Skocz do zawartości

Polecane posty

Podejrzewam że ten temat się już powtarzał ale nie wiem gdzie szukać odpowiedzi na moje pytanie w konkretnej sytuacji.

A więc jakie były by koszty prowadzenia firmy jeśli jestem studentem dziennym, ale pracuje i mam umowę gdzie mi opłacają zus. To już niby nie muszę płacić zus-u oddzielnie w własnej działalności. Więc dokładnie jak się ktoś orientuje to może mi podać koszty prowadzenia samej firmy (razem z jakimiś zwolnieniami przez pierwsze lata pisze to bo wiem że przez pierwsze 2 lata jest mniejszy zus ale chyba w mojej sytuacji to on odpada bo z pracy narazie nie będę rezygnował)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to płacisz samą składkę zdrowotną +ew dobrowolne składki (zależy również chyba jaką masz umowę z obecnym pracodawcą)

forumprawne.org

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz umowę zlecenie w której jednocześnie płaci pracodawca ZUS to nie ma znaczenia.

Jeśli jesteś studentem to nie znaczenia (szkoła też płaci ZUS - co skutkuje tym, że pracodawca płaci mniejszy ZUS).

 

Jeśli masz UMOWĘ O PRACĘ to wtedy ma znaczenie i możesz płacić tylko zdrowotne + inne oprócz ZUSu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli jesteś studentem to nie znaczenia (szkoła też płaci ZUS - co skutkuje tym, że pracodawca płaci mniejszy ZUS).

Nie mylisz przypadkiem pojęć?

Szkoła nigdy nie płaci ZUS'u lecz możesz się ubezpieczyć po prostu ale to nie jest przecież ZUS!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ile około wynoszą te dodatkowe koszty jak ma się umowę o pracę

 

Jako student do 26 roku życia nie opłacasz składek ZUS od umowy-zlecenia / umowy o dzieło. Wątek poruszający podobną kwestię: http://e-prawnik.pl/prawo/forum.php/dj0yMj...NTgmdGlkPTE0MTM

 

 

Gdybyś jednak założył działalność gospodarczą, Twój status studenta nic Ci już nie daje, bo jesteś od teraz przedsiębiorcą. Przez pierwsze dwa lata korzystasz z ulgowych składek - od kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Wyjdzie tam z 200-250zł miesięcznie. Przydatne tabelki-ściągi znajdziesz tutaj: http://www3.twoja-firma.pl/narzedzia/skladki-zus/

 

A szczegóły: Dz.U. nr 150, poz. 1248

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i do tego jakas podstawowa ksiegowosc, mozna korzystac z jakichs systemow typu ifirma.pl, ale coz... praktyka pokazuje, ze wydanie 200 zl / m-c na ksiegowa sie zdecydowanie bardziej oplaca :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i do tego jakas podstawowa ksiegowosc, mozna korzystac z jakichs systemow typu ifirma.pl, ale coz... praktyka pokazuje, ze wydanie 200 zl / m-c na ksiegowa sie zdecydowanie bardziej oplaca :-).

 

 

Jak sie ma znajomą to zrobi to za 50zł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak sie ma kogos w bliskiej rodzinie to zrobi to za friko ;-) Co nie zmienia faktu, ze standardowa cena rynkowa to ok. 200 zl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z ksiegowoscia jest tak, ze albo sie na tym czlowiek zna i moze sam prowadzic sobie ksiegowosc. A jesli nie- daje ksiegowej zarobic;) Ja wybralem drugi wariuant- za duzo papierkowej roboty i nie byloby czasu na zlecenia:) A tak sie placi ksiegowej i ma sie spokoj;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z księgowością czasami bywa tak, że można sobie zarwać noc, dwie i poradzić sobie samemu, zależy to też od rodzaju wybranego opodatkowania, jeżeli byłby to pełny VAT, gdzie tworzy się te wszystkie konta, wylicza to wtedy najlepiej dać księgowej, drobny błąd i zaczynamy od nowa, a nad tym można naprawdę stracić nerwy, niby miałem to na studiach, ale do dzisiejszego dnia nie potrafię tego zrozumieć ;). Jedni mają głowę do takich rzeczy inni nie, najważniejsze, żeby nie próbować zgrywać wszystkowiedzącego, bo Urząd Skarbowy sprowadzi Cię szybko na ziemię :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może powiem z własnego przykładu - płacę 150 zł brutto za biuro rachunkowe - nie interesuje mnie nic - podpisana umowa, faktura co miesiąc - cała odpowiedzialność błędnego rozliczenia spływa na biuro. Cóż z tego, że mam dobre programy księgowe - ale za te 150 zł mam spokój.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzialność na nich nie spływa - dalej odpowiedzialny jest właściciel/manager firmy. Biuro rachunkowe może się co najwyżej zobowiązać do pokrycia kosztów kar. W praktyce jednak słyszałem o tym iż często trudno to wyegzekwować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ano, dokladnie tak jak mowi pleple. Zatrudnienie biura rachunkowego nie wylacza odpowiedzialnosci wlasciciela firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, nie chcę Cię martwić pawel284 ale mają rację ;) Też tak myślałem, że mam święty spokój itd. a tu mi się biuro machnęło w podatkach ... i dostałem ponad 5000zł kary do zapłaty od naszego kochanego US :/

 

Taka prawda, odpowiedzialny jesteś wyłącznie Ty jako firma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Heh, nie chcę Cię martwić pawel284 ale mają rację ;) Też tak myślałem, że mam święty spokój itd. a tu mi się biuro machnęło w podatkach ... i dostałem ponad 5000zł kary do zapłaty od naszego kochanego US :/

 

Taka prawda, odpowiedzialny jesteś wyłącznie Ty jako firma.

Muszę jeszcze raz przestudiować umowę jaką zawarłem z biurem - ale jest tam na 100% klauzula o odpowiedzialności biura względem błędnych wyliczeń dla US. Ale dzięki za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh to daj mi namiary na to biuro ;) Na 10 które sondowałem, żadne nie "oferowało" takiego zapisu w umowie. Poza tym doczytaj czego dotyczyła klauzula o odpowiedzialności bo np. mogło się to tylko tyczyć np. opłat sądowych, biurowych (czyli jakieś grosze, w porównaniu do kary nałożonej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos
Muszę jeszcze raz przestudiować umowę jaką zawarłem z biurem - ale jest tam na 100% klauzula o odpowiedzialności biura względem błędnych wyliczeń dla US. Ale dzięki za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam

pewnie chodzi o odp. cywilną, ew. odszkodowania, bo żadna umowa nie może regulować tego iż tylko TY jesteś odpowiedzialny przed US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×