Skocz do zawartości
k4milmikolajczyk

okazjonalne pady vpsa - czy to normalne?

Polecane posty

Witam

 

Jestem niezbyt doświadczonym adminem serwera i portalu i proszę o opinię i poradę :)

 

Sytuacja:

prowadzę portal z newsami napisany w technologii grails (Java), który wymaga minimum 2gb ramu i jakiegoś przynajmniej 2-corowego procka do stabilnej pracy, ruch nie jest szalenie duży bo na poziomie 1000 odsłon dziennie, ale są momenty gdzie w piku dochodzi do około 100 jednoczesnych odwiedzin

 

Problem:

Mam vpsa standard z oferty homecloud.pl i od czasu do czasu są z nim problemy, niezbyt często bo powiedzmy raz na 3-4 miesiące i wtedy mój portal nie działa, co jest bardzo niefajne, bo mam zobowiązania reklamowe i duży ruch z facebooka i userzy odbijają się od 404 a ja nie mam nawet możliwości wystawić landing page'a z informacją że "zaraz wracamy". Wczoraj np. padły im serwery dns i strona nie była dostępna w godzinach szczytu przez 2 godziny, mimo że serwer działał.

 

Pytanie:

Czy to normalne? Czy muszę się liczyć z tym, że dowolna inna usługa tej klasy (vps do 100 zł/m-c) będzie właśnie miewać takie przestoje, czy może po prostu źle trafiłem i np w ovh będzie większy uptime?

Czy jest sens szukać jakiegoś taniego dedyka i czy to coś zmieni? Czy dedyk pod względem obsługi z mojej strony różni się czymś od vpsa? (konfiguruję wszystko sam przez shella, raczej nie przez web admina)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ovh będziesz miał ale jeszcze mniejszy uptime bo tam rebooty zauważyłem co około 3dni więc nie radzę się tam pchać. Jak już chcesz coś fajnego bez przestojów zainteresuj się ofertą microvps.pl

Ps do takiej małej ilości odwiedzin nie potrzebny ci dedyk.

Edytowano przez RafoX (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o ovh to rzuciło mi sie w oczy kimsufi, gdzie można wyhaczyć (o ile się uda załapać) dedyka w cenie vpsa, tylko czy warto?

 

mówisz rebooty - reboot trwający 30 sekund to nie taki duży problem w porównaniu do kilkugodzinnej śmierci usługi ;) (raz nawet zdażył się pad trwajacy cały weekend ale to już było przegiecie i chyba jakaś wyjątkowa sytuacja)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne? Czy muszę się liczyć z tym, że dowolna inna usługa tej klasy (vps do 100 zł/m-c) będzie właśnie miewać takie przestoje

Home nie jest szczególnie godne polecenia, ale 2h raz na 3-4 miesiące to akceptowalny poziom niezawodności.

 

Czy jest sens szukać jakiegoś taniego dedyka i czy to coś zmieni? Czy dedyk pod względem obsługi z mojej strony różni się czymś od vpsa? (konfiguruję wszystko sam przez shella, raczej nie przez web admina)

Ja na kimsufi nie miałem żadnego padu ani przestoju w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Ale tam OVH nie oferuje żadnej gwarancji/SLA i tylko jeden dysk, nawet softraida nie zrobisz. To raczej nie jest najlepsze rozwiązanie pod usługę ze zobowiązaniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jako alternatywa dla cen OVH pada Online.net więc może tak zajrzyj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no właśnie szukam kogoś kto powie "mam serwer u ___________ od 3 lat, i nie było żadnych problemów", a nie "ostatnio jako alternatywa pada ___________" :) chodzi mi o to że zastanawiam się nad zmianą usługodawcy, ale jak u każdego będę miał porównywalne problemy, to nie ma sensu, dlatego pytam czy moge liczyć na to że znajdę coś lepszego, czy taki uptime jak podałem jest normalny/przeciętny i nic lepszego w tej cenie (lub ciut wyższej) nie znajdę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W wyższej znajdziesz dedykowane serwery SYS od OVH. Na nich możesz mieć bez problemu rok i więcej uptime.

 

Ale jeśli chcesz mieć coś naprawdę niezawodnego, to musisz zmienić architekturę tej aplikacji tak, żeby móc rozrzucić ruch na kilka serwerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

myślałem o tym, ale zawsze "z przodu" jest maszyna która może klęknąć i serwery z tyłu nic nie pomogą :) szczególnie właśnie w takiej sytuacji jak wczoraj miała miejsce, czyli padnięty dns

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz hostować DNS samodzielnie, albo (lepiej) do spółki z innym dostawcą. Nie zawsze jest maszyna "z przodu", cokolwiek to znaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no chodzi mi o jakiś load balancer który podzieli ruch pomiędzy serwery zależne, który wtedy jest tym wąskim gardłem, ale może się mylę, nie zagłębiałem się nigdy w szczegóły takich rozwiązań, w każdym razie pomysł warty wzięcia pod uwagę, dzięki @blfr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam serwer w microvps.pl pod TS3 od 4 miesięcy. Serwer był raz wyłączony żeby zrobić aktualizację a tak działa bez przerwy. .. Support pierwsza klasa. Szybka pomoc i to oni głównie zarządzają vps za mnie bo jestem zielony w tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

inaczej, nie chcę czegoś co nie udostępnia mi pełnego dostępu do shella i konfiguracji apacha etc.

Hmm, to nasze serwery nie udostępniają?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Większość chmurowych rozwiązań to właśnie VPS-y, tylko z różnymi dodatkami. Masz normalnie dostęp do shella, konfiguracji daemonów, etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Chmura to nic innego jak VPS z elastycznymi parametrami serwera.

 

Przez elastyczny rozumiem to że możesz sobie dowolnie zmieniać np. ilość pamięci ram czy pojemność dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×