Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Mateusz Sojda

Programowanie w PHP

Polecane posty

Witam,

 

Zdaję sobie sprawę, że jest tu wielu doświadczonych programistów php, dlatego zakładam tu taki temat.

 

A mianowicie, co polecacie dla osoby, która chce uczyć się tego języka?

 

Jakieś publikacje, książki, e-booki, artykuły?

 

Podstawy już umiem, jednak chciałbym zdobyć większą wiedzę na temat tego języka.

 

Chciałbym od razu uczyć się pisać tak jak jest to wymagane np. na stanowisku programisty php, czyli zgodnie ze standardami, czy wzorcami projektowymi. Czym się zainteresować?

 

I przede wszystkim jak pisać? Samemu sobie wypracować jakiś wzorzec, strukturę katalogów, czy układ kodu? I później się do tego stosować?

 

Proszę o rzetelne porady i ew. naprowadzenie mnie na dobrą drogę :blink:

 

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. dobry edytor z podpowiadaniem składni PDT, phpdesigner http://www.mpsoftware.dk/phpdesigner.php (łatwy dla początkującego)

2. zacznij od prostych skryptów i dalej je rozwijaj.

3. uzywaj gotowach class do obslugi DB, formularzy, szablonów. Łatwa z uzyciu jest PEAR ale bardziej roznowojowy jest Zend Framework.

4. zamiast punktu 3 mozesz uzyc jakiegos frameworka ale moze to być za trudne na start. Ludzie polecają Kohane i Zend Framework. Zend framework wg mnie ma zalete ze mozna uzywac pojedyncze klasy.

5. Na forum.php.pl znajdziesz rówież dobra pomoc.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem oparcie się o framework na początku da tyle dobrego, że nauczysz się dobrych schematów (nazewnictwa klas i zmiennych itp.)

 

Z tym, że chyba nie warto do końca się o framework opierać. Warto posiadać umiejętność projektowania wszystkiego od zera.

 

Książki? Ja mam "Biblia PHP i MySQL" mogę polecić o ile jesteś wytrwały w czytaniu :blink: Dodatkowo przeglądaj jakieś gotowe skrypt, proste cms'y itp.

 

To czy korzystać z abstrakcji bazy danych to Twój wybór - często jest to niepotrzebny dodatek, który dobrze zastąpić własną prostą klasą DB - jest lżejsze i możesz sam pisać całe zapytania, a w codziennych zadaniach na pewno wystarcza.

 

Jako edytor polecam eclipsa lub zend'a - oba dostępne na windowsa i linuxa.

 

 

Z frameworkow możesz sprawdzic CodeIgniter - przyglądałem się i wygląda ciekawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chciałbym od razu uczyć się pisać tak jak jest to wymagane np. na stanowisku programisty php, czyli zgodnie ze standardami, czy wzorcami projektowymi. Czym się zainteresować?

Zapomnij :P tylko w dużych firmach się tego programiści trzymają :blink:

W małych miejskich firmach wszyscy leją na to xD

 

Ja korzystam z PSPad :] Nie ma podpowiadania składni, a tak to wszystko ma. (przede wszystkim łatwo zmienić kodowanie pliku, i sam rozpoznaje kodowanie pliku w którym został zapisany)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak pod linuxa to polecal Eclipse+PDT albo Aptana ze wsparciem do PHP.

 

PDT to jedno z najlepszych srodowisk do PHP.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biblię także mogę śmiało polecić. Od tego zaczynałem i bardzo sprawnie poszło mi wdrażanie się w ten język.. :blink:

 

Jednak chyba jestem masochistą ponieważ używam do pisania notepad++ :D Ładni mi koduje, konwertuje kodowania, jak coś muszę komuś poprawić. Koloruje składnię jak trzeba. Generalnie jest ok.. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Notepad++, działa na linuksie (wine) or Screem.

 

Księga Eksperta php5, John CoggeShall - posiadam i polecam :blink:.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja odradzam wszelkiego rodzaju ebooki i kursy internetowe dot. php z bardzo prostego powodu - przedstawiają one podejście sprzed 8 lat... uczą popełniania błędów (aka register_globals, magic_quotes itp.) i później są pretensję do hostingodawcy, czemu skrypt nie działa... Do tego obsługa baz danych jest w większości robiona na mysql_connect, a nie pdo.

 

Jeśli natomiast już coś z neta, to na pewno Biblioteka Riklaunima (http://www.php.rk.edu.pl/) i oficjalny http://pl.php.net :blink:

 

Co do książek - to koniecznie te o php5, nie polecam jakichś php w 24h, 100 skryptów php itp.

 

 

 

Ale najwięcej da ci analiza, lekkie modyfikacje i kombinacje z gotowymi skryptami :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

żądnych książek, żadnych ebooków = są dramatycznie nieaktualne.

 

co do IDE: są tylko 2 - Netbeans i Eclipse. Pozostałe to są (niektóre świetne) edytorki do jakiejś szybkiej edycji pliku a nie do pracy nad projektami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapomnij :P tylko w dużych firmach się tego programiści trzymają :blink:

W małych miejskich firmach wszyscy leją na to xD

 

Załamać sie idzie. Potem powstaja programistyczne potworki, które:

- rozumie tylko autor, czasami nawet on ma z tym problemy

- utrzymanie staje sie niemozliwe, zazwyczaj trzeba przepisac od zera

- kod przypomina spaghetti

- nowe osoby ktore zaczynaja pracowac nad projektem sa uzaleznione od lokalnych guru, ktorzy tworzyli potworka (przeciez po co pisac dokumentacje)

 

do autora oryginalnego posta:

Oczywiscie ze warto interesowac sie patternami, dobrymi praktykami, code conventions i stosowac je w praktyce. Bez tego predzej czy pozniej utkniesz w projekcie ktory mozna okreslic: marsz ku klesce

 

--code46

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
żądnych książek, żadnych ebooków = są dramatycznie nieaktualne.

 

W takim razie co polecasz?

 

Oczywiscie ze warto interesowac sie patternami, dobrymi praktykami, code conventions i stosowac je w praktyce. Bez tego predzej czy pozniej utkniesz w projekcie ktory mozna okreslic: marsz ku klesce

 

Pytanie takie samo jak wyżej :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

PSPad i tylko PSPad. Najlepszy edytor HTML, PHP i innych języków. Pod linuksa odpalisz jak pobawisz się wine czy jakimś innym. Bawiłem się wieloma edytorami począwszy od prymitywnego notatnika przez głupiego FrontPage idąc przez DreamWavera a skończywszy na genialnym PSPadzie z którego nigdy nie zrezygnuję, no chyba ze wyjdzie coś sterowane głosem :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pytanie takie samo jak wyżej :blink:

 

Co do design patterns, to polecam książkę panów którzy są określami jako GoF (Gang of Four). Napisali świetną książkę "Wzorce projektowe : elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku" http://tinyurl.com/5rzbfj Jest to zestaw patternów, które można użyć w dowolnym obiektowym języku oprogramowania

 

Poza tym, jak już ktoś wspomniał warto pracować z frameworkiem, który wymusza pewne praktyki. Dla php np: http://cakephp.org, http://codeigniter.com

 

Co do code conventions, to zazwyczaj są ustalone przez twórców języka, lub osoby blisko związane z językiem i udostępnione w sieci. Dla javy np http://java.sun.com/docs/codeconv/, dla php zapewne tez znajdziesz.

 

--code46

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszajcie mu - z tutoriali można się nauczyć podstaw pisania w php prostych rzeczy - poznać się z php i mysql lepiej.

 

Potem warto dowiedzieć się co to jest programowanie obiektowe. Najlepsza jest jakaś książka dobra do c++. Która w prosty sposób na przykładzie opisze jak działa oop.

 

Potem warto się zainteresować się frameworkiem dopiero - najlepiej zend framework. Nie jest łatwo zacząć bo trzeba czasu aby poznać wszystko ale manual na stronie zenda jest bardzo dobry - podstawa to znajomość php i zasad działania oop.

 

Nie radzę rzucać się na frameworka nie mając wcześniej doświadczenia z php.

 

Z pomocą zawsze przychodzi też php.net i jego wyszukiwarka funkcji.

 

A dlaczego warto używać pdo z zendem? Bo trudniej wtedy o dziurę - zapytania są prawidłowo układane i quotowane.

 

A budowa aplikacji sensowna przyjdzie z doświadczeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie mieszajcie mu - z tutoriali można się nauczyć podstaw pisania w php prostych rzeczy - poznać się z php i mysql lepiej.

 

Tu się nie zgodzę - większość "tutoriali" dla początkujących uczy strasznych błędów - użycie register_globalsów i magic_quotesów :D

 

Jeszcze przypomniało mi się - książka PHP na wikibooks jest dosyć dobrze napisana :blink:

http://pl.wikibooks.org/wiki/PHP

 

I to od niej proponował bym zacząć :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tu się nie zgodzę - większość "tutoriali" dla początkujących uczy strasznych błędów - użycie register_globalsów i magic_quotesów ;)

 

To nie ma znaczenia bo jak dojdzie do frameworka to w nim się nie używa register_globals - a i przynajmniej będzie wiedział, że coś takiego istnieje - zapoznanie się z językiem, poznanie jego składni to tylko wstęp bo i tak na frameworku będzie miał wymuszone pewne standardy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przetrawiłeś ze zrozumieniem ;) tą książkę na wikibooks, to papierowej już lepszej raczej nie znajdziesz ;) i na prawdę interesuj się frameworkiem + dokumentacją do niego.

 

Popatrz sobie, jak on jest napisany, spróbuj zrozumieć go, czasami nawet co nieco dla testów pozmieniać w nim i zobaczyć, jak się będzie zachowywać itp.

Do tego będziesz "wizualnie" widział, jakie wizualne standardy kodowania się w nim stosuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie cierpię książek o php. Najpierw nauczą zostawiać syf w kodzie, a potem trzeba będzie się odzwyczajać. Należy od razu czerpać dobre wzorce ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wybierzesz dobrą książkę to wątpię, że nauczysz się z niej zostawiać syf w kodzie.

 

O ile dobrze pamiętam w biblii jest masa informacji dotyczących tego jak formatować kod, nazewnictwa itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×