Skocz do zawartości
MaNick

VPS KVM Windows zegar monitoring

Polecane posty

Witam, posiadam serwer VPS KVM z Windows Sever 2008 R2 Standard, ostatnio zauważyłem dziwne "rozbieżności czasowe" na zegarze VPSa, otóż po ustawieniu godziny już po chwili (nawet po jednej minucie) można zaobserwować, że zegar na VPS spóźnia się nawet o kilka sekund. Być może jest to jedynie problem związany z synchronizacją z serwerem czasowym, ale poza tym zauważyłem (i to jest główny problem który chciałbym rozwiązać) że na serwerze jest tak jakby nieustanny minimalny lag czy raczej zwolnione tempo (na VPS jest uruchomiony serwer gier) nie wiem czy można łączyć powyższe sprawy (może jest to jedynie zbieg okoliczności) ale mam wrażenie ze występują jednocześnie.

 

Tu pojawia się moje pytanie jaki program do diagnostyki najlepiej zainstalować dzięki któremu mógłbym próbować wyjaśnić z czego powyższe "anomalie" wynikają? Dotychczas korzystałem jedynie z monitora zasobów i nie zauważyłem niczego podejrzanego (obciążenie procesora, dysk, ram, sieć, ping w normie - raczej na niskim poziomie).

 

Być może jest to problem leżący nie po stronie serwera a jedynie wirtualizacji – bo np KVM tak ma i już, lub coś jest nie tak na sieci szkielotwej, czy może występuje jakiś problem na który ostatecznie nie będę miał wpływu (obciążanie serwera matki). Wyczytałem gdzieś że problem może wiązać się z kolejkowaniem dysku (?) kiedy procesor zbyt długo czeka na dane to przetworzenia?

 

Zanim zacznę zawracać głowę ludziom z pomocy technicznej wolałbym spróbować rozwikłać tę zagadkę a nie pisać "że coś jest nie tak z serwerem" :) więc jeśli ktoś może spotkał się z podobnym problemem będę wdzięczny za pomoc lub wskazanie jakiegoś narzędzia diagnostycznego, które może się przydać w tej sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Windows pewnie ma jakiś odpowiednik ntpd, który na bieżąco koryguje czas. Uruchom go.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spoofy

Pierw upewnij się że w firewall'u masz odblokowany port wychodzący - 123 UDP

 

Potem (kopiuj wklej z google) :

First, locate your PDC Server. Open the command prompt and type: C:>netdom /query fsmo
Log in to your PDC Server and open the command prompt.

Stop the W32Time service: C:>net stop w32time

Configure the external time sources, type: C:> w32tm /config /syncfromflags:manual /manualpeerlist:”0.pool.ntp.org, 1.pool.ntp.org, 2.pool.ntp.org”

Make your PDC a reliable time source for the clients. Type: C:>w32tm /config /reliable:yes
Start the w32time service: C:>net start w32time

The windows time service should begin synchronizing the time. You can check the external NTP servers in the time configuration by typing: C:>w32tm /query /configuration

Check the Event Viewer for any errors.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak rady, które zamiast rozwiązać problem, to po prostu przypudrują jego objawy...

 

Więc do meritum. Zauważalnie wolniejsze taktowanie zegara nie jest rzeczą normalną (nawet w jakiejkolwiek wirtualizacji).

Problem jest niewątpliwie po stronie usługodawcy. Może wynikać albo z kwestii błędnego profilu wirtualizacji niedopasowanego do Windowsa, albo z kwestii sprzętowej. Być może dostawca oferuje to na jakichś kiepskawych pecetowych płytach głównych, które nie trzymają stabilności czasowej; być może stosuje nadmierny overclocking (albo i nadmiernie zaniża taktowanie); być może maszyna matka jest za bardzo przeładowana i się nie wyrabia.

 

Zastosowanie sugerowanego NTP (btw. - Windows ma synchronizację NTP w standardzie) tylko przypudruje objaw błędnie ustawionego czasu RTC. Ale nijak nie zniweluje tego, że dla VPSa sekunda to tak naprawdę jest 0,8 s. albo 1,2 s. - a zasadniczo z tym autor tematu ma problem, a nie z niedokładnym zegarem.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×