Skocz do zawartości
Paweł Spychalski

Serwer od A do Z dla zielonego

Polecane posty

Witam serdecznie.

 

Chciałbym w domu postawić sobie swój prywatny serwer, potem może go udostępniać innym. I tu moja prośba.

 

Czy moglibyście polecić mi lektury, które wprowadziłyby mnie w ten temat, albo sami napisać coś od siebie?

 

Bawiłem się już z tym. Apache, MySQL, Debian, PHP, FTP, SSH to wszystko już gdzieś tam robiłem. Mam to także na moim testowym serwerze, który aktualnie stoi obok(PC, nie profesjonalny sprzęt). Jednak wiem, że do budowy takiego serwera jest potrzebne o wiele więcej(nie tylko software).

 

Zabezpieczenia przed brakiem zasilania, zabezpieczenie samego serwera, panel administracyjny dla serwera(darmowy jak na razie), dystrybucja Linux'a, współpraca z dostawcą domen, odpowiedni dostawca internetu, wirtualizacja etc.

 

Chciałbym to wszystko sobie ogarnąć i tak w trakcie moich własnych starań postanowiłem zaciągnąć ciut wiedzy od kogoś, kto lepiej się na tym zna i może pomoże.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest w Sieci, więc pobawię się w Dobrego Wujka Google. Tak po krótce:

 

Zabezpieczenia przed brakiem zasilania

 

http://www.pcworld.pl/news/391789/UPS.na.kazda.awarie.html

Serwerownie korzystają zazwyczaj z własnych rozwiązań zasilania awaryjnego, opartych na agregacie i akumulatorach, tudzież odrębnej linii energetycznej, stąd trudno o jakieś konkretne wytyczne.

 

zabezpieczenie samego serwera

 

Dla kilku serwerów spiętych w sieć: http://www.techradar.com/news/software/applications/7-of-the-best-linux-firewalls-697177

Dla pojedynczego: http://www.tecmint.com/open-source-security-firewalls-for-linux-systems/

 

Powszechnie korzysta się także z dedykowanych rozwiązań sprzętowych, np. CISCO ma coś takiego w swojej ofercie.

 

panel administracyjny dla serwera(darmowy jak na razie)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_web_hosting_control_panels

 

Od siebie polecę ISPConfig 3 (jest do niego multum tutoriali i artów chyba na każdy możliwy temat) bądź VestaCP, przy czym to drugie jest kompletnym środowiskiem (instalujesz na czystej instancji systemowej).

 

dystrybucja Linux'a

 

Powszechnie stosowane są Debian bądź CentOS, chociaż osobiście nie widzę sensu w stawianiu tego drugiego. Mój sposób na system:

- Debian Stable na systemy produkcyjne,

- Debian Testing na systemy developerskie bądź inne, specyficzne.

 

współpraca z dostawcą domen

 

Zbyt wielkiego pola do manewru nie masz. Rozumiem, że wpłata 10000 PLN na korzyść NASK jako rękojmia za dostęp do rejestru domen krajowych odpada. Jeżeli tak, proponuję skorzystanie z programu resellerskiego - tych Ci u nas dostatek. Sam korzystałem z iReseller.pl oraz HRD.pl.

 

odpowiedni dostawca internetu

 

Nie powiemy Ci kto ma najlepszą infrastrukturę w Twojej lokalizacji i to ze względów oczywistych, a nie zwykłej złośliwości.

 

wirtualizacja

 

http://wiki.buyvm.net/doku.php/openvz_vs_kvm

 

Tak na poważnie: koszta rosną z każdym pytaniem, a potencjał produkcyjny zbudowanej infrastruktury - nie. Proponuję zacząć od większego VPS-a, albo poszukać jakiegoś serwera dedykowanego - ot, chociażby Kimsufi. Obecnie ich rejestracja graniczy z cudem, ale czasami ktoś coś odsprzedaje.

 

Stawianie serwera "koło biurka", na własną rękę, korzystając ze starego peceta, może mieć charakter czysto dydaktyczny. To fajnie, że chcesz się czegoś nauczyć, ale wybrałeś złą drogę. Jakakolwiek inwestycja w to nie ma najmniejszego sensu, ewentualnie można pokusić się o jakiegoś UPS-a za 200-300 złotych.

 

To tyle ode mnie.

Edytowano przez geekboy68k (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie.

 

Wiem, że przybiurkowy PC nie będzie nigdy serwerem profesjonalnym, jednak można od tego zacząć zabawę na małą skalę i do nauki, jak wspomniałeś, a potem wystartować na jakiś dedykowanym serwerze. :)

 

Wiem też, że google służy, jednak samo-nauka ma swoje granice i człowiek czasem potrzebuje albo zasięgnąć rady innych w celu określenia swojego poziomu lub oprzeć to na testowanym doświadczeniu i sprawdzeniu tego co zrobił. :) Tak więc jeszcze raz dziękuję.

 

Co do VestaCP, to tego już próbowałem, spróbuję jeszcze raz. Bo było to dość dawno, a ISPConfig tylko mi kiedyś przeleciał przed oczyma i wydał się dość mało intuicyjny, ale sprawdzimy.

 

Za całość bardzo dziękuję.

 

P.S. A miałbyś może do polecenia mi jakieś książki? Może coś z naszego ojczystego języka, a jak nie to i ów międzynarodowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz tanio i do nauki? Weź sobie vps'a OpenVZ w MintsHost : )

 

Pod produkcyjne rozwiązanie vpsów w MH nie polecam, ale do nauki lub małych projektów jak najbardziej się nada.

Będziesz miał również dostęp do panelu hypervm, dzięki któremu będziesz mógł łatwo reinstalować swojego vps'a : )

 

Do tego jeszcze kod rabatowy na 25-30% (znajdziesz w sieci) : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×