Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Igorek

Uszkodzony komputer

Polecane posty

Znajoma dała mi komputer do zrobienia. Uruchamia się ale tylko do startowania Windowsa XP i się resetuje. Chiała by zgrać jej dane chce uruchomić tam ubuntu ale nagle wszystko z ekranu znika i nic się nie dzieje. Płyta w napędzie kręci się dalej.

 

Czy może być uszkodzona płyta główna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tutaj jest problem, ponieważ ja nie mam jak podłączyć takiego dysku pod mój laptop

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jedną z możliwych przyczyn jest bad sector na dysku, Windows XP startując natrafia na plik w tym obszarze i nie moze go odczytać, po czym następuje restart. Można kupić przejściówkę sata->usb i podpiać dysk do laptopa. Inną opcją jest odpalenie z płyty dystrybucji linuxa livecd, wtedy można zgrać dane np. na pendrive.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajoma dała mi komputer do zrobienia. Uruchamia się ale tylko do startowania Windowsa XP i się resetuje.

 

Restarty systemu nie muszą oznaczać uszkodzeń sprzętowych

System XP był stabilny zazwyczaj od 3 miesięcy do pół roku po instalacji.

Potrafil się wysypać po awarii zasilania lub z różnych losowych przyczyn.

Ogólnie im mniej zmian sterowników i programów, tym dłużej wytrzymywał.

 

Idealną strukturą są dwie partycje jeżeli ta osoba tak miała,

odpalasz z płyty lub pena linux lub freedos i archiwizujesz dane z systemowej na dodatkową.

 

Chiała by zgrać jej dane chce uruchomić tam ubuntu ale nagle wszystko z ekranu znika i nic się nie dzieje. Płyta w napędzie kręci się dalej.

 

Czy może być uszkodzona płyta główna

 

w jakim momencie "wszystko z ekranu znika i nic się nie dzieje"

mogę domyślać się że w trakcie instalacji ubuntu, tylko jeszcze nie zarchiwizowałeś danych więc odpada

wyjaśnij...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem go pod innym gniazdkiem i inną listwą i na innych kablach i jest postęp. Windows podczas uruchamiania się pokazuje blue screen. Ale ubuntu otworzyłem z płyty i teraz dane mi się zgrywają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz bluescreeny, wynika losowość działania/niedziałania, to już może wskazywać na problem ze sprzętem.
Przy starcie komputera słuchaj pracy dysku, czy nie czka (wyłączanie i ponowne włączanie).

Potem sprawdzaj to w trakcie ładowania windows.

Pozostale opcje łatwe do zmiany:

- wymiana taśmy do dysku,

- zmiana na inny kabelek zasilający dysk

- odłączenie napędu optycznego

- jeżeli są dwie kości usuwanie jednej z nich

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro odpalil livecd z łubuntu to może smarta zrobić i będzie wiadomo co z dyskiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Czy przed restartem nie pojawia się na pół sekundy bluescreen? Sprawdź błąd w google.

 

Sprawdź czy w biosie nie jest zmieniony tryb dysku z IDE na AHCI. Ostatnio miałem takiego lapka do roboty i bluescreen wyskakiwał na AHCI (nie wiem dlaczego się zmieniło z IDE). Na IDE poszedł od razu bez problemów.

 

edit:

 

Kori zanim zaczniesz naprawiać BSoD od tyłu można sprawdzić jaki to błąd.

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie miałem ochoty interesować się bsodami, jak xp sie sypie szybciej zrobić reinstalkę

dopiero jak się wywala w trakcie instalacji lub na czystym systemie to się analizuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

nigdy nie miałem ochoty interesować się bsodami, jak xp sie sypie szybciej zrobić reinstalkę

dopiero jak się wywala w trakcie instalacji lub na czystym systemie to się analizuje

 

Czy szybciej to nie wiem. Reinstalacja 1h, sterowniki i programy 30-60 minut, konfiguracja itp. 30 minut. Już masz 2.5 godziny w plecy.

 

Znalezienie problemu BSoDa to 15-30 minut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie miałem ochoty interesować się bsodami, jak xp sie sypie szybciej zrobić reinstalkę

dopiero jak się wywala w trakcie instalacji lub na czystym systemie to się analizuje

 

 

Większej głupoty dawno nie słyszałem. Od tego są BSOD i kody błędów, żeby diagnozować problemy.

Co z tego, że zrobisz reinstalację systemu, skoro masz np. uszkodzoną pamięć RAM?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

System XP był stabilny zazwyczaj od 3 miesięcy do pół roku po instalacji.

Potrafil się wysypać po awarii zasilania lub z różnych losowych przyczyn.

Ogólnie im mniej zmian sterowników i programów, tym dłużej wytrzymywał.

 

Tylko piracki XP-ek miał takie problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Większej głupoty dawno nie słyszałem. Od tego są BSOD i kody błędów, żeby diagnozować problemy.

Co z tego, że zrobisz reinstalację systemu, skoro masz np. uszkodzoną pamięć RAM?

 

rozumiem że nigdy kompów nie naprawiałeś,

normalnie nie ma sensu zakladac że uszkodzony ram i zakładać błędy sprzętowe odrazu

pierwsze zalozenie jest że system się wysypal i w 90 % przypadkow to prawda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

rozumiem że nigdy kompów nie naprawiałeś,

normalnie nie ma sensu zakladac że uszkodzony ram i zakładać błędy sprzętowe odrazu

pierwsze zalozenie jest że system się wysypal i w 90 % przypadkow to prawda

 

bałbym się tobie dać komputer do naprawy, nie mówiąc juz o zarzadzaniu kilkuset serwerami jakbys na każdy problem miał tylko jedno rozwiązanie w postaci reinstalacji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

inny target, nie zarządzam serwerami,

tylko domowe komputerki reinstaluje, tu nie ma takich skrupułów

tu jest prościej, pytanie co archiwizować i reinstalka

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w czasie gdy będziesz szukał czemu się ten system ciągle sypie lub zamula,
ja już mam postawiony system od nowa

moim rozumowaniem sobie oszczędziłem masę czasu, ty robisz inaczej twoja sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

 

rozumiem że nigdy kompów nie naprawiałeś,

normalnie nie ma sensu zakladac że uszkodzony ram i zakładać błędy sprzętowe odrazu

pierwsze zalozenie jest że system się wysypal i w 90 % przypadkow to prawda

Ale reinstalacja to jest tylko podcieranie tyłka liściem. Jak można to naprawić bez reinstalacji, robienia kopii (pewnie też nie robisz tylko od razu format). Jak ci się VPS sypnie klienta też robisz reinstall czy naprawiasz bo apache2 się zatrzymał?

 

 

bałbym się tobie dać komputer do naprawy, nie mówiąc juz o zarzadzaniu kilkuset serwerami jakbys na każdy problem miał tylko jedno rozwiązanie w postaci reinstalacji ;)

 

Znajomi jak do mnie dzwonią że mają coś z kompem to telefon, hirens na dvd i 4pak ;)

Bez testów nic nie można stwierdzić. Jak się zreinstaluje kompa i dalej coś krzaczy to pewnie bierze szklaną kule ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja przedstawiłem moje metody, ty masz swoje, skoro podoba ci się szklana kula to ją sobie kup

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Niektórzy już tak mają że coś nie działa to zaraz format leci. Jeżeli problem wydaje się być nieco większy i może zająć zdecydowanie więcej czasu niż byle pierdółka to faktycznie lepiej jest postawić system od nowa. Ale dotyczyć to powinno tylko takich problemów które nas przerastają. Reinstalacja systemu z powodu zniknięcia ikonki kosza jest przykładem debilizmu w formule "jak nie działa to format".

Jeżeli komuś zależy na rozwiązaniu głębszego problemu jako "sztuka dla sztuki" to OK, jednakże zdecydowaną większość problemów można rozwiązać poprzez użycie wyszukiwarki Google.pl.

 

Ale jak ktoś siedzi na XP bez Service Packów i na IE 6.1 SP1 to powinien rozważyć format ale mózgu a nie systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×