Skocz do zawartości
Lokator

Laptop w chłodzącym pudle?

Polecane posty

Hej Wam,

 

Kupiłem Lenovo Y50-70. Mobilnie ma mi on służyć nauce i pracy, a lokalnie (domowo) dodatkowo pograniu sobie w jakieś nowsze tytuły i wyświetlaniu obrazu na dużym ekranie.

 

Wpadłem na nietypowy pomysł zbudowania, bądź zakupienia "pudła" na laptopa, które miałoby być wsparciem systemu chłodzenia mojego laptopa, a co za tym idzie zmniejszeniem jego eksploatacji oraz podniesieniem jego wydajności (rozwiązanie problemu z agresywnym throttlingiem).

 

Istnieje coś takiego? Ktoś coś takiego robił? Co o tym myślicie? ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Bratu strasznie grzeje się laptop HP i wpadliśmy na pomysł "agresywnego" chłodzenia w stylu podkładki / podstawki chłodzącej.

 

Z drewna wycieliśmy i skleiliśmy prostokąt o wymiarach laptopa + góra przykryta do połowy (wolna połowa w miejscu kratek pod laptopem). W zakrytej części puszczony kanał z podwójnym wentylatorem od serwera DELL 1U wyciągnięty z zasilacza :)

Wyjście było poczatkowo na 12V, ale zbyt głośno to chodziło, więc wyprowadziliśmy wyjście USB wpinane do laptopa. Spadek temperatury o jakieś 15-20 stopni. Pod 12V spadek był o ponad 30 stopni w grze. Z ponad 70 w 5 sekund spadało do 50 przy odpalonej gierce 3D :D

 

Górną wersję żeby nie porysować i dodatkowo zaizolować wypełniliśmy pianką tak aby laptop miekko siedział na podstawce i się nie ruszał. Coś w tym stylu http://pl.rs-online.com/web/c/kleje-uszczelniacze-i-tasmy/tasmy/jednostronne-tasmy-piankowe/ kupione za grosze.

 

Do codziennej pracy (gdzie normalnie się wyłączał / restartował) wystarcza. Może nie jest to zbyt wygodne, ale w mieszkaniu i tak trzymają zawsze w jednym miejscu lapka zwłaszcza jak umarła bateria.

 

Szkoda że nie napisałeś wcześniej to bym ci zdjęcia zrobił.

 

 

edit:

 

wygląda to w ten sposób:

http://img.nostatic.pl/img/podstawka_5608711aa7598.png

 

Wysokośc tego to jakieś 1.5-2cm.

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pudło/walizka to trochę słaby pomysł, gdyż znacząco zwiększa gabaryty sprzętu, a i mam wątpliwości co do skuteczności takiego rozwiązania (przewiew, izolacja termiczna materiału).

Jeżeli chodzi o chłodzenie stacjonarne, to spraw sobie jakąś podkładkę chłodzącą - np. Lepa/Enermax Lepad S17 jest bardzo sensownym wyborem w budżecie do 100 PLN.

Edytowano przez geekboy68k (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym w domu tego laptopa dosyć intensywnie eksploatować, dlatego też myślę nad rozwiązaniem innym niż sama podkładka chłodząca. Sama podkładka chyba niewiele da w przypadku wielogodzinnego grania w czołowe gry na dużym ekranie - tzn. temperatura nadal będzie zbyt wysoka dla takiego sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pudło też na wiele się nie zda.

Najlepszy efekt da jakaś podkładka z wentylatorami w miejscu lokalizacji kratek wentylacyjnych oraz ingerencja w układ chłodzenia - wywalenie bądź wymiana termopadów (trzeba przetestować które rozwiązanie będzie bardziej optymalne), utrzymanie układu chłodzenia w nienagannej czystości i wymiana pasty termoprzewodzącej, np. na Arctic Cooling MX-2.

 

Niestety, przy wymianie przewodników ciepła niemal na pewno stracisz gwarancję.

Edytowano przez geekboy68k (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ale większość podkładek jest do du*y bo masz wentylator skierowany na plastik, który tak nie odda ciepła tylko bardziej zaizoluje. Może ci trochę schłodzi bo będzie wyżej, ale na duże obciążenie nie ma szans.

 

Najlepsze jest to że nawet termopady u brata w lapku nie pomogły (ich wymiana). Jeszcze specjalnie patrzyłem po parametrach, które lepsze i grubości aby na pewno dobrze pasowały :)

 

Brat trafił chyba na najbardziej nieudanego HPka :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wspomniałem, że trzeba szukać podkładki pod konkretny model.

Termopady to pomyłka inżynierii, mogliby zmniejszyć odległość od układu chłodzenia do chłodzonego podzespołu i dać normalną pastę - jak widać po ww. teście, efekt nieporównywalnie lepszy nawet na stosunkowo tanich substancjach silikonowych.

 

 

 

Brat trafił chyba na najbardziej nieudanego HPka [...]

 

Jeżeli to jakiś Pawulon, a jeszcze z serii dv6000, to wiem przez co przechodzi.

Raz, że przy większym obciążeniu już w kilkadziesiąt minut z obudowy robi się piekarnik, a sprzęt zaczyna throttlować.

Dwa, że w obudowie pracuje coś, co przypomina mi dzieciństwo i PRL-owski odkurzacz Zelmera. Różnica taka, że odkurzacz i odkurzał, i służył jako jeździdło dla dzieci, a w czasie powodzi można było zaprzęgnąć go nawet do pracy w charakterze dość sprawnej pompy wodnej - tymczasem wentylator w HP-ku tylko hałasuje i ew. zbiera kurz.

Edytowano przez geekboy68k (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Laptopy Lenovo zasysają powietrze od spodu więc dodatkowa porcja powietrza na pewno wpłynie pozytywnie na chłodzenie ale czy będzie to wystarczające to trzeba by było taką podkładkę przetestować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×