Skocz do zawartości
AQQry

Konfiguracja Vps'a

Polecane posty

Witajcie,

 

nadszedl taki czas ze przenosze sie na VPS'a ale oczywicsie jestem zielony w temacie, mozecie polecic jakies poradniki dotyczace konfiguracji go? ksiazki , co kolwiek byle troche sie polapac ?

 

Pozdrawiam

AQQry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja polece howtoforge.com (ich tutoriale).

 

To jest troche inny sposob nauki - nie samemu, powoli, od zera, kompilujac, stawiajac w pocie czola pierwsza usluge, tylko stawia sie wszystko co sie da, caly system z pelna iloscia uslug, w paczkach, a pozniej powoli czlowiek dochodzi co to w ogole tam dziala, jak to sie konfiguruje, pozniej dochodzi powoli chec przekompilowania tego i owego zeby bylo lepiej, itd. ;)

 

IMHO taki sposob nauki jest lepszy, czlowiek nie zrazi sie na poczatku miliardem problemow :)

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja polece howtoforge.com (ich tutoriale).

 

To jest troche inny sposob nauki - nie samemu, powoli, od zera, kompilujac, stawiajac w pocie czola pierwsza usluge, tylko stawia sie wszystko co sie da, caly system z pelna iloscia uslug, w paczkach, a pozniej powoli czlowiek dochodzi co to w ogole tam dziala, jak to sie konfiguruje, pozniej dochodzi powoli chec przekompilowania tego i owego zeby bylo lepiej, itd. ;)

 

IMHO taki sposob nauki jest lepszy, czlowiek nie zrazi sie na poczatku miliardem problemow :)

IMHO taki sposob nauki jest bardzo Linux'owy i tak samo dziurawy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
IMHO taki sposob nauki jest bardzo Linux'owy i tak samo dziurawy...

Tak, ale za to moze predzej spopularyzuje inne systemy niz Windows...

 

btw. uwazasz, ze Debian z regularnym apt-get update & upgrade bedzie dziurawy?

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
btw. uwazasz, ze Debian z regularnym apt-get update & upgrade bedzie dziurawy?

P poszedł czytać RFC, odpowiem niejako za niego. :)

Nie, dział łatania luk dystybucji Debian działa bardzo dobrze.

Wiem, ponieważ przez jakiś czas byłem zapisany na 3-4 listy

typu "security announce" różnych Linuksów,

a Debian bardzo dobrze, nawet często lepiej on innych(w sensie czasu reakcji),

się na tym polu spisywał.

Na koniec, tak zupełnie na marginesie, te ichnie paczki to straszne "choinki". ;)

O tutorialach nie będę dywagował, bo mi śpieszno do łóżka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, ale za to moze predzej spopularyzuje inne systemy niz Windows...
...i bedziemy mieli tysiace dziurawych maszyn-zombie... Wypas :)

 

btw. uwazasz, ze Debian z regularnym apt-get update & upgrade bedzie dziurawy?
P poszedł czytać RFC, odpowiem niejako za niego. :)

Nie

I zle... Odpowiedz to oczywiscie TAK :P

Nie wazne czy Debian czy nie Debian, Linux zawsze bedzie Linuxem :)

 

A wracajac do tematu, to bardziej chodzilo mi o podejscie typu 'instaluj wszystko jak leci, dopiero potem zajmij sie konfiguracja', czyli podejscie jakie prezentuja takze Linuxowe instalatory (tak, wiem, ze istnieje opcja minimal). I chyba nie musze mowic, ze defaultowo serwery pocztowe sa skonfigurowane jako open-relay, ze dostep root'a via SSH jest dozwolony, ze SSH obsluguje protokol 1, itd... Mozna dlugo wymieniac. Dlatego uslugi powinno sie konfigurowac przed ich uruchomieniem, a nie po!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...i bedziemy mieli tysiace dziurawych maszyn-zombie... Wypas :)

I tak to bedzie nikly procent w stosunku do windows-zombie ;p

I zle... Odpowiedz to oczywiscie TAK :)

Heh, troche nie rozumiem: czy uwazasz Debian z paczek (jakies standardowe uslugi - apache/ftp/poczta), lacznie z jadrem, bedzie dziurawy? Czy bedzie mozna zdobyc roota na takiej maszynie z poziomu zwyklego konta?

Nie wazne czy Debian czy nie Debian, Linux zawsze bedzie Linuxem :)

Tylko prosze bez flame'ow :P

I chyba nie musze mowic, ze defaultowo serwery pocztowe sa skonfigurowane jako open-relay

No ale dla tego podawalem link do tutoriali gdzie wszystko jest ladnie opisane jak zrobic, zeby serwer nie byl open-relay'em.

 

Z reszta drogi @p - odpowiedz mi prosze szczerze - jak latwiej dorobic sie open-relaya (system stawia zielony user):

1. samemu stawiajac przedzierajac sie przez skomplikowany manual (pamietaj, ze user nie jest specjalista i nie zna sie dobrze), nie znajac nawet pojecia open-relay;

2. instalujac na podstawie jakiegos tutoriala gdzie jest opisane krok po kroku co robic - user nawet nie wie co on dokladnie instaluje, po co tyle tych pakietow, ale autor tutoriala, wie co to jest open-relay i jak do niego nie dopuscic.

 

?

 

Dlatego uslugi powinno sie konfigurowac przed ich uruchomieniem, a nie po!

apt-get install usluga

/etc/init.d/usluga stop

konfiguracja uslugi

/etc/init.d/usluga start

 

;P

 

A na serio to w podanym przeze mnie linku jest tam troche roboty z konfigurowaniem uslug oraz z kompilowaniem programow ze zrodel.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I tak to bedzie nikly procent w stosunku do windows-zombie ;p
Ale zawsze bedzie ich wiecej...

 

Heh, troche nie rozumiem: czy uwazasz Debian z paczek (jakies standardowe uslugi - apache/ftp/poczta), lacznie z jadrem, bedzie dziurawy? Czy bedzie mozna zdobyc roota na takiej maszynie z poziomu zwyklego konta?
Jezeli pojawi sie pozawalajaca na to dziura w ktorejs z uslug / jadrze to na pewno.

 

Tylko prosze bez flame'ow :)
Bez :)

 

No ale dla tego podawalem link do tutoriali gdzie wszystko jest ladnie opisane jak zrobic, zeby serwer nie byl open-relay'em.

 

Z reszta drogi @p - odpowiedz mi prosze szczerze - jak latwiej dorobic sie open-relaya (system stawia zielony user):

1. samemu stawiajac przedzierajac sie przez skomplikowany manual (pamietaj, ze user nie jest specjalista i nie zna sie dobrze), nie znajac nawet pojecia open-relay;

2. instalujac na podstawie jakiegos tutoriala gdzie jest opisane krok po kroku co robic - user nawet nie wie co on dokladnie instaluje, po co tyle tych pakietow, ale autor tutoriala, wie co to jest open-relay i jak do niego nie dopuscic.

Jak nie umie przeczytac dokumentacji to niech nie stawia. Zreszta po co zielonemu userowi serwer pocztowy? :)

 

apt-get install usluga

/etc/init.d/usluga stop

konfiguracja uslugi

/etc/init.d/usluga start

...zakladam, ze takie cos znajduje sie w kazdym z tutoriali znajdujacych sie na podanej przez Ciebie stronie? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×