Skocz do zawartości
crg

Przeniesienie obsługi DNSów domeny z home.pl przy zachowaniu działania

Polecane posty

Hej,

 

Mam taki problem, jest sobie serwis xyz.pl, registrarem domeny i firmą obsługjącą DNSy dla domeny xyz.pl jest home.pl. Wszystko było by OK, gdyby nie fakt, że TTL dla rekordu A domeny xyz.pl z tego co widzę, jest ustawiany na sztywno i wynosi 1h. Potrzebuję ten czas zmniejszyć, jednak tej funkcjonalności w home.pl nie zauważyłem.

 

Najprostszą opcją byłoby wydelegowanie domeny na zewnętrzne serwery, jednak tu pojawia się problem. Po delegacji DNS (w panelu Home) na zewnętrzne serwery home.pl usuwa je z systemu i klienci odpytujący się o rekord A domeny serwerów home.pl dostają IP serwisu home.pl informującego o tym, że domena jest zaparkowana w home.pl. Taka sytuacja trwa przez/do ok. 24h, dopóki rekordy NS dla domeny xyz.pl nie wygasną i klienci w pełni nie zaczną odpytywać nowych NSów.

 

Czy da się przenieść obsługę tych DNSów gdzieś indziej, ale tak, aby strona była cały czas normalnie dostępna? Może to być też zmiana registarara, jeśli to pomoże. Czy ktoś ma doświadczenie z takimi kwiatkami w praktyce?

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

A co support na to? Z tego co pamiętam to dzwoniąc do home.pl otrzymasz natychmiast odpowiedź po krótkiej autoryzacji z konsultantem. Ewentualnie mailowo. Też odpisują sprawnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kontaktowałem się z nimi przez system zgłoszeń i generalnie odpowiedź była taka, że tu nic nie pomogą :/ Wygląda mi trochę to tak, jak by starali się utrudnić przeniesienie serwerów DNS gdzie indziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale dalsze zmniejszanie TTL i tak niewiele da biorąc pod uwage inercje całego systemu DNS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tzn. jeśli chodzi o rekord A dla domeny xyz.pl, to w razie potrzeby zmiany wskazania, lepiej mieć TTL np. 1 minutę/5 minut, niż 60 minut.

 

Wiem, że część klientów nadal będzie się łączyć pod stary adres, pewnie też nawet następnego dnia ;-) ale to nie jest w tej kwestii istotne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem z tym problem w marcu przenosząc domenę, po oddelegowaniu jej na zewnętrzne DNSy rekordy na dns/dns2/dns3.home.pl zniknęły (zostały zresetowane do domyślnych Home) w przeciągu czterech godzin (mniej niż 4 godziny, nie wiem ile czasu dokładnie). Wysłałem do Home sugestię, aby wydłużyć okres przechowywania dotychczasowych rekordów użytkownika w takiej sytuacji do co najmniej 24 godzin dla *.pl i 48 dla *.net/*.com (tyle ile wynosi TTL dla rekordów NS na "root DNSach"), ale uzyskałem jedynie odpowiedź, że (cytuję): "kwestia zmian w tym zakresie jest brana pod uwagę. Na chwilę obecną nie mam informacji na temat możliwości wprowadzenia tego typu zmiany, a także ewentualnego terminu. Państwa sugestia została natomiast przekazana do odpowiedniego działu.".

 

 

Jeśli chcesz pozostawić domenę w Home, to upewnij się, że zarówno na DNSach Home jak i na nowych DNSach masz identyczne rekordy A, MX itd., po czym oddeleguj domenę na nowe DNSy. Większość klientów powinna załapać zmianę szybko, choć część z pewnością będzie nadal odpytywać DNSy Home, gdy już po kilku godzinach rekordy się tam zresetują.

 

Jeśli chcesz zmienić rejestratora - choćby z powodu ceny - to go zmień. Ale w tym przypadku też możesz mieć podobny problem, bo nie wiem jak szybko system Home reaguje (i resetuje swoje rekordy DNS) po tym jak dokonasz transferu domeny.

 

Generalnie więc - przerwę dla jakiejś małej części klientów pewnie będziesz miał.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ale jeśli utrzymujesz domenę na dns/dns2/dns3.home.pl a nagle wytransferujesz ją z Home do innego rejestratora - Home skasuje Twoje rekordy DNS na wspomnianych serwerach nazw (nie utrzymujesz domeny u nich - nie oferują Ci swoich DNSów). Tak samo jak usuwa je, gdy nie zmieniasz rejestratora, ale oddelegowujesz domenę na "nie-Home'owe" DNSy. W drugim przypadku - jak wynika z moich obserwacji - rekordy użytkownika znikają w mniej niż 4 godziny, nie wiem jak szybko reaguje system Home w przypadku wytransferowania od nich domeny (osobiście najpierw zmieniałem delegację, potem dokonywałem transferu), być może reaguje później (np. Aftermarket swego czasu usunął moje strefy DNS dopiero po wielu dniach /więcej niż tydzień/ od "wytransferowania się" od nich).

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozwól Piotrze, że nie zgodzę się z Tobą - przykład organoleptyczny to transfer mojej domeny szafran.szczecin.pl. Domena została przeniesiona do OVH, natomiast rekord NS pokazywał na dns.home.pl i dns2.home.pl - niestety jak chce się mieć tam pocztę to nie można skonfigurować tylko mx'a. No i nic nie zostało usunięte z serwera DNS, ponieważ nie zmieniałem jej konfiguracji, a jedynie rejestratora domeny. Jeszcze raz powtórzę - samo inicjowanie transferu nie ma wpływu na działanie domeny, to tylko i wyłącznie przepięcie ID rejestratora w NASK.

Zgodzę się natomiast z Tobą w pełni, że jeśli zmienisz rekord NS z serwerów DNS home.pl na jakiekolwiek inne to bardzo szybko strefa leci do /dev/null :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli - jeśli dobrze rozumiem - w Home miałeś wykupioną usługę poczty - czy tak?

Zatem działająca usługa pocztowa "chroniła" Twoje rekordy.

 

Ja w swoich słowach rozpatruję sytuację, gdzie rejestracja domeny jest jedyną usługą w Home - po jej usunięciu znikają rekordy DNS. Ale owszem, powinienem zaznaczyć, że jeśli crg ma w Home jakąś inną usługę powiązaną z domeną (np. pocztę, hosting) rekordy DNS powinny pozostać.

 

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

 

Ogólnie to gdzie będzie registrar mnie nie interesuje, jeśli trzeba będzie się wynieść całkiem z home.pl, to nie ma problemu, straci Home, bo domena nie będzie przedłużana u nich.

 

Właśnie myslałem o takiej opcji, że transferuję domenę gdzieś indziej, wtedy:

- istnieje szansa, że home.pl nie 'dowie' się o tym, że polskie root serwery wskazują inne NS-y, niż home.pl, ale równie dobrze mogą być o tym powiadomieni automatem i też kasować strefy, dlatego właśnie interesuje mnie jak to wygląda w praktyce.

 

Natomiast co do odpowiedzi maniektme, to może mógłbym u nich powiązać jakąs usługe z tą domeną (najlepiej subdomenę), wtedy może jej nie skasują (mogę to przetestować na innej domenie).

 

Ewentualnie:

- powiązać domenę xyz.pl z hostingiem; wykupić hosting dla xyz.pl z obsługą PHP, który bedzie robił redirecta na www.xyz.pl (obecnie to CNAME na xyz.pl i da się to zamienić na rekord A z TTL=48h w panelu Home). Jedyny problem jaki może być, to to, że na porcie 80 jest redirect na wersję strony z HTTPS i część klientów może mieć w zakładkach zapisaną wersję z HTTPS, ale to jest już trochę lepsze rozwiązanie.

 

Jak myślicie, co będzie najmniej bolesne? ;)

Edytowano przez crg (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×