Skocz do zawartości
Tomasz Wysocki

Vps Lub Dedyk Pod Wyszukiwarkę...

Polecane posty

Witam. Spotkałem się z sytuacją, że usługodawca wymówił mi konto, ponieważ za bardzo obciążało serwer (nie dziwię mu się (-; ).

 

Główną funkcją serwisu jest wyszukiwanie informacji w bazie danych MySQL. Strona ma obecnie między 100 a 200 tysięcy wywołań skryptu PHP dziennie, gdzie każde wywołanie wiąże się z kilkoma zapytaniami do bazy danych. Wąskim gardłem całego procesu jest zapytanie FULLTEXT search do bazy MySQL (około 3 miliony rekordów w bazie, każdy po kilka wyrazów). Całoś ma dodatkowo działać po zupgradowaniu MySQLa do obsługi 3 znakowych ciągów znaków (normalnie MySQL obsługuje od 4 znaków), co powoduje dodatkowe obciążenie.

 

Potrzebuję VPS lub niewielkiego dedyka, który podoła takiemu obciążeniu. W całym procesie szczególnie ważna jest wydajność dysku, a po nim procesora. Dlatego jeśli ma być to VPS, powinien nie mieć zbyt dużego loadu na dysk.

 

Maksymalną kwotą jaką jestem w stanie przeznaczyć na to jest 200zł/mc brutto (wiem, że to nie jest dużo, ale nie spodziewam się też cudów).

 

Jakieś sugestie?

 

PS. Zwróciłem uwagę na serwery dedykowane ovh.pl, jednak niestety spotkałem niezbyt dobre opinie na temat tej firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

VPS:

http://www.hosteurope.de/produkt/VPS-Linux-XXL

 

Dedyk:

https://www.serverbasar.de/rootserver_1122.html

 

Nawet jeśli byś brał ovh.pl pod uwagę to i tak nie widzę tam nic sensownego za ~200zł.

 

Co do wydajności dysku i tak w grę wchodzi Sata z Twoim budżetem, więc prędzej czy później i tak zajeździsz ;) Jakbyś zwiększył budżet to już możesz myśleć o czymś w RAID1 co trochę zapewni poczucie bezpieczeństwa ale i tak pomyśl o jakimś zewnętrznym backupie na wszelki wypadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałem o wydajności dysku tylko w kontekscie VPS, bo wtedy z jednego dysku korzysta wielu userów. Jeśli mam mieć sam dla siebie dysk (dedyk/VPS, który to oferuje), to będzie on w 100% wystarczający.

 

Jeśli chodzi o hosteurope, to odrzuca mnie opłata początkowa. Zapomniałem napisać, że zależy mi na opłatach miesięcznych. Umowa na kilka miesięcy kategorycznie odpada.

 

Mógłbyś mi wytłumaczyć jakie są zasady płatności i długość umowy w tym drugim hostingu (nie jestem zbyt dobry z niemieckiego). Nie wiesz może przypadkiem, czy mają support w języku angielskim?

 

Jeśli chodzi o ovh.pl to wygrzebałem tą ofertę:

http://www.ovh.pl/produkty/start100m.xml

 

Parametrami technicznymi mi odpowiada, widziałem w jakiejś opini, że nie pracują w weekendy. Już raz się spotkałem z sytuacją, że serwer padł w piątek i musiałem czekać do poniedziałku aż zostanie podniesiony zpowrotem i nie chciał bym mieć powtórki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie przesadzaj, 30 Euro opłaty początkowej to nie majątek :) Masz za to umowe miesięczną i naprawdę porządny sprzęt.

 

O ile dobrze pamiętam w https://www.serverbasar.de/ masz umowę na 12m. Support jest chyba po angielsku (napisz do nich maila po angielsku to będziesz miał pewność jak odpiszą ;)). Co do serwerowni jest to marka http://www.fastit.net/ więc o jakość nie musisz się martwić.

 

Co do ovh.pl to wydaje mi się, że za mało RAMu jest w tej ofercie i gorsze łącza od tych w de. Co do padów to masz rację. Pomimo iż technicy są z ovh.com to pośredniczyć muszą ludzie z ovh.pl (nie możesz skontaktować się bezpośrednio z ovh.com która pracuje 24/7) i nie raz były takie przypadki jak opisujesz: pad w piątek, naprawa we wtorek :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ovh.pl + to brak opłaty instalacyjnej i umowa na 1 miesiąc

 

PS chciałem zauważyć że npisałem posta 3 sek po Bossie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ServerBasar ma support w jezyku przypominajacym angielski tak wiec z komunikacja problemow wiekszych nie ma. Maszyny jak i stabilnosc takze bardzo ok. Z kolei OVH to dobre rozwiazanie jesli potrzebujesz polskiej faktury, a dzieki duzej liczbie opcji typu rescue mode, KVM itd nie odczujesz az tak bardzo tego, ze supportu nie ma w weekendy (gdy pada np. dysk albo caly serwer to i tak cynk od automatu dostaja francuzi i to sprawdzaja, przynajmniej tak bylo jakis czas temu, aktualnie mam tam 3 niepadajace maszyny wiec nie moge sprawdzic ;)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczeń:

fulltext search przy 3 znakowcach i 3 milionach rekordów (fakt większych - łączna waga około 0,8 GB) potrafił mimo dowolnych sztuczek zarżnąć dedykowany do tego serwer (Opteron, 2 GB ramu, 2 dyski sata) i to przy mniejszej ilości zapytań. Wisiał tradycyjnie na waiting for io.

Zdecydowanie taniej i sensowniej jest zacząć od przepisania mechanizmu wyszukującego. Istnieje wiele gotowych, dobrych mechanizmów implementujących wyszukiwanie pełnotekstowe - lucene, dotlucene, ferret, sphinx i zapewne wiele innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×