Skocz do zawartości
pit

Zmiany Na Podium Top100

Polecane posty

Jak myślicie jak będzie wyglądać top100 za 5 lub 10 lat? Mnie sie wydaje, ze za 5 lat będzie to top 50, a za 10 lat top10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Jak myślicie jak będzie wyglądać top100 za 5 lub 10 lat? Mnie sie wydaje, ze za 5 lat będzie to top 50, a za 10 lat top10.

 

Dlaczego tak sadzisz ?

Lepiej zlicz sobie ilosc utrzymywanych domen na top100 - mysle ze ta non stop idzie ostro w gore - a to znaczy ze ciagle dochodza nowi klienci, bo ten rynek dopiero sie rozwija. Bedzie coraz wiecej domen i kazdemu dostanie sie kawalek torta :) To nic, ze w tej chwili home.pl i netart maja przyrosty po kilkaset procent wieksze niz firmy z troche dalszej czolowki - ale te mniejsze rowniez sie rozwijaja i nie sadze zeby tak ot zniknely z rynku. Progreso pnie sie calkiem ladnie w gore i choc jestesmy juz od jakiegos czasu w pierwszej piecdziesiatce - nie widze powodu zeby nagle znikac z rynku ? Istniejemy tu juz ok 7 lat. Dlaczego za kolejne 7 lat ma nas juz nie byc ?? :) Rozwin swoja wypowiedz, bo mnie zaciekawiles :angry:

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zamiaru nikogo urazić, żadnej firmy. Wydaje mi się że to jest taki proces, w latach 20 w USA było kilka tysiecy firm robiących samochody, teraz jest Ford i GM (USA). Napoje typu cola produkowało też wiele firm teraz są dwie Pepsi i Cocacola, wyszukiwarki dawniej było ich więcej, więcej popularnych, teraz Google jest królem. Mam takie wrażenie, że rynek na początku ma wiele firm, a z czasem zostaje tylko kilka, zawęża się wszystko. Poza tym, nie twierdzę, że za 10 lat zostanie home i nazwa, moze w ogóle ich nie być, kto wie, czy jakieś inne firmy, lepsze, ich nie prześcigną. Ja jestem tylko klientem, więc dla mnie to dobrze, ze jest duży wybór, czym więcej firm tym lepiej, wieksza konkurencja, niższe ceny. Ale czy nie stanie się tak jak w innych branżach? Podobnie bylo tez z portalami ogólnotematycznymi, też na początku było ich więcej. W każdym razie jeśli moja wizja się sprawdzi i rynek bedzie sie zawężał, to kazdej życzę, żeby się znalała w top10! :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Nie miałem zamiaru nikogo urazić, żadnej firmy. Wydaje mi się że to jest taki proces, w latach 20 w USA było kilka tysiecy firm robiących samochody, teraz jest Ford i GM (USA).

 

I pewnie conajmniej kilkanscie mniejszych o ktorych nawet nie wiesz :-) Rashman niech sie wypowie :angry:

 

Napoje typu cola produkowało też wiele firm teraz są dwie Pepsi i Cocacola,

 

A polo kokty i dziesiatki mniejszych "podrobek" na rynkach lokalnych ?:) Kazdy supermarket ma swoja "kole" :)

 

wyszukiwarki dawniej było ich więcej, więcej popularnych, teraz Google jest królem.

 

wp, interia, onet i dziesiatki mniejszych :)

 

Mam takie wrażenie, że rynek na początku ma wiele firm, a z czasem zostaje tylko kilka,

 

Kilka DUZYCH - ale zawsze w cieniu sa mniejsze, ktore mimo ze nie sa moze rozpoznawalne przez "wiekszosc" - robia / daja czasem lepsze i tansze produkty / uslugi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie no, masz rację, że zawsze jest kilka mniejszych firm obok liderów, które nie postępując hurtowo oferują lepsze produkty i usługi. Zwykle droższe :angry: bo zindywidualizowane. I bardzo dobrze, że tak jest. Obawiam sie jednak, że potentaci mogą pozwolić sobie na taką np. walkę cenową z mniejszymi, że mniejszych nie będzie stać na rywalizację, po to aby przejąć rynek. W ogóle to zastanawia mnie taki fakt, ze Onet który ma wielki potencjał, przegrywa podium z KEI Provider, to wskazuje na to, że portale ogólnotematyczne nie będą w dluższej perspektywie sie liczyć. Onet pewnie już niedługo zacznie spadać niżej. To już jest jakiś proces. Jakaś zauważalna zmiana. Zastanawia mnie to, nie wiem jak myślicie, czy kolejność w pierwszej dziesiątce się bedzie zmieniać? Czy już tak zostanie, że będzie home, nazwa i reszta. I czy te duże firmy nie będą przejmować mniejszych lub je wykańczać np. cenowo. Oby nie, ale z drugiej strony dlaczego miałyby tego nie robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I pewnie conajmniej kilkanscie mniejszych o ktorych nawet nie wiesz :-) Rashman niech sie wypowie :angry:

Tja, male, niszowe (saleen itp.), ale usa to FMC (ford, aston, mazda etc.), GM (opel, holden, pontiac, chevy etc.) i DCh (merol, chrysler, dodge etc.). Kazda firma jest autonomiczna i konkuruje w ramach grupy (rodzime przyklady - bora / toledo / octavia, albo ibiza / polo / fabia), pozatym zobacz ile firm to tak naprawde lacza GTS'u czy ATM'a. Analogicznie jezdzac fiatem, oplem, saabem czy cadillac'iem masz pod macha diesla z fiata.

 

To co nas (ISP) rozni od branzy samochodowej to pieniadze, u nas na reserach nie trzeba wydawac miliarda dolarow, wiec takie laczenie sie w grupy nie nastapi szybko.

 

Dobry watek - chetnie poznam wizje innych. Dla mnie zmiany beda niewielkie w najblizszych latach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rshmn - Jesli zmiany w kolejnosci bedą niewielkie, to pytanie powstaje czy róznice miedzy firmami będą sie zwiększać, czy zmniejszać? I od czego to zależy. Czy na przykład firmy, które mają kasę, będą się reklamować i zdobywać więcej klientów niż inne? I czy w końcowym rozrachunku bedzie tak, że zostaną te duże na wzór koncernów samochodowych i małych kilka. Czy też małe ze względu na swoje usługi wyższej jakości będą gonić te duże. To jest bardzo ciekawy rynek :angry:

Idąc dalej można sie zastanawiac, jaka jest relacja jakości usług do liczby klientów. Więcej klientów, więcej srodków na inwestycje w nowoczesny sprzęt, ale więcej klientów to też bardziej hurtowe usługi, więcej stron na łączach. Inrternet się tak rozwija, że nie wierzę w to, że top100 wciągu kilku lat nic nie będzie sie znacząco zmieniać, na pewno się będzie zmieniać. Tylko jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rshmn - Jesli zmiany w kolejnosci bedą niewielkie, to pytanie powstaje czy róznice miedzy firmami będą sie zwiększać, czy zmniejszać?

IMHO róznice między firmami będą niewielkie, acz dla usera końcowego znaczące. Czołówka będzie raczej nastawiona na masę, tak jak obecnie, ale sytuacja niżej będzie inna.

Obecnie wiele firm wygląda niemal identycznie - PHP, MySQL i różnice w wersjach sięgające cyferek po pierwszej, a nawet drugiej kropce. Różnice w transferze, liczbie baz, pojemności konta i cenach są minimalne i bez dobrej znajomości rynku człowiekowi zajmującemu się tematem ciężko coś wybrać.

Przypuszczam, że pozycja wielu mniejszych firm zależeć będzie od dostosowania się do nisz rynkowych / nisz oprogramowania. Optymalizacja dla generowanego Flasha, AJAX-owych wodotrysków, CVS-ów, Ruby on Rails czy cholera-wie-czego-jeszcze może być punktem wyróżniającym jedną firmę od drugiej.

 

I od czego to zależy.

Między innymi od rozwoju technologii, oprogramowania i infrastruktury :P

 

Czy na przykład firmy, które mają kasę, będą się reklamować i zdobywać więcej klientów niż inne?

Reklamować się będą, ale czy ta reklama będzie rzeczywiście docierać i czy będzie skuteczna? Oczywiście trafi ona do przeciętnego osobnika, ale niekoniecznie do zawodowców. Jeśli ktoś raz się sparzył na jakiejś firmie, to przy tej konkurencji ciężko jest dawać drugą szansę. Ja np. miałem mnóstwo kodów do Home czy Nazwy, ale z usług pierwszego korzystać nie mam zamiaru, a w Nazwie kupuję jedynie domeny. Choćby mi oferowali hosting za 10% ceny, to i tak nie skorzystam, bo mam lepszy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogólnie mowiąc zmieni się niewiele lub nic. W sumie niewiele mamy na forum wizjonerów. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Na chwilę obecną jest luka między największymi (pod względem liczby klientów i cen) i "resztą" (nie obrażając nikogo).

 

home.pl, długo, długo nic, netart znów "dziura" i dopiero reszta firm.

 

A co będzie za x lat ? Jak dla mnie dużo się nie zmieni: liczba największych firm może wzrosnąć do 3-4, potem pare "średnich" i reszta.

 

Z takich moich wizji (nie popartych żadnymi naukowymi opracowaniami) to home.pl dojdzie do "masy krytycznej" i będzie co raz gorzej (możliwe, że to już nastąpiło albo stanie się to w przeciągu najbliższego roku- dwóch) i pojawi się miejsce na kolejne firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem duzi bedą więksi, średni będą więksi (a może nawet duzi :P ), mali znikną lub staną się średni i będzie pełno nowych maluchów. Nic nie stoi w miejscu i albo firmy się rozwijają albo upadają. No chyba, że to "ważywniak na rogu" co i tak ma kilku stałych klientów, którzy go utrzymują. :D

 

Ogólnie moja wizja na przyszłość: masówka, masówka masówka. A dla wybrednych coś bardziej "mua".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z takich moich wizji (nie popartych żadnymi naukowymi opracowaniami) to home.pl dojdzie do "masy krytycznej" i będzie co raz gorzej (możliwe, że to już nastąpiło albo stanie się to w przeciągu najbliższego roku- dwóch) i pojawi się miejsce na kolejne firmy.

Z tego co widzę (po róznych postach i blogach) i słyszę od znajomych, to źle w Home jest już teraz. Rzecz jasna źle dla trochę bardziej wymagającego użytkownika, bo ZU ma tam dobrze. Dobrze, bo nie wie, że może mieć lepiej :P

 

IMHO miejsce na kolejne firmy już jest. Problem polega na tym, że każda dobra firma rozrastająca się do rozmiarów Home będzie działać coraz gorzej. W mniejszej firmie możemy pogadać z 2-3 adminami, znamy się czasem osobiście (w sensie mailowym czy telefonicznym, rzadziej IRL) i możemy coś wynegocjować dla własnych potrzeb. Im firma większa, tym mniejsza szansa na trafienie w wolny czas znajomych etc.

 

BTW - jak dobrze życzę Progreso, tak nie życzę im (i sobie) osiągnięcia przez nich takich rozmiarów, jak Home. Miałbym wtedy problemy ze znalezieniem kolejnego dobrego hostingu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BTW - jak dobrze życzę Progreso, tak nie życzę im (i sobie) osiągnięcia przez nich takich rozmiarów, jak Home. Miałbym wtedy problemy ze znalezieniem kolejnego dobrego hostingu :P

 

Czyli jak Progreso wejdzie do pierwszej dziesiątki, będziesz robił wszystko żeby nie mieli więcej klientów? :D Ciekawe co na to Progreso?

Z tych wypowiedzi wynika, że zawsze będzie miejsce na małe firmy, ale przecież małe firmy chcą być duże. Czy są takie które nie chcą się rozrastać i mieć więcej klientów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Czyli jak Progreso wejdzie do pierwszej dziesiątki, będziesz robił wszystko żeby nie mieli więcej klientów? :P Ciekawe co na to Progreso?

 

Nie damy sie :D

 

Z tych wypowiedzi wynika, że zawsze będzie miejsce na małe firmy, ale przecież małe firmy chcą być duże. Czy są takie które nie chcą się rozrastać i mieć więcej klientów?

 

Kazda chce byc duza. Ale wiesz jak to jest - po roku, dwoch, czy trzech jezeli mala firma nie generuje jakichs sensownych zyskow - zmienia branze i upada albo ja ktos inny przejmuje. Wedlug mnie top100 bedzie istnialo zawsze - ale liczyc bedzie sie faktycznie tylko pierwszych parenascie firm - reszta to bedzie wielki misz-masz i ciagle zmiany :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie damy sie :)

Pożyjemy, zobaczymy :)

A poważniej - jeśeli Progreso utrzyma ten sam poziom usług i taką samą obsługę klienta, to mogą być i na 1 miejscu w Top100, nie mam nic przeciw temu.

 

Wedlug mnie top100 bedzie istnialo zawsze - ale liczyc bedzie sie faktycznie tylko pierwszych parenascie firm - reszta to bedzie wielki misz-masz i ciagle zmiany :)

Powiedziałbym raczej, że pierwszych dwadzieścia parę albo i trzydzieści parę. Zawsze będzie kilka molochów, związanych z portalami etc., oferujących masówkę. Tego nie da się przeskoczyć, chyba że zajdą jakieś wielkie zmiany w świecie Internetu... w co do końca nie wierzę :)

Pozostałe będą się różnić nie tylko wielkością, ale i targetem. Prywatnie wierzę w segmentację i zajmowanie nisz rynkowych + hosting na platformy inne, niż PHP + MySQL. Nie mam pojęcia, co jeszcze nowego może zostać wymyślone, ale wcale nie zdziwi mnie wzrost popularności ASP czy parę kolejnych języków do budowy aplikacji online i serwisów Web 2.0 5.0 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×