Skocz do zawartości
outmc

Zmiana danych na OC

Polecane posty

Witam ponownie :)

 

Jak to jest z ubezpieczeniem OC po zakupie używanego pojazdu ?

Kupiłem pojazd 9 stycznia, OC ważne do września tego roku.

Dostałem pismo od ubezpieczyciela że mam obowiązek zmiany danych na ubezpieczeniu w ciągu 30 dni od zakupu. Już to zrobiłem i wszystko ok .

 

Problem jest w tym , że moi znajomi jeżdżą na OC wcześniejszego właściciela i żadnych po zakupie pojazdu i zadnych pism nie dostają o aktualizacji danych .

 

to jak to jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może mają lepsze zniżki na poprzedniego właściciela.
Jeden ubezpieczyciel pilnuje, drugi nie.
Obowiązek - obowiązkiem, a ludzie - ludźmi, a ci zawsze będą kombinować lub poprostu oszczędzać.

Może też nie przerejestrowali auta?

 

Do mnie raz policja przyszła, że mój samochód miał wypadek.
Okazało się że to kilka lat temu sprzedany cinquecento.
Dałem ksero umowy sprzedaży, poszli i cisza.

Edytowano przez kori (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, na ile ogarnięty był poprzedni właściciel.

Formalnie ma on 30 dni na poinformowanie swojego ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu.

Jeśli nie zrobi tego w tym czasie, to za potencjalne szkody odpowiada solidarnie z tym, komu sprzedał pojazd.

 

A jeśli zrobił, to od ubezpieczyciela zależy, jak ogarnia wspomniany temat - czy "oleje" i dopiero po wygaśnięciu obecnej polisy uporządkuje sprawę, czy też od razu wezwie do uzupełnienia danych i zrekalkuluje składkę (tak, nawet jeżeli pojazd miał ubezpieczenie na rok, to może się okazać, że musisz sporo dopłacić [bo nie masz jeszcze 60% zniżek; jesteś kierowcą mającym mniej niż 25 lat itp. itd.]).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sądziłem że to nowy właściciel ma obowiązek informować ubezpieczalnie, urzędy itp, że to auto jego teraz jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeszło trochę tych samochodów więc generalnie sprawa wygląda tak.

Jako tako obowiązku zmiany danych w ubezpieczeniu nie masz możesz latać na papierach poprzedniego właściciela. Jeśli koleś od którego kupiłeś auto wypowie umowę czy też zgłośi ubezpieczalni że sprzedał samochód wtedy dostaniesz pisemko Coś typu : Dziękujemy za zakup auta (Marka, model itp ) tak będzie wyglądało w przypadku kiedy koleś tylko zgłosi. Jeśli wycofał oc może być znacznie inaczej nigdy takiego pisna nie miałem.

Jeździć tak możesz nawet i do końca ubezpieczenia milicja i reszta do tego się nie sra ważne abyś miał opłacone bo od nie dawna jest jakaś baza co z automatu wyłapuje nie opłacone polisy i walą mega karami.

Problem może zacząć się gdy będziesz chciał rejestrować auto tam w wydziale komunikacji lubią przyczepiać się do byle czego i warto te dane przed rejestracją zmienić żebyś później nie musiał latać jak kołowrotek.

Mieli też znieść ten obowiązek zmiany blach i tej całej rejestracji w ciągu 30 dni ale nie wiem jak obecnie sprawa wygląda. auto kupiłem kawałek czasu temu nie przerejestrowywałem go bo nie ma sensu a w oc mam starego właściciela bo kupił na cały rok więc problem mam z głowy. Federalni jedyni mi na umowę patrzą przy pytaniu czyj to pojazd i to chyba tyle. Więc nie musisz się tym zbytnio przejmować.

Z samochodami z za miedzy jest napewno inaczej ale to nie mój temat bo ja mam zawsze nasze krajówki więc w tym temacie nie pomogę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×