Skocz do zawartości
Tomasz Fiedoruk

Pr I Pozycja Strony Na Google Po Zmianach

Polecane posty

Witam,

 

Może mi ktoś łopatologicznie wyjaśnić jak teraz google buduje pozycję danej strony w wyszukiwaniu?

 

W czym problem. Miałem forum/portal oparty na ipb i mkportalu, po roku czasu google zindeksowało kilkanaście tysięcy podstron. Teraz zmieniłem skrypt na SMF w związku z czym szlag trafił wszystkie odnośniki zapisane przez google, ponieważ wiadomo SMF inaczej indeksuje linki tematów.

 

Czy w związku z tym, iż straciłem te zindeksowane podstrony i google będzie musiało od nowa się do nich dokopać moja pozycja w wyszukiwarkach spadnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sprawa ma się następująco, jak wiesz Google buduje sobie obraz Twojej witryny, na podstawie którego umieszcza Cię na odpowiedniej pozycji w wynikach wyszukiwania. Na obraz ten składa się głównie kwestia ilości linków prowadzących do Twojej strony, ale i wiele innych czynników.

Kiedy Twoja pozycja spadnie ?

- Gdy nowa wersja Twojego forum będzie gorzej zoptymalizowana dla Google pod kątem kodu, nie wiem jak wyglądają w środku skrypty o których mówisz, wiec na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam.

- Gdy miałeś na swoim forum tematy do których linkowały osoby z innych stron. (bo np. zawierały ciekawą treść).

 

Jeżeli natomiast tak nie jest, to zabieg będzie dość prosty musisz po prostu usiąść i poczekać aż Google wyindexuje stare linki, i raczy zwrócić uwagę na nowe. Wtedy przyjmując założenie, że do Twoich tematów nie linkowano z innych stron, i, że struktura kodu jest porównywalnie przyjazna dla Google, Twoje pozycje powrócą ładnie na swoje miejsca :). Jednak to wymaga czasu, najlepiej nieco trochę go przyspieszyć, i podesłać Google nową mapę Twojej witryny.

Jeżeli natomiast miałeś wypozycjonowaną stronę główną pod jakimiś frazami, to zwykle nie ma problemów z pozycją, może ona ulec lekkiej zmianie, ale po niedługim czasie wszystko powinno wrócić do normy.

Chociaż zdarzały mi się odstępstwa od tej reguły, Google to dość nieokiełznana bestia ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jezeli pozmienialy sie wszystkie linki do watkow / postow to najlepiej bedzie napisac prosty skrypt znajdujacy sie pod 'starym' adresem z przekierowaniem do 'nowej' wersji watku / postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sonin, czy lepsza czy gorsza trudno powiedziec. SMF nie ma przyjaznych linkow, to na pewno.

 

p, hmm jak to widzisz? To ponad 2700 glownych tematow, wiec skrypt musialby miec jakis algorytm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma w takiej formie:

index.php/board,26.0.html

Jakby posiedzieć chwilę nad kodem możnaby to zmienić. Zawsze możesz mod_rewrite użyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sonin, czy lepsza czy gorsza trudno powiedziec. SMF nie ma przyjaznych linkow, to na pewno.

 

p, hmm jak to widzisz? To ponad 2700 glownych tematow, wiec skrypt musialby miec jakis algorytm.

 

Ad1. A nie powiem przydałyby się, zdania co do skuteczności przy indexacji z użyciem i bez przyjaznych linków są podzielone, niemniej jednak, nawet przesyłając komuś coś na gg, w samym linku widzisz już mniej więcej o co chodzi, to wprowadza ład i porządek, ja we wszystkich swoich serwisach mam linki właśnie w takiej, przyjaznej formie.

 

Ad2. Chodzi o zrobienie automatu który będzie wykonywać przekierowanie, na nowe strony, wtedy nie ważne ile masz postów.

Choć musisz wziąć pod uwagę, że taki automat opóźni wyindexowanie Twoich starych linków z Google ; ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

+ SMF ma przyjazne linki - trzeba włączyć je w konfiguracji

+ chyba dało by rade zrobić jakiś .htaccess ktory by czwanie przkierowywal za pomocą lubianych przez Google redirect'ów 301 stare linki na nowe

+ pozycja znacząco spaść nie powinna, bo tak jak już napisał sonin, główny czynnik budujący pozycje to ilość linków do Twojej strony

 

Ale chyba najlepiej jak wygenerujesz XML z mapą forum na nowym skrypcie i podsuniesz pod nos dla Googli, do tego jeszcze jak zrobisz to przekierowanie 301 starych linkow na nowe, to bedzie dobrze na nawet lepiej. Walcz ;-)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ma w takiej formie:
index.php/board,26.0.html

Jakby posiedzieć chwilę nad kodem możnaby to zmienić. Zawsze możesz mod_rewrite użyć.

jest gorzej :/

 

http://www.koszalin24.info/smf/index.php?topic=3669.msg43740#new

http://www.koszalin24.info/smf/index.php?board=105.0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
główny czynnik budujący pozycje to ilość linków do Twojej strony

Coraz większe znaczenia w mojej opinii ma wielkość strony oraz jej zawartość pod kątem fraz i konstrukcji strony. RPage jakby ostatnio ma mniejsze znaczenie. Można za to nieźle dostać w tyłek po zmianie dnsów czy IP serwera na szczęście tylko okresowo. A przyjazne URLe nie są już takim atutem jak kiedyś. Coraz lepiej jest za to z czytaniem flasha i odnajdywaniem spamerskiego tekstu w ukrytych kontenerach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
p, hmm jak to widzisz? To ponad 2700 glownych tematow, wiec skrypt musialby miec jakis algorytm.
Jakby posiedzieć chwilę nad kodem możnaby to zmienić. Zawsze możesz mod_rewrite użyć.
Ad2. Chodzi o zrobienie automatu który będzie wykonywać przekierowanie, na nowe strony, wtedy nie ważne ile masz postów.

Choć musisz wziąć pod uwagę, że taki automat opóźni wyindexowanie Twoich starych linków z Google ; ).

Tak jak juz napisal sonin, chodzi o zrobienie prostego skryptu wysylajacego po wejsciu kazdego uzytkownika pod 'stary' adres informacji o 'nowej' lokalizacji via naglowki HTTP. Mozna to tez zrobic, jak juz wspomnial Noone, via mod_rewrite, chociaz redirect jest bardziej 'eleganckim' rozwiazaniem. Dodatkowo w przypadku tego drugiego rozwiazania ID wiadomosci i watkow musza pozostac niezmienione (nie wiem czy SMF sobie niczego nie przenumerowal), bo inaczej bedzie odsylalo do zlych wiadomosci ;)

 

No i takie cos jest wskazane nie tylko ze wzgledu na google, ale glownie ze wzgledu na uzytecznosc i zachowanie starych linkow :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to włącz w administracji forum przyjazne linki :-)

Włączyć to ja już dawno włączylem, ale wersja Apache na progreso jest coś dziwna lub opcja ta na fcgi nie działa. Nie wiem gdzie tkwi błąd. Mam tylko komunikat w tej opcji:

działa tylko na Apache!

Ta funkcja nie będzie działać na Twoim serwerze.

 

p, ja rozumiem o co Ci chodzi ale tylko na rozumieniu się to kończy. Taki algorytm to tylko na kartce uda mi się zapisać a nie programowo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie wiem na jakim etapie znajomości php jesteś, jeżeli masz jakieś podstawy, to mogę Cię naprowadzić ;)

 

Coraz większe znaczenia w mojej opinii ma wielkość strony oraz jej zawartość pod kątem fraz i konstrukcji strony. RPage jakby ostatnio ma mniejsze znaczenie. Można za to nieźle dostać w tyłek po zmianie dnsów czy IP serwera na szczęście tylko okresowo. A przyjazne URLe nie są już takim atutem jak kiedyś. Coraz lepiej jest za to z czytaniem flasha i odnajdywaniem spamerskiego tekstu w ukrytych kontenerach.

 

Owszem, najlepiej sobie ładnie dostosować stopkę, jakiś text w miarę z sensem, lecz zawierający jak najwięcej słów kluczowych. No i oczywiście fajnie jest wykorzystać również gdzieś na głównej znacznik <h1>. Co do wielkości, i struktury - jak najmniej zawiły kod, czysty. Nie zapominanie o takich dupsach jak np. alt="BMV M5", bo to również ma znaczenie.

Prócz tego nie zapominamy o sekcji <head>, dobry opis i tytuł, co do zawartych tutaj słów kluczowych większość twierdzi, że są one już na chwilę obecną zbędne, ja jednak wciąż dla porządku je tam umieszczam.

 

W kwestii PR, tak na dobrą sprawę od dawna nie jest już miarodajnym źródłem informacji, niemniej jednak jest to wyznacznik którym głównie kieruje się znaczna część zainteresowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakladajac, ze na starym forum wygladalo to tak:

http://www.koszalin24.info/stare_forum.php?id=123

 

$ cat /var/www/koszalin24/stare_forum.php

<?php
if (isset($_GET['id'])){
 $num = $_GET['id'];
 header("Location: http://www.koszalin24.info/smf/index.php?topic=$num.0");
} else {
 header("Location: http://www.koszalin24.info/smf/index.php");
}
exit;
?>

edit:

To jest oczywiscie tylko 'pogladowy' kod... Jakbys mial jakies pytania to wal na PW ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Doskonale działa przekierowanie 301 w .htaccess. Tak było zrobione tutaj na forum, gdzie kiedyś było phpbb. Jak to zrobić odsyłam do manuala na stronie apache.org

 

Poniżej poglądowy kod tutaj z forum:

 

RewriteCond %{REQUEST_URI} ^.*viewforum\.php

RewriteCond %{QUERY_STRING} ^f=([^&]+)$

RewriteRule ^.*$ /index.php?showforum=%1 [R=301,L]

 

RewriteCond %{REQUEST_URI} ^.*viewtopic\.php

RewriteCond %{QUERY_STRING} ^p=([^&]+)$

RewriteRule ^.*$ /index.php?showtopic=%1 [R=301,L]

RewriteCond %{QUERY_STRING} ^t=([^&]+)$

RewriteRule ^.*$ /index.php?showtopic=%1 [R=301,L]

 

 

Osobiście uważam to za najlepszą i najskuteczniejszą metodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×