Skocz do zawartości
starsin

Gdzie Maja Hosting Duże Firmy?

Polecane posty

witam

 

tak sie wlasnie zastanawiam gdzie sie hostuja duze firmy (jak np. banki czy takie allegro/wp/onet itp). chodzi mi o to czy kupuja po prostu jakis wypasiony dedyk(i) od jakiejs firmy typu iq/kei.

czy tez kolokuja sie tylko w serwerowni ale sprzet i nadzor maja swoj? przeciez chyba nie maja swoich serverowni?

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
... przeciez chyba nie maja swoich serverowni?

 

pozdrawiam

 

W większości mają własne serwerownie (mbank/allegro/onet/ itp...) inni wynajmują część (klatke/pomieszczenie) dużego DC i mają to tylko do własnego użytku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja uzupelnie jeszcze paroma przykladami. Wszystkie portale maja wlasne serwerownie. Ale juz na przyklad Gadu-Gadu czy Coca-Cola kolokuje sie w ATM. Banki maja raczej wlasne, np. ING ma nawet dwie. I tu moge powiedziec, ze polskie data center oferujace kolokacje moga sie od nich uczyc.

 

Ale juz na przyklad Kompania Weglowa wycofuje sie z wlasnych, stopniowo z poszczegolnych kopalni sprzet jest przerzucany do Centralnego Osrodka Informatyki Gornictwa (COIG) S.A. To przyklad na to, ze nawet w przypadku duzych firm kolokacja jest zwykle uwazana za atrakcyjniejsza.

 

Oczywiscie pozostaja te firmy, ktore po prostu potrzebuja WWW i poczty. Czesto nawet duzym firmom wystarcza zwykly hosting, nie od razu kolokacja. I tu cale spektrum oferentow hostingu, oczywiscie glownie tych pewniejszych - dla duzych firm wydanie kilkuset zlotych wiecej to przeciez zaden problem. Za to paradoksalnie nie zawsze jest to home czy nazwa, te firmy czesto cenia sobie indywidualne podejscie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam

 

tak sie wlasnie zastanawiam gdzie sie hostuja duze firmy (jak np. banki czy takie allegro/wp/onet itp). chodzi mi o to czy kupuja po prostu jakis wypasiony dedyk(i) od jakiejs firmy typu iq/kei.

czy tez kolokuja sie tylko w serwerowni ale sprzet i nadzor maja swoj? przeciez chyba nie maja swoich serverowni?

 

Banki są akurat specyficznym przykładem ze względu na niezbędny poziom bezpieczeństwa. Natomiast jest trend jednak do umieszczania specjalnych "sejfów" (moduły zawierające serwery z dodatkową ochroną fizyczną zapewniającą, że nawet pracownicy serwerowni nie mają fizycznego dostępu do maszyn).

 

W większości mają własne serwerownie (mbank/allegro/onet/ itp...) inni wynajmują część (klatke/pomieszczenie) dużego DC i mają to tylko do własnego użytku.

 

Allegro akurat jest złym przypadkiem. Migrują większość serwerów po za własną serwerownie, głównie ze względów technologicznych (ładne macierze kupili :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy w takim razie firma ktora ma kilknacie oddzialow w calej Polsce powinna rozwazac wogole kupno servera dedykowanego? beda tam przechowywane informacje o klientach, pracownikach itp itd. ze wstepnej analizy wynika ze jesli chodzi o wydajnosc to nie bedzie z tym najmniejszego problemu. tylko co z bezpieczenstwem tych danych (w sensie ochrony przed niepowolanym dostepem)?

czy firmy sprzedajace dedyki w Polsce moga zagwarantowac takie bezpieczenstwo?

 

czy te 'sejfy' sa w jakis ofertach (jaki to jest kosz)? a jak wyglada usuwanie usterek w przypadku awari servera ktory jest w sejfie? skoro w sewerowni nie maja do niego dostepu to musza czekac az przyjedzie ktos z 'kluczem' i im otworzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czy w takim razie firma ktora ma kilknacie oddzialow w calej Polsce powinna rozwazac wogole kupno servera dedykowanego? beda tam przechowywane informacje o klientach, pracownikach itp itd. ze wstepnej analizy wynika ze jesli chodzi o wydajnosc to nie bedzie z tym najmniejszego problemu. tylko co z bezpieczenstwem tych danych (w sensie ochrony przed niepowolanym dostepem)?

czy firmy sprzedajace dedyki w Polsce moga zagwarantowac takie bezpieczenstwo?

Poufnych danych na serwerach dedykowanych nie powinna przechowywać nawet firma jednoosobowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
http://ip-adress.com/ - wpisz adres stronki, to zobaczysz w jakiej serwerowni są :D

 

Fatalne narzedzie - patrzy na WHOIS i wedlug tego podaje lokalizacje, ktora w wiekszosci wypadkow nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia:) progreso.pl podaje Jastrzebie Zdroj.. A powinna Piaseczno (jedyne 350km pomylki :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taa, potwierdzam - Jak patrzysz na livenet podaje Warszawe a powinien wyświetlać się Sosnowiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ano faktycznie :P sprawdzałem onet, moje stronki i na tych przykładach dobrze podawał lokalizację serwerowni.

U Was coś nie działa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U Was coś nie działa
tak

ekhm...

...u nas

 

przepraszam, juz pakuje serwerownie i przeprowadzam tam gdzie powinna stac :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czy te 'sejfy' sa w jakis ofertach (jaki to jest kosz)? a jak wyglada usuwanie usterek w przypadku awari servera ktory jest w sejfie? skoro w sewerowni nie maja do niego dostepu to musza czekac az przyjedzie ktos z 'kluczem' i im otworzy?

 

Odróżnijmy oferty dla banków od ofert dla firmy potrzebującej 1 czy kilku serwerów. Inna skala, inne potrzeby.

Banki wstawiają defacto coś co wygląda trochę jak kontener. Serwerownia tak naprawdę doprowadza prąd, wodę lodową i włókna (często sam routing jest niezależny od oferty serwerowni). Wejście do takich kontenerów jest oczywiście dodatkowo zabezpieczone i zależy od zamawiającego - standardem jest karta zbliżeniowa plus biometryka. Oczywiście ceny są kosmiczne. Ale i tak niższe niż kompletna infrastruktura niezbędna do prowadzenia poważnego DC.

 

Dla mniejszych tak naprawdę dzieli się szafy rackowe na pół lub na ćwiartki i stosuje dla każdego takiego modułu osobne zamknięcie (klucz, szyfr, karta - znowu zależy od potrzeb i chęci).

To co się dzieje w przypadku awarii to zupełnie inna sprawa i jest zależna tylko od tego jak jest skonstruowana umowa. Np w przypadku banku jest oczywiste, że nikt z jakiejś firmy trzeciej nie będzie się dotykać ich maszyny i rola serwerowni sprowadza się do zapewnienia sprawnego działania mediów które dostarczają (prąd, woda, włókna, powietrze, gaz do gaszenia pożaru).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Banki maja raczej wlasne, np. ING ma nawet dwie. I tu moge powiedziec, ze polskie data center oferujace kolokacje moga sie od nich uczyc.

 

jak dwa lata temu, nad wroclawiem przeszla burza to eurobank tak padl ze przez tydzien byl problem z wyplacaniem

pieniedzy z konta. jesli tak dzialaja krytyczne systemy to ja inaczej rozumiem ich krytycznosc ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fatalne narzedzie - patrzy na WHOIS i wedlug tego podaje lokalizacje, ktora w wiekszosci wypadkow nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia:) progreso.pl podaje Jastrzebie Zdroj.. A powinna Piaseczno (jedyne 350km pomylki :P

pozdr.

 

 

A ja sprawdzam tutaj http://toolbar.netcraft.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Onet jak się nie mylę to raz mi pokazywało, że na Litwie ma serwery..nie wiem czy to prawda:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czy w takim razie firma ktora ma kilknacie oddzialow w calej Polsce powinna rozwazac wogole kupno servera dedykowanego? beda tam przechowywane informacje o klientach, pracownikach itp itd. ze wstepnej analizy wynika ze jesli chodzi o wydajnosc to nie bedzie z tym najmniejszego problemu. tylko co z bezpieczenstwem tych danych (w sensie ochrony przed niepowolanym dostepem)?

czy firmy sprzedajace dedyki w Polsce moga zagwarantowac takie bezpieczenstwo?

 

Oczywiscie ze moga i oferuja na codzien. Pod wzgledem bezpieczenstwa jest pytanie co rozumiesz przed "niepowolanym dostepem" jesli tylko bezpieczenstwo fizyczne czy takze logiczne, jesli logiczne to do jakiego poziomu i jak zabezpieczona bedzie transmisja i dostep do serwera i systemow pod wzgledem sieciowym i aplikacji.

 

g.

 

 

Poufnych danych na serwerach dedykowanych nie powinna przechowywać nawet firma jednoosobowa.

 

Herezje wyglaszasz i na stosie powinni spalic ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick
Onet jak się nie mylę to raz mi pokazywało, że na Litwie ma serwery..nie wiem czy to prawda:)

W Krakowie maja ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W Krakowie maja ...

Tak mi gdzieś pokazywało. Pomyłka zwyczajna.

 

a np PKO BP ma pewnie swoją serwerownie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powiem więcej na ul. Zapolskiej z tego co wiem ;)

 

Pudło :) Na Zapolskiej mają tylko biurowiec, serwerownia jest po przeciwnej stronie na mapie, na strasznym zadupiu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×