Skocz do zawartości
exe

Jakie Możliwości Miałby Ten Dedyk

Polecane posty

Witam

Mam zamiar kupić drugi dedyk u exportal.pl pod mój nowy projekt (przejechałem się na shared hostingu więc zaczynam już od dedyków :( ) Głównie chodzi mi ile ten dedyk udźwignie transferu i zapytań do mysql (przy dobrym lub gorszym wietrze):

Intel P4 1.6GHz

512MB RAM

40GB HDD

2000TB transfer

 

Pozdrawiam

Piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2000TB - to chyba literówka?

 

Ciężko będzie wyciągnąć ci cały ten transfer (2000MB) przy tak małym ramie na dynamicznych stronach. To właśnie jego najbardziej będzie Ci brakowało. Ile wykonasz zapytać do SQLa to zależy od konstrukcji skryptu i bazy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tomi - naprawdę wiem że to jest z księżyca wzięte dlatego napisałem ile ten serwer jest wstanie udźwignąć transferu :( Hmm a tak na oko, uciągnie serwis ala wp.pl <joke> :(

 

No trudno na skórze będę musiał się przekonać B)

 

PS Te "Tb" to od razu wkleiłem co mi napisali :) więc nie martwcie się, to chyba GB :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej Exe,

 

Moim zdaniem to brzmi niedobrze, bo 40 GB to chyba nie jest dysk SCSI albo SAS, a raczej w najlepszym wypadku SATA. Nie licz na to, że jesli użytkownicy będą zasypywać bazę pytaniami, to ten dysk bedzie nadążał z obsługą żądań. Zgadzam się jednak, że przede wszystkim wąskim gardłem będzie pamięć RAM. Żeby poważnie zacząc się bawić bazami trzeba co najmniej ze 2 GB mieć. Stosunkowo najlepszym elementem zestawu jest procesor, wprawdzie bez rewelacji, ale na początek da radę.

 

Jestem przekonany, że nie dość, że trudno czymś takim będzie wygenerować więcej niż 200 GB trafiku miesięcznie (chyba, że ze statycznych stron i kilklu dużych plików do ściągania po prostu - tutaj nawet o wiele, wiele więcej), to jeszcze pomyśl, jak to będzie awaryjne.

Przy mocnym "dogięciu" wieloma zapytaniami dyski szybko padają, SCSCI lub SAS to jest mus, one są przystosowane do takich obciążeń i na gorąco się je wymienia.

 

Chcesz maszynę pod dynamiczne serwisy, intensywnie korzystające z baz, to trzeba by myśleć o dedyku z co najmniej 2 GB RAM i koniecznie na SCSI, procesory mogłbyby być nawet 2x1 Ghz na początek. Akurat mam dwóch klientów, którzy intensywnie korzystają z MySql, niemal jednoczesnie poprosili o dołożenie RAM do 2 GB. W klastrze pod hosting współdzielony - wyłącznie na same tylko bazy - mamy 4 GB i dwa Xeony 2,8 Ghz, to już zaczyna być za mało, w najbliższym czasie chyba upgrade w stronę dwurdzenowych xeonów.

 

Oczywiście nie ma takiej potrzeby przy dopiero startującym przedsięwzięcu, to na pewno, tego się nie musisz obawiać. Podsumowując: 1. Więcej RAM 2. Lepsze dyski. 3.Proc w ostatniej kolejności - takie jest moje zdanie.

 

Inaczej transfery nie będą zbyt wielkie, ale nie tylko w tym problem - jeśli będziesz mieć za dużo zapytań, a serwer nie będzie w stanie ich obsłużyć, to zaczna się kolejkować i... KABOOOM! W pewnym momencie serwer Ci padnie po prostu. A zauważ,że prz ytej ilości RAM, dodatkowym, knock-outującym obciążeniem będzie częste korzystanie z pliku wymiany na dysku (który jest, jak już wspomaniałem na wstępie, dobry do stacji roboczej, ale nie do serwera z dynamicznymi stronami).

 

Mam nadzieję, że moja sceptyczna odpowiedź przekona Cię nie tyle

do porzucenia pomysłu, ile do zastanowienia się, co taka maszyna

może robić, albo - do tego co zamierzasz robić - jakiej maszyny potrzebujesz. Wspomaniana maszyna, po wsadzeniu większej pojemności, na przykład świetnie nadawałaby się na serwer backupów, na router, na serwer poczty dla małej liczby kont itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×