Skocz do zawartości
kieropmi

Szkoła - serwer linux?

Polecane posty

Witam. W szkole mamy na serwerze wgrany system windows server 2003. Mamy także około 15 stacji z windows 7 i vista. Doszliśmy do wniosku wraz z innymi nauczycielami, że linux wgrany na nasz serwer byłby dobrym rozwiązaniem z racji tego iż za niedługo kończy się wsparcie dla windows server 2003. Jednak mam kilka pytań dotyczących konfiguracji itp.

 

1) Czy da się połączyć linux i windows tj. stworzę konta na serwerze i uczniowie będą mogli się na nie zalogować na swoich wydzielonych stacjach?

2) Czy dysk sieciowy, który zrobię z jednego z dysków serwera będzie widoczny na windowsie?

3) Jak z udostępnianiem plików?

 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Kiero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jaką wersję linuxa polecacie?

Obstawiam że zadając takie pytanie nie masz zielonego pojęcia o administracji linuxa... myślę, że będzie to dla ciebie ciężki temat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy od doświadczenia, umiejętności, wytrwałości, gustu, preferencji, zapotrzebowania. Skąd mamy wiedzieć, która dystrybucja jest najodpowiedniejsza dla Ciebie? Poza tym, nie baw się w Linuksa, jeśli nie chce Ci się zapytać wujka Google - on zawsze odpowie Ci na różne pytania. Jak będziesz na start korzystał z Debiana, to do niego przyzwyczaisz się na dobre, a jak z Archa, to akurat do niego przyzwyczaisz się! Lepiej postawić na coś porządnego - co swoją drogą pozytywnie wpłynie na Twoją przyszłość - i zacząć od czegoś trudniejszego. Dokumentacje, dokumentacje i jeszcze raz dokumentacje. Google, Google i jeszcze raz Google. W ostateczności pytaj na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie serwer szkolny to nie poligon i nie na nim powinien się tego uczyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu o to nikt nie pytał. Nigdzie nie napisałem, że ja będę się w to bawił ..., z resztą jeśli nawet to co ?

Najpierw i tak próbowałbym na swoim komputerze, zanim się za coś konkretnego miałbym się zabrać.

 

Zapytałem, ponieważ korzystałem już z kilku dystrybucji, jednak nie umiem sobie samemu odpowiedzieć na pytanie, która najbardziej się nada, dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

Ostatnie pytanie dotyczące tego tematu:

Czy jeśli stworze konta w sambie, to uczniowie będą mogli zalogować się do systemu, jak jakby były one stworzone w systemie?

Edytowano przez kieropmi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapytałem, ponieważ korzystałem już z kilku dystrybucji, jednak nie umiem sobie samemu odpowiedzieć na pytanie, która najbardziej się nada, dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

To trochę dziwne... Bo ja korzystam z 4 dystrybucji i na takie pytanie bardzo łatwo jest mi odpowiedzieć. Poza tym co to za szkoła ? Wystarczy odpowiedni telefon do firmy Microsoft i macie windows server za pół ceny jak nie za darmo. Microsoft wspiera edukacje i sam konfigurowałem serwer w pewniej szkole która dostała jedną licencje za darmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Ostatnie pytanie dotyczące tego tematu:

Czy jeśli stworze konta w sambie, to uczniowie będą mogli zalogować się do systemu, jak jakby były one stworzone w systemie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

To trochę dziwne... Bo ja korzystam z 4 dystrybucji i na takie pytanie bardzo łatwo jest mi odpowiedzieć. Poza tym co to za szkoła ? Wystarczy odpowiedni telefon do firmy Microsoft i macie windows server za pół ceny jak nie za darmo. Microsoft wspiera edukacje i sam konfigurowałem serwer w pewniej szkole która dostała jedną licencje za darmo.

 

Ja nadal nie mogę się zdecydować pomiędzy Debianem Testing, a Ubuntu. W zasadzie między Debianem Stable, a Ubuntu LTS dokładnie tak samo. Obydwie dystrybucje mają dla mnie plusy i minusy, i o ile bardziej wolę debiana (bo jest jednak "lżejszy" i się konfiguruje tak jak chce, a nie tak jak chce to Canonical), to jednak czasem i ubuntu trzeba postawić.

 

A z desktopem mam jeszcze większy problem... :D. W zasadzie każda osoba która zetknęła się z więcej niż jedną dystrybucją może mieć sporawe problemy z wyborem tej "właściwej". Bo o ile Debian/Ubuntu to jedyne wybory u mnie pod serwer (jednak LTS/Stable jest naprawdę porządne), o tyle na desktopie siedzi u mnie wszystko począwszy od ww. Debiana/Ubuntu, poprzez Fedorę a na Gentoo kończąc, i nadal mam mieszane uczucia ;). A nie uważam się za "laika" akurat w tym temacie.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×