Skocz do zawartości
ajsss

Jakie RBL'e najlepiej ustawić?

Polecane posty

Witam,

 

tak się zastanawiam jaką kombinację rbl dodać do MTA aby była skuteczna i nie ograniczała moich klientów którzy używają zmiennych ip.

 

Obecnie używam takich wpisów:

 

bl.spamcop.net
sbl-xbl.spamhaus.org
b.barracudacentral.org
Może ktoś napisać jakich używa i dlaczego akurat taki a nie inny?
Bardzo by mi to pomogło w wyborze.
Pozdrawiam,
ajsss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja używam spamassasina z domyślnymi filtrami i wyłączonym bayesem. Jeśli wiadomość dostanie więcej niż jeden punkt, to ją greylistuję. Jeśli więcej niż 7, to odrzucam. Do tego kilka ACL-i, które sprawdzają ogólną poprawność wiadomości oraz dodaję 30s opóźnienia za host w helo, który się nie pokrywa z ptr.

 

Może z 1 spam miesięcznie się przedziera. I to taki z tych targetowanych, oferty webdev na info@, etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Port 587 to mam oczywiście dostępny dla użytkowników, nie mniej jednak przy wysyłaniu rbl sprawdza ip klienta i albo pozwala wysłać albo nie, ogólnie to nie jest problemem przy obecnym ustawieniu rbli. Bardziej interesuje mnie dobór rbli pod kątem spamu, ostatnio miałem falę spamu i dodałem b.barracudacentral.org i teraz jest spokój.

Jeszcze widziałem niektóre firmy w pl używają dnsbl.sorbs.net i cbl.abuseat.org tylko czy ustawienie tak dużej listy rbli nie spowoduje iż system zacznie wywalać dobrą pocztę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Większa lista rbl jedynie przyspieszy wyłapanie źródła spamu. Jest to dobre rozwiązanie ale nie zawsze w przypadku stosowania rbl działa to prawidłowo. Często te listy nie są aktualizowane w takim tempie by w wielu przypadkach coś co nie stanowi zagrożenia dalej znajduje się na takiej liście. My stosujemy własną bramę , która jest ogólnie dostępna za darmo i praktycznie podawanie publicznie adresu email nie sprawia żadnych problemów. Wprawdzie nasz mail gateway korzysta z rbl ale tworzy go samodzielnie w odniesieniu do wielu niezależnych mniejszych przekaźników. Dodatkowo skanuje zawartość usuwając wszelkiego rodzaju zagrożenia. W odniesieniu do twojego pytania warto zajrzeć w statystyki po dodaniu kolejnego źródła rbl i sprawdzić jak się zachowuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×