Skocz do zawartości
Gość Filip Nowacki

Dedykowana aplikacja PHP vps/dedyk vs współdzielony

Polecane posty

Gość Filip Nowacki

Witam!

Temat czysto teoretyczny - jak na razie...

 

W połowie 2016 planuję otwarcie pewnej aplikacji php jako startup - coś jak znanylekarz.pl(bez reklamy, tylko przykład) oczywiście z innej tematyki..

Aplikacja mocno działa na bazie danych stąd pytanie... wydajniejsze dla takiej aplikacji będzie środowisko współdzielone - pokroju pakietów Hekko, BH, FutureHostu czy raczej VPS/dedyk w podobnym pułapie cenowym - wiadomo, że 100zł/rok shared vs 1000000zł/rok dedyk jest bez szans porównania.

 

Jeśli VPS/dedyk to w jakiej konfiguracji? Nginx, apache?

Chcę by serwer wytrzymał tzw wykop efekt i ciągnął przy tych 100 osobach na minutę.

Edytowano przez Filipsiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak w zasadzie ciężko powiedzieć.

 

Shared daje Ci pewnie zasoby - nigdy nie gwarantowane, skonfigurowane środowisko, wsparcie techniczne oraz pewne rozwiązania które automatyzują wiele procesów użytkowników i samych administratorów (panel).

 

Rozwiązania dedykowane w postaci VPSów, dedyków czy "hostingów dedykowanych" jest o wiele droższe ale podnosi stabilność czy daje większą gwarancje zasobów. W wielu przypadkach nie gwarantuje konkretnego wsparcia czy też rozwiązań o których mówiłem wcześniej. Musisz samemu rozwiązać problem środowiska - ma to swoje wady i zalety. Możesz kupić już serwer skonfigurowany, kupić serwer z administracją (są różne oferty) lub kupić "goły" system i samemu się bawić lub komuś zapłacić za to.

 

 

 

 

wiadomo, że 100zł/rok shared vs 1000000zł/rok dedyk jest bez szans porównania

Jesteś w błędzie. Jak złapiesz dobrego kebaba za 25zł miesięcznie to chyba nie ma tragedii? To koszt 310-350zł rocznie + ewentualnie admina. Fakt przy zwykłym współdzielonym to porównanie malucha do bmw.

 

 

W połowie 2016 planuję otwarcie pewnej aplikacji php jako startup - coś jak znanylekarz.pl

 

Zacznijmy od tego jaki masz budżet i cele. Wolisz więcej zainwestować w reklamę czy w stabilność aplikacji. Bierz pod uwagę że głupio kupować serwer nasa na którym będzie stała nieużywana aplikacja ale z drugiej strony postawić aplikacje na niewydajnym i niestabilnym serwerze a później wpakować pieniądze w reklamę to też bez sensu. Klient wejdzie i odczuje dyskomfort albo zobaczy komunikat "domena zablokowane... skontaktuj się z nami". To nie dobrze świadczy o samej aplikacji.

 

Miałem kilku klientów, którzy ładowali u mnie dość duże pieniądze w aplikacje - nawet względnie to chodziło u mnie na serwerze testowym. Później przenosiłem to tam gdzie chcieli i mieli pretensje że to nie chodzi jak trzeba. Ostrzegałem ich oczywiście przed wybraniem dobrego środowiska, proponowałem stabilne rozwiązania, oczywiście uważali że są mądrzejsi i wybierali jakieś śmieszne firemki od których odebrali telefon i usłyszeli jacy są ah i oh a później telefon do mnie: "Panie czemu to nie działa" :) To tak troszkę jak zawozisz auto do mechanika, on Ci powie że trzeba coś wymienić, proponuje oryginalną część lub zamiennik. Co wybierasz?

 

Chcę by serwer wytrzymał tzw wykop efekt i ciągnął przy tych 100 osobach na minutę.

 

Dużo zależy od samej aplikacji. Wątpię by byś był przygotowane na "wykop efekt" - będziesz musiał z automatu wymyślić jakieś rozwiązanie które Cię przed tym obroni. Najprawdopodobniej tanie i dobre. Najlepsze to uruchomienie kopii instancji i replikacje, ale do tego potrzebujesz odpowiednich rozwiązań. Tworząc aplikacje trzeba od razu o tym pomyśleć i od razu starować na "skalowanym" środowisku, a to kosztuje.

 

 

 

Jeśli VPS/dedyk to w jakiej konfiguracji? Nginx, apache?

Oj zaraz będzie wojna. To tak jakbyś napisał na forum z telefonami czy kupić samsunga czy LG albo z samochodami audi czy bmw.

Osobiście nginx, ale nie zawsze się sprawdzą więc trzeba użyć rozwiązania apache+nginx.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak troszkę jak zawozisz auto do mechanika, on Ci powie że trzeba coś wymienić, proponuje oryginalną część lub zamiennik. Co wybierasz?

Zamiennik - bo to ta sama część, często ze zeszlifowanym logo marki samochodu, identyczna do tej w ASO za 2x więcej ;) (oczywiście jeśli wybierzesz krafta albo maxgear'a to się zrazisz do zamienników, a jak wybierzesz części firm używanych na pierwszy montaż to będziesz zadowolony ;) )

 

Morał - porównania serwerów do samochodów mają to do siebie, że w sumie prawie nigdy nie zdają egzaminu :P

 

 

Bez offtopu:

 

Poszedłbym w jakąś chmurkę... Mały serwerek z SSD i sporą ilością procka powinien być git... Warto napisać apkę tak, żeby można było ją potem skalować w bok.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zamiennik - bo to ta sama część, często ze zeszlifowanym logo marki samochodu, identyczna do tej w ASO za 2x więcej

Są zamienniki i zamienniki. Nie każdy je odróżnia a patrzy na cenę a nie każdy mechanik chce by ich klient je rozróżniał, ważne by zarobił. Tak jak z zasilaczami. Są drogie, dobre i do takich do których trzeba dokupić gaśnice.

 

Morał - porównania serwerów do samochodów mają to do siebie, że w sumie prawie nigdy nie zdają egzaminu

 

Czasem trzeba zaprezentować coś na przykładzie, czasem bardzo prostym, niekoniecznie idealnym bo odrzucamy skomplikowanie modelu, przejaskrawienie ma wtedy duży sens, ale cholerka zawsze znajdzie się ktoś mądrzejszy, kto nie zrozumie i się przyczepi. No i co poradzisz :(

 

Poszedłbym w jakąś chmurkę...

 

Wszystko zależy od budżetu, skali i koncepcji jaką obierzemy. To rozwiązanie chyba jest najbardziej optymalne ale są tańsze.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Filip Nowacki

Czyli rozumiem, że zamiast dedyka lepiej oprzeć się na cloudzie i w razie czego rozszerzać? Co do budżetu... nie wiem jeszcze, to zależy od dotacji UE + inwestorów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Wiesz co ja ostatnio wszystkie projekty małe i duże pcham na VPSy. Może nie na oddzielne, ale np. pocztę mam na hostingu WWW w MH, bazy danych na VPSie w GN a strony na VPSie w Hitme.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Filip Nowacki

Wiesz co ja ostatnio wszystkie projekty małe i duże pcham na VPSy. Może nie na oddzielne, ale np. pocztę mam na hostingu WWW w MH, bazy danych na VPSie w GN a strony na VPSie w Hitme.

Rozdzielenie www od bazy danych w sumie to nie głupi pomysł, byle w tym samym DC co by czasy były jak najmniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niekonieczne, jeśli to mała baza czy jest mało zapytań to nie ma to aż takiego znaczenia, chyba że mamy różnicę 100ms. Ja posiadam bazę na serwerze BH a aplikacje w tiktalik, chodzi to przyjemnie.

 

Tak naprawdę możesz to podzielić na różne sposoby, nie tylko wrzucić bazę czy pocztę na osobny serwer ale też np. dane statyczne (css, js, images, uploads itp). Instalujesz na tej maszynie jedynie nginxa z odpowiednimi regułkami i serwer ftp. W zasadzie więcej nie potrzebujesz.

 

Z doświadczenia wiem że najciężej jest rozrzucić obciążenie samej aplikacji. Tutaj trzeba by pomyśleć o jakimś loadbalancerze, synchronizacji nodów itp. ale to już bardziej zaawansowana zabawa, nie wiem czy będzie Ci potrzebna. Z doświadczenia wiem że jak projekt zacznie być popularny, to i środki się znajdą by zacząć się zastanawiam jak rozwiązać problem zbyt dużej popularności :-)

Tutaj masz fajny przykład: https://www.ovh.pl/community/usercase/skalowalna-infrastruktura-ktora-moze-obsluzyc-duze-wzrosty-ruchu.xml

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Filip Nowacki

Niekonieczne, jeśli to mała baza czy jest mało zapytań to nie ma to aż takiego znaczenia, chyba że mamy różnicę 100ms. Ja posiadam bazę na serwerze BH a aplikacje w tiktalik, chodzi to przyjemnie.

 

Tak naprawdę możesz to podzielić na różne sposoby, nie tylko wrzucić bazę czy pocztę na osobny serwer ale też np. dane statyczne (css, js, images, uploads itp). Instalujesz na tej maszynie jedynie nginxa z odpowiednimi regułkami i serwer ftp. W zasadzie więcej nie potrzebujesz.

 

Z doświadczenia wiem że najciężej jest rozrzucić obciążenie samej aplikacji. Tutaj trzeba by pomyśleć o jakimś loadbalancerze, synchronizacji nodów itp. ale to już bardziej zaawansowana zabawa, nie wiem czy będzie Ci potrzebna. Z doświadczenia wiem że jak projekt zacznie być popularny, to i środki się znajdą by zacząć się zastanawiam jak rozwiązać problem zbyt dużej popularności :-)

 

Tutaj masz fajny przykład: https://www.ovh.pl/community/usercase/skalowalna-infrastruktura-ktora-moze-obsluzyc-duze-wzrosty-ruchu.xml

No właśnie baza będzie bardzo duża, już na etapie developerskim rozrasta się za szybko. Myślę by obsadzić całość w cdn, osobny serwer poczta + baza oraz serwer pod phpa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaka to baza? Może warto użyć coś typu galera? i co to znaczy "za szybko się rozrasta"? przewidujesz bardziej 5GB bazy danych czy 50GB?

 

Czy apka jest w 100% oparta o bazę danych? to znaczy, wystarczy, że dwa serwery www z tym plikiem będą podłączone do tego samego serwera sql i możesz spokojnie rozkładać ruch? Czy musisz synchronizować coś jeszcze?

Edytowano przez Kszysiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Filip Nowacki

A jaka to baza? Może warto użyć coś typu galera? i co to znaczy "za szybko się rozrasta"? przewidujesz bardziej 5GB bazy danych czy 50GB?

Mysql, z obliczeń wynika, że przyrost to jakieś 300k rekordów/msc przy założeniu 50k userów

 

@edit

Z aplikacji wychodzi ruch na bazę danych + wysyłane przez użytkowników zdjęcia na serwer. Nic więcej

Edytowano przez Filipsiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Rozdzielenie www od bazy danych w sumie to nie głupi pomysł, byle w tym samym DC co by czasy były jak najmniejsze

 

Opóźnienie z Gdańska do Warszawy mam 5ms.

 

 

No właśnie baza będzie bardzo duża, już na etapie developerskim rozrasta się za szybko. Myślę by obsadzić całość w cdn, osobny serwer poczta + baza oraz serwer pod phpa

 

U mnie największa baza ma: 3.1GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrym złotym środkiem jest hosting dedykowany - z jednej strony brak konieczności wykonywania konfiguracji, z drugiej strony wysokie zasoby w razie konieczności. Pakiety hostingu dedykowanego można dynamicznie skalować w zależności od rozwoju projektu - od najniższych pakietów na początku do wyższych w przypadku zwiększenia ruchu i obciążenia.

 

Warto również zastanowić się nad typem stosowanych dysków. W przypadku aplikacji opierających się na dużych bazach danych zdecydowanie warto wybierać ofertę z dyskami SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Filip Nowacki

Jest ktoś w stanie powiedzieć ile uciągnie VPS CLOUD 1 z OVH przy wielkim WordPressie(taki WP jest odniesieniem do mojej aplikacji)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×