Skocz do zawartości
  • 0
Dareksbs

Cloud - o co w tym chodzi ?

Pytanie

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie tej całej mody na serwery w chmurze, a konkretnie, jak to działa ?? Np. Takie oktawave czy e24cloud, większość z firm które oferują serwery w chmurze chwalą sie iż popyt na serwery dedykowane spada, i znacznie mniejsza część firm je zamawia. Tylko ze przecież chmura działa na serwerach dedykowanych, tylko ze w przypadku chmury wyznacza sie serwery na np. storage box, serwery na którym są wykonywane procesy etc. I tym wszystkim zarządza jakiś soft typu vCloud.

 

Wiec jak to teraz jest ??

 

Niektóre firmy korzystają z wirtualizacji KVM, i za pomocą jakiegoś softu tworzą te serwery w chmurze, czyli co KVM jest podzielony na 3 serwery ?

 

Z góry dziękuje za wyjaśnienie

Udostępnij ten post


Link to postu

34 odpowiedzi na to pytanie

Polecane posty

  • 0

Jak nie wiadomo o co chodzi... ;-).

To tak jako wstęp do zrozumienia o co chodzi z chmurami.

 

A technicznie może współforumowicze wyjaśnią :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0
Gość Kamikadze

Software to jedno ale najwazniejsza jest cala infrastruktura. Jeden dedyk nie wystarczy :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Software to jedno ale najwazniejsza jest cala infrastruktura. Jeden dedyk nie wystarczy :-)

infrastruktura = cała sieć serwerów dedykowanych, routery, switche i łącze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Software to jedno ale najwazniejsza jest cala infrastruktura. Jeden dedyk nie wystarczy :-)

Jesteś pewien, że wiesz o czym mówisz? Bo ja nie widzę specjalnych przeciwwskazań technologicznych, aby chmura w modelu IaaS działała na wyłącznie jednym serwerze dedykowanym.

Oczywiście gdzieś trzeba robić kopie zapasowe, dobrze, aby główne GUI nie działało na serwerze, na którym uruchamiane są VM'ki, nie mniej na upartego jak najbardziej można.

 

Ta cała chmura w modelu IaaS to najprościej mówiąc skalowany VPS z możliwością rozliczenia godzinowego, najcześciej wykorzystujący zewnętrzny storage, ale wcale nie jest to warunkiem koniecznym, ani też specjalną zaletą, co udowodnił min. e24cloud, gdzie fuckup sięgnął wszystkie/większość danych klientów.

 

Idea jest taka, że wzamian za większą cenę i ładny panel możesz w dowolnym momencie własnoręcznie skalować usługę, albo nawet wykorzystać narzędzia, które pozwalają automatycznie to robić. Rozliczanie godzinowe idealnie sprawdza się dla developerów, którzy potrzebują usług na testy środowisk, aplikacji.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Czyli serwery z openstack'iem czy cloudstack'iem na których są VM to już te VM są w chmurze ?? I jeszcze jedno pytanie, jaki RAID jest wykorzystywany w serwerach utrzymujących chmury ?? Z filmiku dowiedziałem sie ze raid 10 to nie raid chmurowy, wiec jaki jest chmurowy, w końcu storage boxy tez są na jakimś RAID'zie

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

 

Software to jedno ale najwazniejsza jest cala infrastruktura. Jeden dedyk nie wystarczy :-)

 

Jesteś pewien, że wiesz o czym mówisz? Bo ja nie widzę specjalnych przeciwwskazań technologicznych, aby chmura w modelu IaaS działała na wyłącznie jednym serwerze dedykowanym.

 

 

Infrastructure as a Service - jeżeli uznasz że jeden dedyk jest wystarczający i nie potrzebuje żadnych elementów infrastruktury czy to sieciowej czy środowiskowej to tak przy takim założeniu można się uprzeć na nazwanie jednego dedyka chmurą ;)

 

W rzeczywistości jak napisał kamikadze jeden dedyk nie wystarczy do świadczenia "usługi chmury"

 

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Nie do końca mnie zrozumiałeś, chciałem w najprostszy sposób pokazać, że wyobrażenie ludzi nt chmury a'la amazon ec2 jest błędne. Znaczna cześć osób sądzi, że chmura to magiczny klaster obliczeniowy, który łączy moc n serwerów, a następnie pozwala scalić to w jedność jako jeden system operacyjny, co jest istotnym błędem.

Oczywiście chmura powinna przede wszystkim charakteryzować się wysoką dostępnością i technikami i technologiami, które umożliwią zminimalizować ryzyko downtime'u. Jednak cloud to jak juz wspomniał Alien nazwa marketingowa dla danego typu usług, które z zasady charaketryzują się tym, że posiadają łatwą możliwość skalowania zasobów dla pojedynczych VM, rozliczanie godzinowe.
A zresztą jak to pojęcie jest luźne i często używane widać na każdym kroku poczynając od ultra prostych mechanizmów storage jak ownCloud czy te wszystkie komercyjne lub nie Cloudy do przechowywania plików.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Nie do końca mnie zrozumiałeś, chciałem w najprostszy sposób pokazać, że wyobrażenie ludzi nt chmury a'la amazon ec2 jest błędne.

 

 

 

Nie jest błędne. Po prostu definicja chmury daje duże pole manewru i to czym dla Ciebie jest chmura nie oznacza, że jest ona dla innych.

 

To jak dyskusja z serwerami dedykowanymi, jedni mają "prawdziwe" serwery dedykowane, inni pect-y "udające" serwery. Jedni mają "prawdziwe" chmury z interfejsem będącym standardem, a inni mają chmury będące "panelem" gdzie jest suwak do skalowania mocy vpsów.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0
Gość Kamikadze

Jesteś pewien, że wiesz o czym mówisz? Bo ja nie widzę specjalnych przeciwwskazań technologicznych, aby chmura w modelu IaaS działała na wyłącznie jednym serwerze dedykowanym.

Oczywiście gdzieś trzeba robić kopie zapasowe, dobrze, aby główne GUI nie działało na serwerze, na którym uruchamiane są VM'ki, nie mniej na upartego jak najbardziej można.

 

Ta cała chmura w modelu IaaS to najprościej mówiąc skalowany VPS z możliwością rozliczenia godzinowego, najcześciej wykorzystujący zewnętrzny storage, ale wcale nie jest to warunkiem koniecznym, ani też specjalną zaletą, co udowodnił min. e24cloud, gdzie fuckup sięgnął wszystkie/większość danych klientów.

 

Idea jest taka, że wzamian za większą cenę i ładny panel możesz w dowolnym momencie własnoręcznie skalować usługę, albo nawet wykorzystać narzędzia, które pozwalają automatycznie to robić. Rozliczanie godzinowe idealnie sprawdza się dla developerów, którzy potrzebują usług na testy środowisk, aplikacji.

 

 

 

Nie jasne, ale dla mnie fuszerka zwana chmurą to nie chmura :D

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Problem w tym, że chmura to model sprzedaży, a nie technologia.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Problem w tym, że chmura to model sprzedaży, a nie technologia.

 

 

 

Technologia – metoda przygotowania i prowadzenia procesu wytworzenia lub przetwarzania jakiegoś dobra (także informacji)

 

Model sprzedaży wpływa na rozwój technologii i odwrotnie rozwój technologii kształtuje model sprzedaży.

 

Oprogramowanie do zarządzania to już technologia, sposób budowy chmury też należy do procesu technologicznego.

Edytowano przez tgx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie tej całej mody na serwery w chmurze, a konkretnie, jak to działa ?? Np. Takie oktawave czy e24cloud, większość z firm które oferują serwery w chmurze chwalą sie iż popyt na serwery dedykowane spada, i znacznie mniejsza część firm je zamawia. Tylko ze przecież chmura działa na serwerach dedykowanych, tylko ze w przypadku chmury wyznacza sie serwery na np. storage box, serwery na którym są wykonywane procesy etc. I tym wszystkim zarządza jakiś soft typu vCloud.

 

Wiec jak to teraz jest ??

 

Niektóre firmy korzystają z wirtualizacji KVM, i za pomocą jakiegoś softu tworzą te serwery w chmurze, czyli co KVM jest podzielony na 3 serwery ?

 

Z góry dziękuje za wyjaśnienie

 

Hej, to bardzo dobrze, że pytasz, ponieważ wiele osób nie korzysta z zalet cloud computingu poprzez fakt, że nie chcą uzupełnić swojej wiedzy na ten temat. My w Oktawave od samego początku chcieliśmy, by użytkownicy rozumieli zmianę, jaka nadeszła wraz z chmurą, więc zaangażowaliśmy nieco sił, by stworzyć odpowiednie poradniki, która są publikowane również w serwisach specjalistycznych.

 

Polecamy więc wędrówkę w takiej kolejności:

 

1. Słownik pojęć chmury: Maciej Kuźniar: Słownik pojęć związanych z chmurą obliczeniową, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o cloud computingu

 

2. Czym to się różni od shared hostingu: Maciej Kuźniar: O chmurach i niechmurach. Czyli czym się różni cloud computing od zwykłego hostingu

 

3. Czym to się różni od dedyk/VPS: Lepsze wrogiem dobrego, czyli o przewadze chmury nad serwerami dedykowanymi i VPS

 

4. Jakie usługi znajdziesz w chmurze: Chmura nie jest homogeniczna: co znajdziesz w jej środku i jak możesz to wykorzystać w swojej pracy?

 

5. Co to jest Autoskaler: Maciej Kuźniar: Autoskaler Oktawave poradzi sobie nawet z efektem Wykop, a ciebie to nie zrujnuje. Przykładowy test

 

Jak już sobie to ogarniesz, to polecamy pogłębioną lekturę naszych:

 

Jak już będziesz wiedział, że to dla Ciebie, skorzystaj z naszej promocji, by przetestować chmurę za darmo (https://www.oktawave.com/pl/promocje/25-na-start.html). Całość zajmie Ci może 2-3 godziny, ale dostaniesz absolutnie wyczerpującą wiedzę, by wystartować :).

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Poczytałem trochę o chmurkach i zastanawiam się nad wyborem takiego rozwiązania dla projektu.

Priorytety:

1. Uptime

2. Uptime

3. Uptime

4. Szybkość

 

No właśnie, miało być tak pięknie z tym uptimem, a jak pokazują nasze polskie doświadczenia (choroby wieku dziecięcego?), chmury też potrafią paść (wyparować?) na minuty lub godziny. A dla firmy prowadzącej biznes online oznacza to wymierne straty finansowe.

 

Profil projektu - głównie sklep internetowy + strona + blog + forum, pojemność dysku niewielka (do 30GB), dość duża ilość procesów php/cgi (obecny hosting nie wyrabia), transfer ok 100GB miesięcznie na ten moment.

Budżet przy obecnej skali do 3000 zł rocznie, fajnie jakby się dało skalować parametry/opłaty, wtedy może być drożej wraz ze wzrostem potrzeb projektu.

 

Jeśli więc chmura to... która?

E24, Okta, inna?

System zarządzania - jaki? Widuję w ofertach zarówno systemy operacyjne jak i oprogramowanie serwerowe typu LAMP czy zPanel.

 

A może nie iść tą drogą?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Poczytałem trochę o chmurkach i zastanawiam się nad wyborem takiego rozwiązania dla projektu.

Priorytety:

1. Uptime

2. Uptime

3. Uptime

4. Szybkość

 

No właśnie, miało być tak pięknie z tym uptimem, a jak pokazują nasze polskie doświadczenia (choroby wieku dziecięcego?), chmury też potrafią paść (wyparować?) na minuty lub godziny. A dla firmy prowadzącej biznes online oznacza to wymierne straty finansowe.

 

Profil projektu - głównie sklep internetowy + strona + blog + forum, pojemność dysku niewielka (do 30GB), dość duża ilość procesów php/cgi (obecny hosting nie wyrabia), transfer ok 100GB miesięcznie na ten moment.

Budżet przy obecnej skali do 3000 zł rocznie, fajnie jakby się dało skalować parametry/opłaty, wtedy może być drożej wraz ze wzrostem potrzeb projektu.

 

Jeśli więc chmura to... która?

E24, Okta, inna?

System zarządzania - jaki? Widuję w ofertach zarówno systemy operacyjne jak i oprogramowanie serwerowe typu LAMP czy zPanel.

 

A może nie iść tą drogą?

 

 

Inną droga? Zdecydowanie tak. Dopracowany dobry hosting lub serwer dedykowany odpowiednio skonfigurowany. Duży nacisk na backup. 3000zł piechotą nie chodzi lecz interes to interes ,po prostu ma działać i tyle. Stres nikomu nie jest potrzebny zwłaszcza jak chodzi o pieniądze.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0
Gość Kamikadze

Ja ci proponuję napisać do globalnetwork.pl tam mają bardzo dobre uptime serwerów VPS przynajmniej. O wszystkich jakichś poważniejszych rzeczach informują telefonicznie bądź mailowo. Napisz o ofertę indywidualną do nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Zdecydowanie poszedłbym w kierunku jakiegoś serwera dedykowanego, mała platforma serwerowa np. HP DL 320 G8 i3 + 8GB RAM, 2x 120GB SSD - przy opłacie rocznej powinieneś się w kilku firmach zmieścić z budżetem.
W razie potrzeby dokładasz dyski, albo rozszerzasz procesor do jakiegoś czterordzeniowca e3. Masz stały podgląd na stan macierzy, dysków, nawet możesz sprawdzać dla pewności temeratury serwera. ; )

A jeżeli uptime jest tak istotny to możesz zastanowić się nad kilkoka instancjami amazon'a w różnych lokalizacjach + synchronizacja danych (Jeżeli to potrzebne) i jakaś replikacja SQL + jakiś prosty loadballancer. Ale przy 3 instancjach koszta mogą przekroczyć wspomniane 3000zł rocznie.

Edytowano przez malu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Chmura to VPSy + PR + Ładny panel no i wysoka cena, aby za ten PR i panel zapłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Dorożkarze też przez jakiś czas mieli argumenty przeciw autom, a nawet urządzali strajki. Jednak to, co jest lepsze, wyprze to, co jest dziś po prostu dobre.

 

W ostatnim czasie dedyki porzuciły i przeszły do naszej chmury takie firmy jak AVIVA, Grupa Pracuj.pl czy TUI. Zmigrował się też niedawno Fotosik.pl z całym storage'em (https://kb.oktawave.com/News/NewsItem/View/51/jeden-z-najwikszych-hostingow-zdjc-porzuca-serwery-dedykowane-i-migruje-do-chmury).

 

Pisaliśmy o tym również w wątku na Spider's Web - jest pewien poziom potrzeb biznesowych, którego tani dedyk/tani VPS nie zaspokoi. I to jest właśnie kwestia, którą każdy biznes musi rozważyć: jakie są moje realne potrzeby, co jest dla mnie priorytetem, za co chcę de facto płacić. Mnóstwo firm uzmysławia sobie, że nie chcą płacić za dedyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Oktawave - a jak to w rzeczywistości jest z tym uptimem? Bo miało nie być przestojów, a jednak się zdarzały. W ilu centrach/lokalizacjach umieszczone są serwery?

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Dorożkarze też przez jakiś czas mieli argumenty przeciw autom, a nawet urządzali strajki. Jednak to, co jest lepsze, wyprze to, co jest dziś po prostu dobre.

 

 

Trochę nietrafne porównanie. Cloud to tak jakby auto (a często dorożka) z szoferem i mechanikiem w bagażniku. Po prostu nie każdej firmie się chce lub nie każda potrafi odpowiednio zbudować infrastrukturę do swojego projektu, a coś takiego jak Wy zapewnia gotowe rozwiązania, co nie znaczy, że budowanie tego samemu jest gorsze. Nie mówię, że to jest głupota - bo sam korzystam, jest wygodne szczególnie do zastosowań developerskich, ale duże projekty lepiej postawić na własnej infrastrukturze (lub też wynajętych serwerach dedykowanych itd), bo wtedy ma się kontrolę i często lepszą wydajność za dużo niższą cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Oktawave - a jak to w rzeczywistości jest z tym uptimem? Bo miało nie być przestojów, a jednak się zdarzały. W ilu centrach/lokalizacjach umieszczone są serwery?

 

Z uptimem jest tak, że na przykład od długiego czasu mamy 100% (http://cloudharmony.com/status). Jeśli się przyjrzysz tym wynikom, zobaczysz, że każdemu zdarzają się przestoje (obecnie poniżej 100% jest np. Heroku, Amazon czy HP).

 

Przestój się zdarza i - uwaga - będzie się zdarzał, zarówno nam, jaki i wszystkim innym dostawcom, nawet tym największym. Jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników przy obiektywnej ocenie tego zjawiska:

 

- czy na mojej infrastrukturze dedykowanej nie zdarzają się przestoje,

- jak szybko radzę sobie sam/mój dostawca dedyka z przestojem,

- (i najważniejszy) czy moje dane są zabezpieczone przed ich utratą związaną z awarią sprzętową, bo w chmurze właśnie to jest jedną z ważnych przewag.

 

Trochę nietrafne porównanie. Cloud to tak jakby auto (a często dorożka) z szoferem i mechanikiem w bagażniku. Po prostu nie każdej firmie się chce lub nie każda potrafi odpowiednio zbudować infrastrukturę do swojego projektu, a coś takiego jak Wy zapewnia gotowe rozwiązania, co nie znaczy, że budowanie tego samemu jest gorsze. Nie mówię, że to jest głupota - bo sam korzystam, jest wygodne szczególnie do zastosowań developerskich, ale duże projekty lepiej postawić na własnej infrastrukturze (lub też wynajętych serwerach dedykowanych itd), bo wtedy ma się kontrolę i często lepszą wydajność za dużo niższą cenę.

 

No właśnie nasze doświadczenie przeczy Twojej tezie. Uważamy, że jest odwrotnie - to właśnie często duże projekty przenoszą się do Oktawave, ponieważ dostają coś, z czym przy infrastrukturze dedykowanej muszą się męczyć sami, taki Fotosik.pl jest świetnym przykładem: Czytaj więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

 

- (i najważniejszy) czy moje dane są zabezpieczone przed ich utratą związaną z awarią sprzętową, bo w chmurze właśnie to jest jedną z ważnych przewag.

 

Beyond i awaria macierzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

No właśnie nasze doświadczenie przeczy Twojej tezie. Uważamy, że jest odwrotnie - to właśnie często duże projekty przenoszą się do Oktawave, ponieważ dostają coś, z czym przy infrastrukturze dedykowanej muszą się męczyć sami, taki Fotosik.pl jest świetnym przykładem: Czytaj więcej.

Sam używam chmury, ale dziwi mnie trochę fakt, że rzekomo Fotosikowi lepiej płacić za dysk w chmurze niż za serwery dedykowane gdzie dysk wychodzi dużo taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×