Skocz do zawartości
sk8boy

Raid1 : Software / Hardware - Co To Jest ?

Polecane posty

W opcjach pewnej firmy która oferuje serwery dedykowane zobaczyłem coś takiego :

 

RAID1 : software / hardware - przy niektórych opcjach te pakiety były na "+" a przy iinych na "-"

 

czy może mi ktoś wytłumaczyć co to znaczy to : RAID1 : software / hardware ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W telegraficznym skrócie:

 

Raid 1, inaczej mirror, wierna kopia systemu na drugim dysku.

W razie awarii jednego z dysków, system powinien automatycznie zacząc korzystać z drugiego.

Software RAID, to rozwiązanie programowe, spowalnia o około 20-30% o ile dobrze pamiętam.

Jak masz harware RAID, wtedy w serwerze zainstalowany jest specjalny

kontroler macierzy, który to wszystkim się zajmuje, bez jakiegoś specjalnego spadku wydajności.

Ktoś mnie poprawi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przy software masz dostęp do 50% HDD a przy hardware raid1 musisz mieć dwa indentyczne dyski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W razie awarii jednego z dysków, system powinien automatycznie zacząc korzystać z drugiego.

Ktoś mnie poprawi?

E... Zebym Ciebie musial poprawiac? ;)

System caly czas korzysta z obu dyskow (m.in. dlatego korzystajac z RAID1 mamy lepsze parametry odczytu niz w przypadku korzystania z pojedynczego dysku).

 

Oczywiście przy software masz dostęp do 50% HDD a przy hardware raid1 musisz mieć dwa indentyczne dyski.

1) Nie dwa identyczne, w przypadku dyskow o roznej pojemnosci uzywana jest powierzchnia najmniejszego z nich.

2) Przy software'owych rozwiazaniach jest tak samo... Przeciez nie zrobisz na 1 dysku macierzy RAID1. Tzn. moze zrobisz (nigdy z software'owych rozwiazan nie korzystalem) ale to sie zupelnie mija z celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Software RAID, to rozwiązanie programowe, spowalnia o około 20-30% o ile dobrze pamiętam.

Jak masz harware RAID, wtedy w serwerze zainstalowany jest specjalny

kontroler macierzy, który to wszystkim się zajmuje, bez jakiegoś specjalnego spadku wydajności.

Ktoś mnie poprawi?

 

Poprawi. 20-30% spadku czego w porównaniu do czego?

RAID 1 to najdurniejsza replikacja. Rozumiem że w przypadku RAID 5 sprzętowy kontroler przejmujący obliczanie parzystości może coś zmienić, ale w raid 1 nie liczyłbym na spektakularne różnice.

Zwłaszcza, że tzw. hardware raid ogranicza się w większości przypadków do układu SiI 3112 lub podobnego czy wręcz funkcjonalności zaszytej w south bridge. Jedyna zaleta to prostsza konfiguracja bo macierz tworzy się z poziomu jakiegoś prymitywnego BIOSu kontrolera (co swoją drogą jak się nie ma serwera pod ręką i nie ma wpiętego KVMa może nie być zaletą ;) )

Słowem w większości przypadków hardware raid to tzw. pic na wode jeśli nie mówimy o sprzęcie klasy wyższej.

 

I tak na koniec - nie radze wierzyć jakoś specjalnie w magie RAID 1 i że ochroni przed wszystkim. Czasami potrafią dołożyć swoje problemy i rozłożyć macierz bo nagle kontrolerowi coś zaczyna odbijać i twierdzi że dysk jest niesprawny i tego typu historie. Ale z drugiej strony nawet RAID 1 daje kopa wydajnościowego w typowych zastosowaniach hostingowych gdzie masz zdecydowanie więcej odczytu niż zapisu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20-30% spadku czego w porównaniu do czego?

Racja, moja wina, pisałem to na akord.

Chodziło mi o wydajność RAID software vs. hardware, a o reszcie to możnaby pewnie dyskutować,

bo nie każdy potrzebuje rozwiązań Enterprise(i nie każdego na nie stać), dysków SCSI i kontrolera

za paręset dolarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Racja, moja wina, pisałem to na akord.

Chodziło mi o wydajność RAID software vs. hardware, a o reszcie to możnaby pewnie dyskutować,

bo nie każdy potrzebuje rozwiązań Enterprise(i nie każdego na nie stać), dysków SCSI i kontrolera

za paręset dolarów.

Gwarantuje, że jeśli mówimy porównujemy te tanie kontrolery pseudo raidowe na płytach a software raid linuxowy na dyskach wpiętych w southbridge'a to w większości przypadków wygra ten drugi. Zwłaszcza, że trzeba pamiętać, że większość tych dodatkowych kontrolerów wisi na magistrali PCI...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gwarantuje, że jeśli mówimy porównujemy te tanie kontrolery pseudo raidowe na płytach a software raid linuxowy na dyskach wpiętych w southbridge'a to w większości przypadków wygra ten drugi. Zwłaszcza, że trzeba pamiętać, że większość tych dodatkowych kontrolerów wisi na magistrali PCI...

1) Co masz przeciwko Intel'owskim ICH?

2) Software'owy RAID tez jest ostro przekombinowany. Ostatnio znajomemu padl pojedynczy dysk w software'owym RAID5 i za cholere sie tego odbudowac nie dalo.

3) Wiekszosc dodatkowych kontrolerow (przynajmniej tych RAID5/RAID6, bo za innymi sie nie ogladalem - uwazam, ze ICH sie do RAID0/RAID1 nadaje) wisi na PCIe, ew. PCI-X.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1) Co masz przeciwko Intel'owskim ICH?

2) Software'owy RAID tez jest ostro przekombinowany. Ostatnio znajomemu padl pojedynczy dysk w software'owym RAID5 i za cholere sie tego odbudowac nie dalo.

3) Wiekszosc dodatkowych kontrolerow (przynajmniej tych RAID5/RAID6, bo za innymi sie nie ogladalem - uwazam, ze ICH sie do RAID0/RAID1 nadaje) wisi na PCIe, ew. PCI-X.

 

1) Przeciw Intelowskim - absolutnie nic. Sprawne i wydajne. Natomiast mam dużo to popularnych Sil'ów i innych wciskanych po PCI na płyte robiących za pseudo-hardware-raid i genialnych rozwiązań promowanych przez niektóre niemieckie firmy w stylu SiS 965 jako chipset serwerowy ;>

2) Znajomemu padł RAID 5 na adaptecu bo kontrolerowi wydawało się, że dysk padł. Możemy się licytować ;)

3) Klasy enterprise jasne wisi na PCI-X. Teraz pytanie za 100 pkt. która cytując "firma która oferuje serwery dedykowane" wkłada do serwera karte która jest warta tyle co połowa tej maszyny. Tak jak mówiłem nie komentowałem działania profesjonalnych kontrolerów które często przejmują na siebie również obliczanie parzystości do RAIDa 5tki. Inna klasa urządzeń i inna klasa cenowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teraz pytanie za 100 pkt. która cytując "firma która oferuje serwery dedykowane" wkłada do serwera karte która jest warta tyle co połowa tej maszyny.

Jak masz na mysli 'dedyki za 200zl' to pewnie zadna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak masz na mysli 'dedyki za 200zl' to pewnie zadna ;)

Inne raczej nie oferują software raid ;>

[nawet za troche więcej niż 200 zł ;)]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×