Skocz do zawartości
Lokator

Windows 10 - jak sprawdza się w praktyce?

Polecane posty

Hej,

 

Wiele osób zaciekawionych jest najnowszym systemem Microsoftu - Windows'em 10 ; )
Postanowiłem więc założyć temat, i zebrać tutaj nieco informacji i opinii na jego temat ; )

Wymagania sprzętowe:

 

Procesor: 1 GHz lub szybszy, albo SoC

Ram: 1 GB dla wersji 32-bitowej, 2 GB dla wersji 64-bitowej

Dysk: 16 GB dla wersji 32-bitowej, 20 GB dla wersji 64-bitowej

 

Informacje ogólne & nowości:

  • DirectX 12

----------------------------------

 

Pytania ode mnie:

 

1. Jak Windows 10 sprawdza się Wam w praktyce?

2. Jak z szybkością jego działania, funkcjonalnością i stabilnością?

3. Co Wam się spodobało, a co Was odrzuciło od Win 10?

4. Próbował ktoś instalować Windowsa 10 na konfiguracji sprzętowej ze słabszym procesorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie w firmie wszyscy mają Toshiby - wszyscy ta sama seria.

Zrobili aktualizacje z Win 7 do 10. Ja tam byłem sceptyczny do tego więc nie traciłem czasu na zabawy. Jak się okazało po aktualizacje nie mogli skonfigurować karty sieciowej. Syfi błędami. Zainstalowali sterownik od win 8 a później 7 i na końcu Visty i ciągle to samo. Napisali do Toshiby - odpowiedź: "Przykro nam, problem mają wszystkie maszyny z tym kontrollerem i chipsetem, pracujemy na tym". No i kolejny dzień straty na powrót do 7 :-) Jeden komputerek jest odpalany raz dziennie i próbuje się ściągnąć sterownik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na obecną chwilę nie narzekam. Na dzień dzisiejszy jedynie irytuje mnie fakt aktualizacji, które samoistnie wyłączają komputer (czy to w czasie pracy, czy zaciekłej rozgrywki). Jeżeli chodzi o codzienną pracę - jestem zadowolony. Korzystam z Win10 na laptopie Asus i wszystko to co działało na Win 8/Win 8.1 działa do tej pory bez zarzutu. Korzystam z Edge i jestem zadowolony. Jedynym problemem dla mnie była kontrola rodzicielska, która blokowała filmy na youtubie, jednak pozbyłem się jej.

 

Generalnie - jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

 

1. Jak Windows 10 sprawdza się Wam w praktyce?

W moim przypadku będę odpowiadał w czasie przeszłym gdyż wróciłem do W7 Pro.

Podczas mojego krótkiego korzystania mogę stwierdzić że ani szału ani tragedii nie było.

 

2. Jak z szybkością jego działania, funkcjonalnością i stabilnością?

Aktualizowałem W7 Pro do W10 Pro. System działał sprawnie, ale miał jedną wadę - przy każdym włączaniu komputera za pierwszym razem ten się wyłączał, dopiero drugie podejście uruchamiało system poprawnie. Było to trochę irytujące bo trzeba było siedzieć przy pudle żeby je dwa razy włączać. No i nie powinno tak być, to jakas anomalia.

Dodali trochę nowości typu dodatkowe pulpity i pewnie inne których nie zauważyłem. Na pewno na dzień dobry zespolony z jądrem systemu jest program OneDrive którego nie można skasować. Wyłączyć owszem ale nie skasować. Nie było tu jakiegoś wielkiego skoku porównywalnego do przejścia z 98/Me/2000 na XP czy z XP na Vistę/W7 więc ciężko tutaj coś więcej na ten moment powiedzieć.

 

3. Co Wam się spodobało, a co Was odrzuciło od Win 10?

Do kafelkowego metra przyzwyczaiłem się bardzo szybko i równie szybko polubiłem tę prostotę. Wygląd ograniczony raczej do minimum ale nie w 64 kolorach jak było kiedyś. Ogólny design oceniam zdecydowanie na plus. Odrzuciło mnie natomiast działanie i ciągłe problemy jakie miałem z systemem. Nie wiem czy wynikały one z tego że był to update z W7 czy z tego że system ten jest po prostu niedorozwiniety (czyt. zdałniony). Więcej na ten temat powinno być w dziale Piaskownica w temacie gadu gadu, pierdu pierdu gdzie "na gorąco" opisałem moment co mi się zepsuło i dlaczego wróciłem do W7.

 

4. Próbował ktoś instalować Windowsa 10 na konfiguracji sprzętowej ze słabszym procesorem?

Nie. Moja maszyna posiada następującą specyfikacje:

- Procesor Intel i5 3750,

- Karta graficzna Asus GeForce GTX750Ti 2GB,

- 2x4GB RAM od Kingstona CL9,

- Płyta główna G1.Sniper M3,

- HDD Samsung F3,

 

Jak coś sobie konkretnego przypomnę to dopiszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Jak Windows 10 sprawdza się Wam w praktyce?

Normalnie, sprecyzuj bardziej pytanie.

 

2. Jak z szybkością jego działania, funkcjonalnością i stabilnością?

Normlanie, jest lżejszy od swoich poprzedników ale to normalne bo to platforma wielosprzętowa.

 

3. Co Wam się spodobało, a co Was odrzuciło od Win 10?

Poza zmianą wyglądu ciężko powiedzieć bo za wiele to się nie zmienił ten sytem od swoich poprzedników.

 

4. Próbował ktoś instalować Windowsa 10 na konfiguracji sprzętowej ze słabszym procesorem?

 

Słabszym czyli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Normalnie, sprecyzuj bardziej pytanie.

 

Normlanie, jest lżejszy od swoich poprzedników ale to normalne bo to platforma wielosprzętowa.

 

Poza zmianą wyglądu ciężko powiedzieć bo za wiele to się nie zmienił ten sytem od swoich poprzedników.

 

 

Słabszym czyli?

 

1. Nie sprecyzuje bo chciałbym dowiedzieć się jak ogólnie sprawdza się 10'tka w różnych zastosowaniach ; )

 

4. Atom na przykład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I nas mamy w biurze W10 na kilku naszych maszynach, jak ktoś wyżej napisał szału nie ma. Muszę jednak przyznać, że pracuje się na nim znacznie lepiej niż W8 i jest przyjemniejszy dla oka. Jednak co Linux to Linux, ostatnia wersja Debiana jest chyba lepsza od W10, a co najważniejsze jest za darmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak co Linux to Linux, ostatnia wersja Debiana jest chyba lepsza od W10, a co najważniejsze jest za darmo.

Mówisz o jessie czy sid?

jessie uzywam na codzien na lapku i serwerze w domu, sid-a jeszcze nie testowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

16GB hehe :)

Tylko mój stoi jeszcze od czasu wczesnego insider preview, więc zdążył napuchnąć.

Edytowano przez malu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariaczi

To możliwe. 10 domyślnie tworzy pagefile.sys o wielkości RAMu, do tego swapfile.sys (o ile dobrze pamiętam nazwę tego pliku) - nie zakodowałem jaki jego rozmiar w odniesieniu do ilości RAMu, ale nie był on równy ilości RAMi jeśli włączono to i plik do hibernacji.

Windows Update w domyślnych ustawieniach w 10 działa jak sieć p2p... Operatorzy zwiększajcie nam upload aby odciążyć serwery MS :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja z w10 zrezygnowałem i wróciłem do 8 raz że wolniejszy w ładowaniu się systemu dwa bateria trzymała w laptopie o połowę krócej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Używam w pracy (normalnie Ubuntu). Szału nie ma, ale działa.

 

Są na przykład wirtualne pulpity. Nie jest to tak przyzwoicie jak pod systemami, które miały to od dawna, ale pomaga, jak pracujesz nad dwiema rzeczami naprzemiennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jak wygląda kwestia trzymania lapka na baterii? Czy widać jakąś znaczącą różnicę? W10 lepiej zarządza energią? Macie jakieś doświadczenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jak wygląda kwestia trzymania lapka na baterii? Czy widać jakąś znaczącą różnicę? W10 lepiej zarządza energią? Macie jakieś doświadczenia ?

 

Odpisałem ci już moim postem ;)

W10 zjada baterię o połowę szybciej jak w8.1 normalnie baterii miałem na 4h przy w10 bateria trzymała 2h więc w tym kierunku się nie postarali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uppss nie zauwazyłem. Dzięki za wiadomość... Jeżeli faktycznie bateria trzyma tak słabo to nawet nie mam co się zastanawiać nad przesiadką na w10 ;). Przy takim czasie pracy na baterii traci to jakikolwiek sens :/.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest dokładnie odwrotnie(Asus 13,3"/i5/8GB/128SSD/). W10 działa świetnie(migracja z 8.1). Bateria przy tych samych zastosowaniach +15 minut do czasu pracy. Ogólnie system działa bardzo szybko i sprawnie. Żadnych problemów ze sterownikami etc.

 

Jedyny minus taki, że jak mam zapamiętane w putty wiele serwerów to po kliknięciu na dany, zakotwiczony nie otwiera mi logowania do niego tylko uruchamia po prostu putty. Pewnie do zrobienia jakąś nowszą wersją ale nie mam czasu i nie chce mi się z tym bawić. To jedyny minus.

 

System mam zainstalowany od 29.07, czyli od premiery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafiki

U mnie również zupełnie na odwrót w porównaniu do win7 - bateria odczuwalnie działa dłuzej (kilkanascie minut może nawet do półgodziny w zalezności od wykonywanych zadań) - laptop Lenovo g50.

Wydajnościowo nie odczuwam żadnej róznicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z W10 od premiery, oczywiście na pełnym legalu. Już na samym początku mnie zaskoczył, po udanym podłączeniu do sieci od razu sam zainstalował wszystkie sterowniki, z 5 min trzeba było poczekać i był gotowy do pracy. I nie przekona mnie gadanie, że coś nie działa to wina w10, to raczej wina producenta sterowników, bo jeśli nie są w stanie czegoś zrobić na czas to użykownicy mają problemy. Sam je miałem, ale sobie poradziłem. Co do wyglądu, to wygląda o niebo lepiej od w7, z w8 miałem małą styczność ze względu na metro i inne duperele, ale jest ładnie, szybko i wygodnie, bo idzie zauważyć róznice, że dzięki temu designowi wszystko działa szybciej. Do tej pory ani jednego blue screena, kompletnie nic. Żadnych zwieszek, czuje, ze bateria działa o wiele dłużej. Co do pracy na tym win to nie ma różnicy, jeśli coś się pisze - tak jak ja - między w10 a w7, kwestia przyzwyczajenia między kilkoma rzeczami, czy też nowymi opcjami. Wszystko super dograne, możliwość zmiany praktycznie wszystkiego. A jeśli ktoś lubi metro, to nie ma problemu, można je włączyć w w10 i jest o wiele lepsze :)

Czuje także poprawę wydajności. System w7 włączał mi się coś powyżej minuty ze względu na słaby dysk, a nie procesor i resztę. W w10 to jedynie 15 sekund, a nawet czasami mniej, z czego jestem bardzo zadowolony. Poza tym polepszyli killowanie procesów przy zamykaniu systemu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czuje także poprawę wydajności. System w7 włączał mi się coś powyżej minuty ze względu na słaby dysk, a nie procesor i resztę. W w10 to jedynie 15 sekund, a nawet czasami mniej, z czego jestem bardzo zadowolony. Poza tym polepszyli killowanie procesów przy zamykaniu systemu.

Bo 10 Ci się nie wyłącza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurde to jak jesteś tak zadowolony, to może i ja się przekonam do tego systemu. Słyszałem na razie więcej negatywów, ale dopóki nie sprawdzę sam to nie będę się wypowiadał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo 10 Ci się nie wyłącza...

 

a to dziwne, tak bez prądu? Magia, jest lepszy niż uważam.

 

Każdy ma swój gust co do systemów, jedni jeszcze pozostają na XP, bo boją się zmian, ale to nic złego i warto chociaż spróbować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×