Skocz do zawartości
geekboy68k

Internet i drukarka na jednym nadajniku WLAN - da się?

Polecane posty

Cześć!

 

Mam printserwer i router Huawei B593s-22. Printserwer to przerobiony router MR3420 (Gargoyle), stąd jest wyposażony w złącza LAN, WAN i USB, do którego podpięta jest drukarka Xerox 3010. Huawei ma tylko LAN i rozdziela Internet LTE.

 

Moje pytanie brzmi - nie chcę tworzyć niepotrzebnych sieci bezprzewodowych, stąd czy mogę podpiąć printserwer do portu LAN w Huaweiu i jednocześnie, na jednym nadajniku, mieć i Internet, i drukarkę bezprzewodową?

 

Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że tak :)
Wyłączasz DHCP na routerze-serwerze, podpinasz port LAN Modemu Huawei do któregoś z portów LAN routera-serwera. Na routerze-serwerze musisz ustawić taką samą adresację na LAN, jak przydziela Huawei.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ekstra, jednak coś skaszaniłem :D

Po kolei:

  1. Na routerze (adres IP - 192.168.1.1) zmieniłem sobie zakres adresacji DHCP na 192.168.1.100 do 192.168.1.254 (domyślnie było od 192.168.1.2 do 192.168.1.254).
  2. Printserwer skonfigurowałem w sposób następujący [KLIK], wyłączyłem DHCP i spiąłem oba urządzenia kablem sieciowym po portach LAN1 LAN1.

Generalnie do tego momentu wszystko śmiga – pod 192.168.1.1 mam panel routera, a pod 192.168.1.2 printserwera.

 

Co nie śmiga:

  1. Router w ogóle nie wykrywa printserwera. Raz na jakiś czas pojawi się on na liście podpiętych urządzeń, z adresem IP 192.168.1.2 i aktywnym połączeniem (bez czasu dzierżawy), ale zaraz znika.
  2. Printserwer nie ma połączenia z Internetem – nawet w tych momentach, gdy jest widoczny na liście urządzeń podpiętych do routera. Zasadniczo feature ten nie jest mi jakoś kosmicznie potrzebny, ale przyda się do aktualizacji oprogramowania czy instalacji wymaganych wtyczek.

Będę wdzięczny za pomoc.

Edytowano przez geekboy68k (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak spiąłeś je po portach LAN'owych, to powinno śmigać. Spróbuj ustawić kolejny adres IP na printserwerze (192.168.1.22 na przykład).

Powinno ruszyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety, po zmianie adresów IP - statycznego i printserwera - na 192.168.1.22, na liście urządzeń podpiętych do routera pojawia się pozycja Nieznane urządzenie - Ethernet z adresem IP... 192.168.1.102. Pozycja ta jest nieaktywna.

Zmieniłem więc statyczne IP w panelu printserwera na 192.168.1.102 - pozycja na liście routera zmieniła się na aktywną, ale nic z tego nie wynikło, bo printserwer wciąż nie ma dostępu do Sieci :(

 

Prewencyjnie zmieniłem też kabel i podpiąłem po innych wolnych portach LAN, bez zmiany...

Edytowano przez geekboy68k (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcę połączyć je kablem, nie bezprzewodowo. W takiej sytuacji w ogóle bym się nie bawił i po prostu puścił od razu ten printserwer przez jego własny nadajnik WLAN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten etap mam już za sobą. Huawei to model B593s-22, gdzie na USB ruszy tylko pendrive :) Drukarki i najpewniej inne urządzenia (?) współpracują z B593u-12 - można je rozpoznać po tym, że ten drugi ma dodatkowy port USB z boku.

 

Software podobno nie jest wymienny między tymi modelami, bo bazują na chipsetach różnych firm (Qualcomm i HiSilicon), a też nie bardzo chcę kombinować - urządzenie nie jest moje, ryzyko uceglenia jest dość spore, a zamiennik kosztuje 500-600 PLN w górę. Jednocześnie w szufladzie walał mi się ww. TP-Link, stąd pomyślałem, że można spróbować w ten sposób :)

Edytowano przez geekboy68k (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początek spróbuj wyłączyć WAN w tym printserwerze, a na pewno ustaw mu inne IP niż to 192.168.1.2 które masz w LAN. Jeśli to nie pomoże to będziemy kombinować dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×