Skocz do zawartości
HaPe

Exim i multiserwer a rsync

Polecane posty

Witam, czy realizacja replikacji między dwoma serwerami exim za pomocą rsync to dobry pomysł jeśli nie mam możliwości zastosowania wspólnego zasobu NFS?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Redundantny serwer exim na dwóch vps na openvz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To moze lepiej weź jakieś pełne wirtualizacje i pokombinuj z czymś pokroju GlusterFS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie w ogóle drugi serwer najpierw. Nadawcy będą przez tydzień ponawiać próby wysłania wiadomości, więc jeśli Twój serwer padnie, to zdążysz go podnieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy realizacja replikacji między dwoma serwerami exim za pomocą rsync to dobry pomysł jeśli nie mam możliwości zastosowania wspólnego zasobu NFS?

 

Powiedz co chcesz osiągnąć, jakie masz plan wdrożenia danego rozwiązania w odniesieniu do samych oczekiwań. Czasem z pozoru trudne do osiągnięcia cele wymagają małych środków. Rozwiń odrobinę temat z podziałem samej charakterystyki oczekiwań jakie chcesz osiągnąć.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Powiedz co chcesz osiągnąć, jakie masz plan wdrożenia danego rozwiązania w odniesieniu do samych oczekiwań. Czasem z pozoru trudne do osiągnięcia cele wymagają małych środków. Rozwiń odrobinę temat z podziałem samej charakterystyki oczekiwań jakie chcesz osiągnąć.

 

 

Chcę wdrożyć własny serwer e-mailowy, który będzie zwielokrotniony w wielu lokalizacjach na wypadek awarii, czy to dojdzie do wysypania się serwera, czy operator będzie miał awarię.

Pod klienta pocztowego postawiłem skrypt, który poleciłeś (nginx+varnish+lsws), ssl czeka na wygenerowanie. http://m.pc.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rainloop jest naprawdę lekki i to trzeba mu przyznać. Nie jest może wypchany bajerami typu kalendarz czy jakiś webdysk ale spisuje się świetnie i co najważniejsze jest ciągle rozwijany. Wracając do samego rozwiązania to projekt jest dla zabawy? ,czy po prostu masz dość trzymania poczty "gdzieś?" "u kogoś?" (wybierz właściwe). To co planujesz , ile chcesz tam trzymać skrzynek i jakiej wielkości? Sama synchronizacja przez rsync zda egzamin jak będzie tego niewiele. Odrębnym problemem jest forma zakładania poczty i w tym samym czasie wyeliminowanie samej synchronizacji. Teoretycznie opierając to o sprytny geodns + failover wyeliminujesz błędy w dostarczeniu poczty do odpowiedniego miejsca (aktywnego serwera) Wszystko pięknie do chwili kiedy trzeba pocztę przenieść do tego pierwszego. Jak masz zamiar to zautomatyzować? By ładniej to zobrazować i na początek zapomnijmy o samym webmailu masz dwa serwery A i B. Serwer A przenosi dane co jakiś czas do serwera B. Jest to proces wykonywany regularnie. Serwer A pada masz pocztę na B. Ale jak chcesz cofnąć pocztę z B do A jak serwer wstanie? Oczywiście można tu zastosować trzy serwery A B C ale dalej będzie ten sam problem z wycofaniem danych. Dalej teoretycznie stworzenie reguł samego rsync + utrzymanie porządku spójności i dodatkowo oparcie tego o zachowania czy dany serwer odpowiada czy nie jest realne. Tylko jest jedno ale , po co? Za każdym razem kiedy sam podchodzę do jakiegoś rozwiązania szukam sposobu by było ono łatwe w odbudowaniu. Opierając się o typowe usługi dla klientów jak poczta , bazy danych itd chce wiedzieć by jak coś padło łatwo mógł to odbudować bez strat.

Widzę że szukasz złotego środka i pewnie znajdziesz. Jak nie sam to może ktoś ci coś podpowie. Ale jak to ma być np tylko dla ciebie i kilku znajomych oparł bym to o jeden (serwer + backup) + backup MX . Dane będą bezpieczne jak by padł główny serwer odbudujesz go praktycznie do godziny/dwóch a backup MX odbierze pocztę i ja przetrzyma do czasu jak serwer wstanie i prawidłowo odpowie. To jest rozwiązanie dla małej ilości , powiedzmy 100 do 500GB danych. Jak to ma być coś większego to proponuję zainteresować się rozwiązaniem MooseFS. Genialna zabawka o potwornych możliwościach. Działa wyśmienicie w miejscu gdzie początkowo z 4TB zrobiło się prawie 30TB. Ale to jak wspomniałem jest dla większych tematów. Oczywiście z bardzo prostych rozwiązań to cPanel x 2(2 x VPS) + moduł Backup do cPanel. Wszystko podpięte pod backup FTP + automatyczne tworzenie obrazów samych serwerów VPS. Odtworzenie danych podobnie godzina do dwóch. Miłych poszukiwań i daj znać jak to rozwiązałeś z czystej ciekawości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×