Skocz do zawartości
kkuubbaa

Wirtualizacja serwera dedykowanego

Polecane posty

Witam

 

W jaki sposób można zrobić wirtualizację serwera ? Chciałbym zapisać na swoim kompie obraz obecnego serwera dedykowanego, ponieważ kończy się jego termin. Mam tam dość sporo skonfigurowanych rzeczy, a nie chciałbym tego stracić.

Podobno wykonanie wirtualizacji pozwala na zapisanie "działającej kofiguracji" serwera na naszym lokalnym dysku. Czy jest to prawda ? Jak można to zrobić ? Może są inne metody na zapisanie konfiguracji serwera ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Szeroki temat, wróć do google, a dostaniesz kilka rozwiązań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@patrys

 

Zapomniał dodać, że chce to przenieść na VPS ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że od wczoraj jestem w temacie i póki co nie mam żadnego rozwiązania... Dlatego napisałem tutaj, bo raczej znajdują się tutaj ludzie, którzy mogli miećz tym coś wspólnego i znają szybkie rozwiązanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Zapomniał dodać, że chce to przenieść na VPS ;]

 

Jest to możliwe, ale nikt gotowego "howto" nie napisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie muszę mieć gotowego rozwiązania o przejściu z jednego na drugi. Obecnie potrzebuje informacje jak zachować ustawienia starego, abym później mógł sobie je wykorzystać w nowym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na dedyku masz raid?

 

Ogólnie to najlepiej na początek zrób sobie dd całego dysku. Z takiego obrazu da się w miare prosto potem postawić maszynę na kvm lub xen z hvm. Najlepiej dedyka odpal z jakiegoś iso (w stylu rescuecd), a potem puść sobie dd przez ssh. Chyba, że masz tam dużo danych. Ważne, zeby potem zawsze pracować na kopii takiego obrazu, żeby w razie błędu móc powrócić łatwo do oryginału.

Taki obraz potem można montować sobie w systemie i wydłubywać z niego potrzebne pliku, lub używać jako obrazu hdd dla virtualki.

Ale nie spodziewałbym się, że dostawca VPSa pomoże Ci w takim przeniesieniu (czy użyciu takiego obrazu).

 

Z drugiej strony, jak nie masz dużo aplikacji i stron, to dużo łatwiej zrobić dumpy baz danych, przegać kod stron www i konfigi virtual hostów z apache i wgrać to na docelowej maszynie. Gorzej jak było dużo customowych rzeczy.

 

Osobiście przenosiłem dużo maszyn z fizycznej na virtualna i w zależności od platfromy nigdy przeniesienie nie zajęło więcej niż 1 dzień.

 

Jak docelowy jest vmware, to można przenieść gotowym narzędziem migracyjnym. Zresztą do pozostałych platform też są narzędzia przenoszące, ale nigdy nie korzystałem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogę trochę jaśniej ? jakich narzędzi użyć ? Już mi nie chodzi o przechodzenie z jednej maszyny na drugą. Chcę tylko zapisać dane z obecnego dedyka do jakiegoś pliku / obrazu i to wszystko. Później chciałbym sobie z niego wyciągać konfiguracje i ręcznie ustawiać na nowym serwerze w wolnej chwili...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę za mało danych wejściowych. Nie wiem jakiego masz dedyka? Raid? Sprzetowy? Softowy?

 

Trudno pomagać komuś, jak nie wiadomo w czym. Nie wiem też jakiego masz VPSa (jaka platforma virtualizacyjna).

 

Ogólnie to możesz skorzytać z tutoriala jak tu:

 

http://dentarg.it64.com/content/lvm-based-backup-virtual-machines

 

aby przerzucić sobie dane z hdd przez ssh (kompesując je po stronie vpsa, aby nie słać dużo przez sieć).

 

Najlepsza sytuacja jeśli dedyk i VPS są w tej samej sieci (w sensie LAN), wtedy można to łatwo i szybko przepchnąć.

 

Korzystając z tutoriala musisz tylko podmienić nazwy urządzeń blokowych na swoje, czyli nie używasz snapshotów, ale uruchamiasz na dedyku jakieś iso i robisz dd całego /dev/sda (czy co tam masz - nie wiem nie napisałeś). I wtedy masz obraz 1:1 swojego dedyka w pliku. Później taki plik można podmontować jako loop device czy dodawać kpartx do systemu ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://conshell.net/wiki/index.php/Linux_P2V

 

Jeśli to Ciebie nie zadowala, szukaj pod hasłami P2V (Physical-to-Virtual).

 

Osobiście używałem tylko narzędzia VMware vCenter Converter, z racji iż przenosiłem fizyka na VMWare. Narzędzie VMWare działa bardzo sprawnie i bez najmniejszego problemu zmigrowałem Linuxa, BSD, Windowsa a nawet NetWare.

 

Chociaż jeśli nie musisz, tj. jeśli znasz system i wiesz jakie usługi na nim są po odpalane, to po prostu przygotuj sobie system od nowa i poprzenoś usługi.

Edytowano przez Rbit (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że od wczoraj jestem w temacie i póki co nie mam żadnego rozwiązania... Dlatego napisałem tutaj, bo raczej znajdują się tutaj ludzie, którzy mogli miećz tym coś wspólnego i znają szybkie rozwiązanie...

 

Obecnie w http://rootbox.com migrację dokonują bezpłatnie na nową usługę. Jeśli zatem chcesz rzeczywiście przejść z fizycznego serwera na serwer w chmurze to chyba takie rozwiązanie dla Ciebie będzie najprostsze. Kupujesz serwer w http://rootbox.com a oni przeniosą za Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×