Skocz do zawartości
Westbam

Raspberry + Windows?

Polecane posty

Cześć,

 

Pytania chyba jeszcze na WHT nie było - potrzebuje pomocy dot. Maliny

 

Czy ten sprzęt dobrze działa na windowsie?

 

Tylko proszę nie pisać "aaa czemu windows linux jest lżejszy itd itp" - tak bo Tak!

 

 

 

Ogólnie myślę nad postawieniem sobie w domu takiej maliny z podpiętym dyskiem i z nastawieniem na pobieranie 24h/d filmy itp...

 

Dodatkowo zakupienie drugiej dla ciotki która ma 45+" tv ale bez smarta i chciałaby poprzeglądać strony internetowe i np. puścić dziecku bajkę na yt.

 

Doradzicie coś? Czy jest sens? (myślałem o terminalach ale potrzebuje również by sprzęt zjadał jak najmniejsza ilość prądu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Jakiego ty tam windowsa chcesz wsadzić? Nie wiem czy coś prócz windows embeded / wince będzie w stanie ogarnąć cpu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie - może być nawet 95 ;) choć lepsze jakieś nowsze produkcje... :)

 

A co do cpu są również takie :

 

Procesor BCM2836 800MHz ARM Cortex-A7 quad-core (CPU + GPU + DSP + SDRAM) CPU: 900 MHz quad-core ARM Cortex A7 (ARMv7 instruction set)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakiego ty tam windowsa chcesz wsadzić? Nie wiem czy coś prócz windows embeded / wince będzie w stanie ogarnąć cpu :)

 

Windows 10 iot ;]

https://dev.windows.com/en-us/iot

 

Ale to nie działa tak jak większość sobie myśli :)

 

Jeżeli chcesz się pobawić pulpitem to najlepiej się nadaje do tego ubuntu, raspbian też się nada ale ma mniej opcji. Demonem prędkości rpi nie jest jeżeli chodzi pulpit i aplikacje :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Windows 10 IoT działa tylko na RPi2.

Do tego musi mieć szybką kartę SD (U1 minimum), bo inaczej to się tnie niemiłosiernie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Windows 10 IoT działa tylko na RPi2.

Do tego musi mieć szybką kartę SD (U1 minimum), bo inaczej to się tnie niemiłosiernie.

 

Jak wyżej. RPI zarówno I jak i II nie są zoptymalizowane pod kątem jakiejkolwiek cięższej pracy. Do przeglądania internetu, pobierania plików, domowego NAS czy jako serwer monitorujący inny się sprawdzi, ale jako desktop to byłbym zdania że jakikolwiek mid-range smartphone będzie działał o wiele lepiej.

 

Wsadzanie tam kobyły takiej jak windows to nie jest pytanie z serii "czy można" albo "tak chcę i koniec", to jest sprawa z serii nie da się bo sprzęt tego nie uciągnie. Na RPI 1 nawet nikt nie próbował, a na RPI 2 jest Windows IoT i również byłbym zdania, że to nie działa dobrze.

 

Nie wiem po co kupowałeś/chcesz kupić malinkę, skoro nie chcesz na niej Linuxa stawiać ;).

 

I uwierz mi, że do puszczenia dziecku bajek z YT czy przeglądania internetu nie jest potrzebny żaden Windows, bo wszędzie przeglądarki wyglądają tak samo i obsługuje się je tak samo. Obecnie instalacja Windowsa ogranicza się wyłącznie do sytuacji gamingowych, gdzie Linux się do tego nie nadaje z winy developerów - każde inne zadanie będzie zrealizowane szybciej i łatwiej na linuxie.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie zależy na łatwości obsługi i oczywiście na "sterowaniu myszą" bo ciotka linuxa nie ogarnie a gdybym co jakaś sytuacja miał przyjeżdzać do niej to wole powiedzieć że się nie da.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

To jakieś lekkie ubuntu da radę. Masz myszke, pulpit, oglądarke internetów.

 

Przyjdziesz jej raz w miesiącu i dasz apt-get update && apt-get upgrade i wsio :)

 

 

Ewentualnie zrobisz sobie pulpit zdalny żeby nie latać do niej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie zależy na łatwości obsługi i oczywiście na "sterowaniu myszą" bo ciotka linuxa nie ogarnie a gdybym co jakaś sytuacja miał przyjeżdzać do niej to wole powiedzieć że się nie da.....

 

Nie wiem czy twoja ostatnia przygoda z linuxem była w 2002 roku, ale sporo się od tego czasu zmieniło jeśli nie sprawdzałeś...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to LXDE to jakaś łata którą się pobiera np. na debiana 6? Czy całkiem inny system?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spoofy

to LXDE to jakaś łata którą się pobiera np. na debiana 6? Czy całkiem inny system?

 

LXDE to DE - desktop environment, czyli po polsku - środowisko graficzne.

LXDE uchodzi za jedno z lżejszych, chodź nie tak lekkie jak np. fluxbox czy openbox ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to LXDE to jakaś łata którą się pobiera np. na debiana 6? Czy całkiem inny system?

 

Debiana 6? Boże, widzisz i nie grzmisz.

 

Rzeczywiście twoja przygoda z linuxami się skończyła na 2002 :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

BoSZe mówię PRZECA że już dawno w tym nie siedziałem więc nie znam najnowszych tworów, chodzi mi tylko czy to dodatek czy cały OS..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Westbam, może w przypadku torrentów warto skorzystać z Transmission klienta sieci BitTorrent?
http://malinowepi.pl/post/51071794929/transmission-i-raspberry-pi-pewnie-niekt%C3%B3rzy-z

Natomiast jeśli chodzi o to Smart TV to użycie malinki jest naprawdę dobrym rozwiązaniem.
Tutaj jeden z poradników: http://www.spidersweb.pl/2015/03/centrum-multimedialne-z-raspberry-pi-2.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra to windowsa olewamy - a jak wygląda sprawa z androidem ?

 

Możecie jakieś linki podrzucić z których korzystaliście i faktycznie działają? (wydaje mi się że to lepsza opcja niż linux dla zwykłego zjadacza chleba).

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaczekaj z tym RPI jak nie kopiłeś bo w tym tygodniu, będzie RPI v3 w tej samej cenie prawda podobnie co v2 a jest mocniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×