Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
juve

Pytanie o dochody ze stron..

Polecane posty

Witam, jak wygląda sprawa z dochodami ze stron internetowych ?

Czy jeżeli mam z nich dochód to :

a) musze mieć zarejestrowaną działalność ?

;) musze odprowadzać podatek ?

c) musze informować jakieś instytucje o tym?

 

dziękuje za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem od spraw dt. prawa, o prawie wszystko pytam swojej księgowej,

nie mniej jednak tak na logikę...

Jeśli żyjemy w kraju, który na każdym kroku chce nas kolokwialnie orżnąć,

dodatkowo te same pieniądze są na ogół kilkukrotnie opodatkowane,

to podejrzewam, że odpowiedź na wszystkie Twoje pytania brzmi... tak. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

;-)

 

Nie bedzie dokladnie. Bedzie krotko i na temat:

No Ty chcesz miec nieopodatkowany dochod !? ;-) Tylko tak dalej, urzad skarbowy czeka ;-).

 

A bardziej dokladne rozwiazanie jest zalezne od tego w jaki sposob uzyskujesz ten dochod. Kazdy reklamodawca wplaca Ci pieniadze z osobna? Czy tez reklamy sprzedaje jakis posrednik i tylko raz w miesiacu dostajesz od niego zbiorczy przelew? A moze to dochod z AdSense? Podales malo danych, ciezko wiec jednoznacznie powiedziec jak to rozliczyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Było by mi miło jakbyś mógł opisać te 3 zależności (wplata z osobna, przez posrednika i adsensowe) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moge opisac 3, ale w takim razie w duzym skrocie:

 

1. Wplata przez posrednika - umowa o dzielo lub zlecenie z posrednikiem, jesli posrednik jest przedsiebiorca to odprowadza zaliczke na podatek dochodowy i tu konczy sie problem podatkowy.

 

2. Jesli wplata jest z tytulu AdSense to podatek AFAIK bedzie trzeba odprowadzic samodzielnie. Mysle, ze ktos z wiekszym doswiadczeniem w AdSense bedzie w stanie powiedziec wiecej na ten temat.

 

3. Jesli wplata jest indywidualnie od roznych reklamodawcow to takze umowa o dzielo z kazdym z nich. Ale jesli bedzie ich nieco wiecej to moze to juz podpadac pod znamiona dzialalnosci gospodarczej, ktora nalezy sformalizowac. Granica jest tu bardzo nieostra i co gorsza decyduje o niej Urzad Skarbowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nieco więcej tzn ? jest jakaś granica/przedział w postaci wynagrodzenia które po przekroczeniu podchodzi pod działalność gospodarczą (np. po przekroczeniu 2,000 PLN, w sensie ile dochodu musze mieć żeby nie brali mnie jako działalność gospodarczą)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zaleznosci kwotowych. Ustawa o swiadczeniu uslug droga elektroniczna glosi (art. 2), ze "działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dopoki nie przekroczysz kwoty wolnej od podatku nic nie płacisz, ale oświadczenie podatkowe w kwietniu nastepnego roku i tak musisz złożyć. Po przekroczeniu tej kwoty co miesiac odprowadzasz zaliczki na poczet podatku dochodowego. Najlepiej w PIT'a wpisać to jako dochody z dzierżawy (dzierżawa praw do powierzchni reklamowej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Autokorekta:

Ja tam napisalem "o swiadczeniu uslug droga elektroniczna" ? Oj przemeczony jestem ;-). Czytowalem Ustawe o swobodzie dzialalnosci gospodarczej.

 

Co do rozliczania sie z tytulu osiaganego dochodu jest tak jak mowi vicodin.

 

A dzialalnosc gospodarcza wtedy, gdy dzialalnosc w tym przypadku uslugowa jest wykonywana w sposob zorganizowany i ciagly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozliczam w PIT 36 (w okienku Inne dochody) Płace od tego normalny podatek (19%). Nie ma potrzeby rejestrowana działalności (w moim Urzedzie Skar.) jeśli jej nie masz. Tylko ze nie każdy US jest taki przyjazny :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×