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
> 600zł - Wymagać interwencji w weekendy i w Święta. Powyżej 1k znasz jego wszystkie numery telefonów, masz podgląd przez kamerkę na jego pokój. Znasz jego żonę/dziewczynę :)

 

Dodaj jedno zero to można nad tym pomyśleć :P

Uogólniając wszystko zależy kogo zabierzesz. Zupełnie inną kwotę weźmie świeżak, który ma małe doświadczenie i mało zleceń. A inną kwotę osoba z większym doświadczeniem, jeżeli ma do tego jakieś dobre papierki to nie masz co liczyć na tego typu kwoty w ryczałcie miesięcznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Dzięki za szybkie odpowiedzi.

 

Jednak wyznaję zasadę, że najpierw ustalam zakres , a później szukam oferty najlepsze pod względem cena/jakość.

 

Stąd moje pytanie nie dotyczyło cen (dzięki za to dodatkowe info :P ) a tego czego powinienem wymagać ? o czym warto pomyśleć ? na co zwrócić uwagę , a co można śmiało pominąć ?

 

będę wdzięczny za takie podpowiedzi ...

 

pozdrawiam

karol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napewno:

-wstepna instalacja usług (wszystkich ktore potrzebujesz)

-konfiguracja ich

-zadbanie o bezpieczenstwo (tutaj moze wplywac wiele czynnikow)

-instalacja panelu admina (darmowego typu LXadmin, lub ktoregos z platnych np DA)

 

i zależnie od skali twojego projektu można co miesiąc płacić za update oprogramowania do najnowszych wersji i ew. drobne zmiany konfigu, a mozesz tez podpisac umowe na jakies wmiare sensowne SLA (np. reakcja w ciagu 2h po wykryciu softwarowej usterki, ataku ddos itp...)

 

Na tym forum znajdziesz kilku profesjonalistow ktorzy instalacje oprogramowania i konfiguracje wykonaja za kwote w granicy 200-300zl (oczywiscie ew. licencja na panel to dodadkowy wydatek) i zapewniam ze nie bedziesz zalowac :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-instalacja panelu admina (darmowego typu LXadmin, lub ktoregos z platnych np DA)

LXadmin jest płatny - darmowy tylko dla hostingów VPS.

 

Panel administracyjny nie jest jakiś obowiązkowy - często klient prosi na starcie o jeden - dwa wirtual hosty i ze 3 maile + webmail.

 

Co do reszty różnie bywa - mieliśmy już klientów którzy chcieli kary umowne za wycieki danych etc.

musisz brać pod uwagę że nie za wszystko do końca będzie odpowiedzialny administrator ponieważ wiele czynników wpływa na całokształt bezpieczeństwa np. to że klient ma hasło root i może "pomagać" w udoskonalaniu usług - widzieliśmy już np. apt-get remove direct admin :P . Oczywiście nie zakładam, że Ty będziesz "dłubać" ale admini są na to uczuleni i nie podpiszą umowy na zbyt rygorystycznych warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi to brakuje do kompletu jeszcze patrick`a :) Ma silne nerwy chlopak ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mi to brakuje do kompletu jeszcze patrick`a :) Ma silne nerwy chlopak :)

 

Jeżeli patrick z Tobą wytrzymał, to naprawdę gratuluje mu silnych nerwów! :)

Tyle pytań na sekundę to dawno nie otrzymywałem, w tym to nawet Linux* się z Tobą równać nie może ;)

 

*Oczywiście użytkownik Linux, z tego forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×