Skocz do zawartości
Konrad.K

Dofinansowania/dotacje dla nowych działalności

Polecane posty

Witam,

 

Szukałem dość długo w sieci, przegrzebując różne strony projektów unijnych i albo nic nie rozumiałem ( ;) ) albo nic ciekawego nie znalazłem.

 

Poszukuje jakiś ciekawych opcji na dofinansowanie dla nowej działalności gospodarczej (1/2 osobowej) - chodzi o jakieś pieniądze na wyposażenie biura etc (obiło mi się o uszy że coś takiego istnieje). Drugie pytanie to czy w ten sposób uzyskane pieniądze można wydawać na oprogramowanie, czy są jakieś konkretne wytyczne ?

 

Z góry dziękuje za każdą wskazówkę/informację z Waszej strony.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy na oprogramowanie można.. ale na rzeczy konkretne np: biurko, komputer, skaner itd można.

Najlepiej będzie jak przejdziesz się do urzędu pracy w twoim mieście to tam są odpowiednie pokoje gdzie ci wszystko wyjaśnia i dadzą informacje z regulaminami :)

 

http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/8875,u...a-wnioskow.html

http://www.msp.money.pl/dotacje/znajdz_dotacje_z_ue/

 

P.S.

Pewnie niedługo i alien się wypowie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze mozna ubiegac sie o bezzwrotny kredyt na wlasna dzialalnosc :) ja o taki sie staram :) masz do 10 000 zl na zakup potrzebnego ci sprzetu :) sa oczywiscie warunki minimum 12 mc musisz prowadzic dzialnosc itp wiecej dowiesz sie w UP :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
P.S.

Pewnie niedługo i alien się wypowie :)

 

;-)

 

Mozna ubiegac sie o dotacje z Powiatowego Urzedu Pracy na start nowej firmy. To jest okolo 14 tysiecy zlotych.

 

Mozna rowniez czekac na start funduszy unijnych z programu 6.2 Kapital Ludzki. Bedzie mozna dostac 40 tysiecy bezzwrotnie, ale niestety programy te rusza raczej nie wczesniej niz w ostatnim kwartale br. (bedzie to jednak zalezec od wojewodztwa, warto sie wiec dopytywac u siebie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miło że pytanie spotkało się z tak szybką reakcją :)

 

Czy te dotacje z UP, o których piszecie to te, przed którymi trzeba przejść jakiś kurs przedsiębiorczości, być przez jakiś okres zarejestrowany jako bezrobotny itp ? Czy to jest coś innego ? W którym momencie rejestracji firmy trzeba złożyć wniosek o takie dofinansowanie - chiałem na dniach udać się załatwiać pierwszy etap, czyli wpis do ewidencji (na który ponoć czeka się do 3 tyg), stąd też to pytanie :) I jeszcze coś - może wiecie tak +/- ile trwa rozpatrzenie takiego wniosku i jak procentowo przedstawiają się szanse na uzyskanie takich pieniędzy np. na zestaw oprogramowania i parę mebelków ?

 

ps. obiły mi się o uszy jakieś dofinansowania z Urzędu Gminy - wiecie coś o tym może?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy te dotacje z UP, o których piszecie to te, przed którymi trzeba przejść jakiś kurs przedsiębiorczości, być przez jakiś okres zarejestrowany jako bezrobotny itp ? Czy to jest coś innego ? W którym momencie rejestracji firmy trzeba złożyć wniosek o takie dofinansowanie - chiałem na dniach udać się załatwiać pierwszy etap, czyli wpis do ewidencji (na który ponoć czeka się do 3 tyg), stąd też to pytanie :)

Musisz być osobą bezrobotną zarejestrowaną w UP. Dotację dostajesz jako osoba fizyczna i... jako osoba fizyczna je wydajesz (co znaczy, że na fakturach za zakupy widniejesz jako osoba fizyczna i nie możesz tych wydatków sobie wliczyć w koszty i odliczyć Vat'u jako firma- podpisujesz nawet lojalkę w tej sprawie z UP). Generalnie... do UP w sprawie dotacji musisz udać się przed założeniem własnej DG- po będzie już za późno.

 

I jeszcze coś - może wiecie tak +/- ile trwa rozpatrzenie takiego wniosku i jak procentowo przedstawiają się szanse na uzyskanie takich pieniędzy np. na zestaw oprogramowania i parę mebelków ?

Ciężko powiedzieć ile trwa... to zależy też od tego czy i ile pieniędzy na taki cel ma dany UP w danym mieście. Musisz jednak uzbroić się w duuużo cieprliwości (polecam pić 3 razy dziennie "miksturę" w postaci: mięta + rumianek + meliska na uspokojenie). Przygotuj się też na to, że Pani z którą będziesz wszystko załatwiał może znać się jedynie na warzywniaku, ogóreczku i marchewce i wszelkie sprawy zwiazane z informatyką, oprogramowaniem a co gorsza serwerami mogą być jej obce (ale to zależy oczywiście na kogo trafisz itd.)

 

W dodatku... zwróć uwagę na to co dokładnie chcesz za te pieniądze zakupić (musisz im dostarczyć szczegółową listę z wyliczeniami co do złotówki i później co do złotówki rozliczasz się na podstawie faktur Vat)- później możesz mieć problem z dokonaniem jakiegokolwiek update na takiej liście (kiedy już zostaną przyznane Ci pieniądze). Będzie to bowiem wymagało dodatkowych podań/wniosków i dodatkowego... czasu :) Tak jak napisałem- wszystko zależy tu głównie od UP w Twoim i mieście i od tego jak życzliwi (lub nie) ludzie w nim pracują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli to jest właśnie to o czym słyszałem - właśnie problem w tym że pewne fakty naglą mnie trochę do otwarcia tej działalności. Tak czy siak podjade jutro do urzędu i podpytam o to i owo. A są jeszcze jakieś ciekawe opcje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sprawie dotacji to może przyda Ci się ta strona http://www.bierzdotacje.pl/

 

Odnośnie wpisu do ewidencji to u mnie zajeło to pół godziny, ale to było w małym miasteczku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli to jest właśnie to o czym słyszałem - właśnie problem w tym że pewne fakty naglą mnie trochę do otwarcia tej działalności. Tak czy siak podjade jutro do urzędu i podpytam o to i owo. A są jeszcze jakieś ciekawe opcje ?

Nie wiem jakie opcje są w chwili obecnej, gdyż temat zakładania własnej firmy mam już dawno za sobą. Gdybym jednak poznał swoją obecną narzeczoną jeszcze zanim założyłem firmę to za jej radą- zainteresowałbym się zdecydowanie tematem dotacji z UE a temat dotacji z UP zupełnie pominął.

 

Dodam jeszcze (na zakończenie) że każdy UP w swoim mieście rządzi się swoimi prawami dot. tego na co osoba zakładająca firmę może pieniądze przeznaczyć, a na co nie może. "Modnym" tłumaczeniem stało się stwierdzenie, że "rozporządzenie takie przyszło z góry" czyli z Warszawy, ale... np. w moim mieście nie można było wydać ani złotówki na cele związane z reklamą, zaś w Warszawie (żeby było śmieszniej) można było wykorzystać na ten cel procentowo określoną kwotę (pod pewnymi ściśle określonymi warunkami, ale jednak).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bierzdotacje.pl to chyba jakas firma ktora zajmuje sie posrednictwem w dotacjach, cos trudno bylo by mi im zaufać.

 

Podjadę jutro i podpytam co i jak, ale jezeli okaze sie ze bedzie sie to wszystko wiazac z przesunieciem otwarcia firmy o jakis dluzszy okres czasu to niestety z koniecznosci bede musial wykluczyc pomoc z UP.

 

Co do poruszonego tematu dotacji z UE, to naczytałem się trochę o nich i z tego co zrozumiałem to większość z nich dotyczy już działających firm, przedstawiających jakiś konretny projekt (pominę już fakt masy papierków, no ale to jest normalne jeżeli chce się wywalczyć jakieś pieniążki) na który potrzebujemy dofinansowanie - jeżeli wygramy w konkursie ofert to dostaniemy refundacje jakiegoś % kosztów. Ma ruszyć wspomniany już wyżej przez @aliena projekt z programu Kapitał Ludzki, no ale niestety - nie wiadomo co jak i kiedy. Na inne informacje o pieniążkach z unii na "start" nie słyszałem :)

 

A jak jest z kredytowaniem ? Bo rzeczą oczywistą jest że jeżeli chciałbym wziąć kredyt to muszę przedstawić jakieś konkretne zaświadczenia o zarobkach miesięcznych etc, a jak to jest z nowymi firmami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka mała praktyczna wskazówka - jeżeli pieniądze z UP będziesz chciał przeznaczyć na zakup komputera PC to pamiętaj o tym że nazwa sprzętu na wniosku musi być identyczna z nazwą sprzętu na fakturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jak jest z kredytowaniem ? Bo rzeczą oczywistą jest że jeżeli chciałbym wziąć kredyt to muszę przedstawić jakieś konkretne zaświadczenia o zarobkach miesięcznych etc, a jak to jest z nowymi firmami ?
Wszystko zależy od banków, w jaki sposób się rozliczasz, firma musi istnieć minimum np 6 m-c, dostarczyć wszelkie pisma o niezaleganiu z podatkami, etc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - trzeba już istnieć jakiś okres czasu.. No to ta opcja wypada z moich wolnych rozmyślań :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taka mała praktyczna wskazówka - jeżeli pieniądze z UP będziesz chciał przeznaczyć na zakup komputera PC to pamiętaj o tym że nazwa sprzętu na wniosku musi być identyczna z nazwą sprzętu na fakturze.

Dokładnie tak. Dodam jeszcze (bo zapomniałem wspomnieć) że na rozporządzenie całej otrzymanej z dotacji kwoty masz 30 dni (musisz zadeklarować datę rozpoczęcia działalności podczas składania wniosku w Urzędzie Miasta np. o 40 dni do przodu podając datę wcześniej ustaloną już w UP i zawartą w umowie z nimi).

 

Szczegółowe informacje uzyskasz na miejscu w UP- nie licz jednak, że przyjmą Cię tam z otwartymi ramionami i po staropolsku (chlebem i solą). Jak napisałem w pierwszym swoim poście w tym temacie- radzę w tym temacie uzbroić się w cierpliwość. Jeśli z jakiś powodów "nie masz czasu czekać" - temat dotacji z UP możesz sobie już na samym starcie darować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę Ci udzielić dotacji "na start" w formie 50% zniżki na konfigurację serwera firmowego. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Belliq belliq, Ty nasza dobra duszyczko :)

Sam już nie wiem... Raczej "na szybko" nie wyprosze pieniążków od UP. Jutro zajadę jeszcze do Urzędu gminy bo obiło mi się o uszy że oni też jakoś pomagają :) A jak nie... To pewnie pozostanie wystartować tak jak się stoi, i zacząć walczyć o wsparcie unijne jako firma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niektore banki otwieraja linie kredytowa "na start". Lukas oraz ING mial chyba 3 tysiace, ostatnio gdzies mi wpadla w oko kwota 8 tysiecy. Niestety nie pamietam w ktorym banku. Ale tak naprawde generalnie banki beda oprocz tego patrzec na Twoja dotychczasowa zdolnosc kredytowa i na tej podstawie tez mozna dostac kredyt. Na reszte pytan juz chyba odpowiedziano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@alien: to co banki dają "na start" to saldo debetowe,

które w 99% banków TRZEBA uregulować w ciągu 30 dni.

 

Proszę nie mylcie tego z odnawialną linią kredytową w koncie,

bo to są dwa różne produkty bankowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie wiem, nie pytalem co dokladnie oferuja. Wiec pewnie masz racje :-).

Co nei zmienia faktu, ze dostac 3000 zl kredytu odnawialnego nawet na osobe fizyczna to nie jest jakis duzy wyczyn i przy dochodach w okolicach minimalnej krajowej powinno sie udac :-).

 

Niestety watkotworca zapewne pytal o powazniejsze kwoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja powiem tak, jak mama mnie uczyła: nic za darmo nikt ci nie da

heh wszystko w końcu trzeba spłacić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiemy przez "poważniejsze" - no ale coś rzędu 10 tyś, tak po wstępnych obliczeniach.

Tak tak @Sponsi, wiadomo że trzeba kredycik spłacić :-) Ale żeby go spłacać najpierw trzeba go dostać :)

Zobaczymy jak to będzie - jutro zrobię mały wypad po kilku urzędach, może cudem czegoś się dowiem.

A jeżeli komuś z tu obecnych wpadła by do głowy jakaś ciekawa alternatywa to dalej dalej - śmiało można pisać :)

Dziękuje wszystkim za wszystkie informacje i wskazówki - mam nadzieję że coś uda mi sie wywalczyć, a jak nie to pozostanie ograniczyć się do jednego posiłku dziennie, przestać tankować samochód i zacisnąć pasa :) hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@doopy: zajrzyj na stronę odpowiedniej dla Twojego województwa Agencji Rozwoju Regionalnego - niektóre z nich np. Małopolska Agencja udzielają pożyczek dla nowopowstających firm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grzebałem już na ich stronie i jedyne co znalazłem to dotacje - ale na stronie mają dane tylko na temat dotacji do roku 2006 [chyba że coś przeoczyłem] (http://www.larr.lodz.pl/dotacje.htm) - może jutro też ich grzecznie odwiedze i podpytam.

 

---

 

Korekta - mają fundusz pożyczkowy: http://www.larr.lodz.pl/fp.html - zaraz o tym poczytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×