Skocz do zawartości
Dustie

Hosting współdzielony i awarie, ataki, obciążenia, przestoje, itp...

Polecane posty

Szykuję się do uruchomienia kilku stron internetowych, opartych o Wordpress. Właściwie każda z nich potrzebowałaby innych parametrów hostingu. Od razu zaznaczę, że na razie nie mogę pozwolić sobie na hosting dedykowany - ze względu finansowego, a także po prostu z racji tego, iż nie wiem, jak bardzo popularne okażą się owe strony i czy serwer dedykowany w ogóle miałby sens. Natomiast w niedalekiej przyszłości, jeśli strony zaczną na siebie zarabiać - chciałbym zastosować lepsze rozwiązania.

 

Póki co niektóre z tych z tych stron nie mogą być kojarzone ze sobą np. poprzez adres IP - nie chcę, aby ktoś po sprawdzeniu tego i tamtego stwierdził, że jedna i druga strona umiejscowione są na tym samym koncie u pewnego providera, co zapewne oznacza, że muszą mieć zakupiony oddzielny pakiet, albo nawet być fizycznie u innego providera.

 

Poniżej opis owych witryn:

 

1. Strona tekstowa, do której treści schodzą z konta e-mail (automat Wordpress pobiera wiadomości ze skrzynki i robi z nich posty na blogu); znikoma ilość grafiki, natomiast tekstu ma być bardzo, bardzo dużo, w postaci bardzo dużej ilości postów. Nie wiem, ile transferu może coś takiego pobierać, ani jak bardzo spuchnie baza danych, jak to wpłynie na wszelakie "query", PHP i prędkość działania... spodziewam się, że może być też bardzo, bardzo dużo użytkowników - nie sposób tego przewidzieć, ale mam przeczucie, że tak będzie. Mam też przeczucie, że strona będzie celem ataków, a jednak chciałbym, aby nie było tak, że niedługo po uruchomieniu działać będzie co drugi albo trzeci dzień... jaki zatem pod to wszystko dobrać hosting? Do kogo się zwrócić? Wziąć coś o średniej pojemności (20GB) ale nieograniczonym transferze?

 

 

2. Strona z tekstem i grafiką, do której część treści także schodzi z konta e-mail (ponownie Wordpress, skrzynka i posty z maili), 1/4 grafiki, 3/4 tekst... tu raczej zainteresowanie witryną przewiduję średnie (25k UU to pewnie będzie max, ale zgaduję). Ogólnie strona średniego priorytetu, może na jej konto dostawię także jakąś stronę z grupy opisanej poniżej. Tutaj także 20-30GB (jeśli nie więcej) i nieograniczony transfer, z uwagi na grafikę?

 

 

3. Grupa kilku stron postawionych w ramach jednego pakietu/konta. Zawierać będą teksty i grafikę, przy czym więcej będzie grafiki (3/4) niż tekstu, czyli mówiąc ogólnie i opisowo to typowe fotoblogi. Priorytet najniższy z tych trzech opisanych, nie sądzę, aby ktoś do tych stron pałał antypatią (nie żeby miało to bezpośredni związek z atakami), choć nigdy nie wiadomo... Myślę, że zainteresowanie będzie średnie lub duże, ale może być tak, że razem nabiją ponad 50 tyś. UU na miesiąc - czas pokaże, która z nich będzie generować największy ruch, a wtedy będę mógł zdecydować np. o przeniesieniu którejś z nich na hosting na innych warunkach niż współdzielony, albo po prostu na inny pakiet... Tu na pewno będę potrzebował sporo miejsca (20-30GB?) i sporo transferu (znowu opcja z nieograniczonym transferem?). Zapewne ok. 5 domen do podpięcia. Czy istnieje możliwość zliczania im transferu indywidualnie?

 

 

Poniżej jeszcze kilka pytań :)

 

- Jak częste są ataki DDoS?

 

- Czy jest jakiś rodzaj stron, które padają ofiarą ataków, np. DDoS, czy innych blokujących dostęp do serwisu? Wiele osób prowadzi popularne strony (np. blogi) i nie widać aby np. na lewo i prawo padały serwery, na których się znajdują. Z drugiej strony czytałem, że ataków DDoS jest coraz więcej, a nawet tu na forum zdarzają się osoby, które prowadziły niepozorne strony, które jednak padły ofiarą ataku, skutkującego brakiem dostępu i nawet anulowaniem usługi... Czy jakiś rodzaj treści szczególnie lubują autorzy ataków? Jakieś rozwiązania, platformy, skrypty?

 

- Czy istnieje sposób szybkiego przekierowania danej domeny na zupełnie inny adres, zasób sieciowy, np. w przypadku ataku - szybkie przekonfigurowanie www.costam.com.pl z costam.abcd.pl na costam2.zzz.pl? Wiem, że konfiguracja domen, wpisanie adresów serwerów nazw i ich "wchodzenie w życie" zajmuje trochę czasu? Czy jest coś, co działa szybciej? Chodzi o możliwość szybkiego "podmienienia" serwisu pod daną domeną na jego "kopię-lustro" w przypadku jego zaatakowania...

- Gdyby któraś z witryn zaczęła osiągać oglądalność liczoną w kilkuset tysiącach UU miesięcznie (tak powyżej 200 tyś.), jaki hosting były wtedy najlepszym rozwiązaniem? Czy do takiego ruchu wystarczają dedykowane serwery? Przy jakim ruchu strony powinno się zacząć szukać jeszcze bardziej wydajnych rozwiązań?
- Czy firmy oferujące hosting/serwery są bardziej skore obsługiwać awarie/ataki związane z witrynami generującymi duży ruch (i płacącymi więcej), niż w przypadku mniejszych stron u "zwykłych" klientów?
- Jeżeli witryna miałaby mieć 1mln UU miesięczne i więcej, z jakiego rodzaju hostingu powinna korzystać? Jakiś elitarny, drogi hosting dedykowany, jakieś data center? Co zapewni obsługę dużego ruchu, możliwie zabezpieczy przed atakami i zapewni wysoki uptime?
Uff, trochę dużo tego, dlatego tym bardziej będę wdzięczny za odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. :)
Edytowano przez Dustie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ci tylko powiem żebyś nie brał NIC z nielimitowanym transferem/dyskiem. To nie jest nielimitowane. To bardziej takie zgaduj zgadula (kiedy operator sobie wymyśli że już mu się cie nie opłaca trzymać i cię wywali).
Jeśli znasz ilość posiadanego transferu i pojemności to wiesz na czym stoisz i że jak wyrobisz 100TB transferu na miesiąc to cie nie wywalą bo tyle masz ;)

 

Szkoda że nie podałeś budżetu.
Myślę że na samiutki początek to 50gb transferu starczy ci na wszystko - najwyżej przy "urośnięciu" przeniesiesz się na oddzielne serwery

 

Myślę że mógłbyś nawet zacząć od najmniejszego pakietu tu:

http://biznes-host.pl/index.php?s=hosting-bh&rodzaj=bit
I w momencie rozrastana się przenosić na wyższe pakiety a potem na VPS.

Jedno konto może obsługiwać wiele adresów ip (patrz: hosting SEO). Myślę ze u większości operatorów po wysłaniu zapytania udostępnią ci za jakąśtam drobną opłatą 2 adresy.

 

 

 

 

Jeżeli witryna miałaby mieć 1mln UU miesięczne i więcej, z jakiego rodzaju hostingu powinna korzystać? Jakiś elitarny, drogi hosting dedykowany, jakieś data center?


No musisz wybudować dla niej oddzielne data center ;)

A tak serio - serwer ma być dobrany optymalnie. Po co ci np. serwer dedykowany którego będziesz obciążać w 5%? Po prostu w miarę braku zasobów przechodzisz na coraz to wyższe pakiety. Nie ma czegoś takiego że jak strona ma tyle a tyle uu to taki a taki serwer (chyba że korzystasz z zenboxa ;) ).

 

 

 

Czy istnieje możliwość zliczania im transferu indywidualnie?


Nie wiem jak w innych panelach ale w DA przy podpinaniu kolejnych domen nawet limity indywidualnie dla nich ustawiasz. Liczone są wtedy zasoby dla całego konta i dla konkretnych domen.

Pozdrawiam
Kszysiu

Edytowano przez Kszysiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Umknęło mi podanie budżetu. Ponieważ szykowałem się na wykupienie 3 pakietów u różnych operatorów, dla łatwiejszego monitorowania jak poszczególne witryny sobie radzą i ewentualnego dysponowania nimi w przypadku ich rozrastania, dla bezpieczeństwa (aby jedna witryna, która ściągnie jakieś kłopoty nie położyła wszystkich innych), chciałbym na początku zamknąć się w budżecie 100zł miesięcznie za wszystkie konta, ewentualnie z jakąś małą nadwyżką (125zł)...

 

Szczerze boję się stawiać cokolwiek na pakiecie 50GB miesięcznie, prędzej 100GB na każdy... inaczej nocą będę miał stracha, że gdy sobie smacznie śpię któraś ze stron właśnie padła bo akurat ludzie ją zajarzyli i przeglądali w najlepsze. Domyślałem się, że transfer "bez limitu" to może być lekka ściema, zważywszy na to, że najlepiej oceniani providerzy zgodnie przydzielają konkretnie ograniczony transfer do swoich usług. Jestem oczywiście przygotowany na przechodzenie na kolejne pakiety, natomiast po prostu nie chciałbym być wzięty z zaskoczenia przez bandwidth generowany przez użytkowników, bo mogłoby mi to przeszkodzić w sprawnym zorganizowaniu spieniężenia tego ruchu - stąd moja początkowa preferencja do opcji unlimited.

 

Ciekawi mnie też sytuacja, kiedy ruch generowany przez witrynę zacznie faktycznie rosnąć - poznam to po parametrach w panelu zarządzania? Muszę instalować oddzielne narzędzia śledzące ruch lub rejestrować witryny w jakichś statystykach?

 

Do preferencji mogę jeszcze dorzucić drobny szczegół - cPanel. Mam z nim już styczność na obecnym hostingu i wydaje mi się bardziej rozbudowanym narzędziem niż DirectAdmin, który to wydaje się wręcz okrojony w porównaniu z cPanel (być może poszczególne hostingi go okrawają po swojemu?).

 

Pytanie na co jeszcze zwrócić uwagę, aby nie zostać na lodzie, gdy coś pójdzie źle. Mam ambitny plan robić regularne kopie zapasowe aby szybko móc postawić co trzeba od nowa, ale czy można liczyć na support przy hostingu współdzielonym, albo chociaż minimum informacji przy ewentualnej kraksie? Czy jeśli ktoś płaci więcej, to bardziej mu pomagają?...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dustie: najlepiej gdybyś rozdzielił utrzymywanie contentu statycznego (multimedia) od dynamicznej treści.

Wtedy pod pierwsze interesuje Cię ilość transferu (szybkość ładowania obrazu nie ma znaczenia), a pod drugie szybkość maszyn hostingodawcy (zwłaszcza na lini webserwer <> db serwer).

 

Co do monitorowania transferu, każdy panel zarządzania usługami podaje wykorzystany transfer z max opóźnieniem przeliczania do 24h.

Jeśli chcesz znać realny transfer i dostać alerta o tym, że np. zbliżasz się do wartości granicznej pisz z miejsca do administracji, choć wydaje mi się że panel DA ma to w standardzie. W każdym razie otrzymując odpowiedź "nie da się", już masz świadomość że to nie będzie jedyna rzecz, której się nie da ;)

Poza tym, w panelach z reguły możesz włączyć zakup dodatkowego transferu po przekroczeniu puli.

Ale faktycznie, zależy to od hostingu, wersji panelu i to czy niektóre rzeczy są przycięte.

Nie bez kozery jest jednak tych 7-14dni na testy kont.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wyobrażam sobie rozdzielanie treści w sytuacji, gdzie będę używał Wordpressa. Byłoby to zapewne niegłupie rozwiązanie, ale nie wiem, jak miałoby to działać - każdą treśc multimedialną musiałbym w Wordpressie linkować ręcznie od oddzielnych źródeł, czy tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Domyślałem się, że transfer "bez limitu" to może być lekka ściema, zważywszy na to, że najlepiej oceniani providerzy zgodnie przydzielają konkretnie ograniczony transfer do swoich usług.

 

Takie coś tak naprawdę nie istnieje, jest to zwykły chwyt marketingowy. Koniecznie zajrzyj w regulamin firmy co mówi o usłudze z takim transferem, upraszczając nie licz na to, że jak Twoja strona przykładowo użyje 4TB transferu w jedna noc to konto nie może zostać zawieszone bo masz nielimitowany transfer. Nic bardziej mylnego, oczywiście każda firma stosuje inny regulamin i nie ma tu określonych limitów czy zasad.

 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór serwera z limitem transferu, oczywiście odpowiednio większym niż spodziewany w danym miesiącu.

 

Za 125 złotych miesięcznie (czyli budżet który określiłeś) masz już w zasadzie dość dobry hosting dedykowany, gdzie posiadasz własne środowisko, panel, większą kontrolę, backup itp. Tam możesz spokojnie też rozdzielić zawartość na odpowiednie konta i np monitorować użycie transferu. W takich ofertach masz limit ponad 0.5TB danych, co jest w zasadzie kosmiczną miarą na miesięczne limity dla kilku stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mam już złudzeń co do nieograniczoności transferu.

 

Spodziewam się, że transfer to nie będzie aż tak paląca potrzeba, moja troska była podyktowana po prostu ostrożnością, bo nikt nie lubi wchodząc na stronę być powitanym informacją o tym, że jest ona tymczasowo niedostępna (bo akurat był jakiś 'spike' zainteresowania w nocy, czy coś). To czyste gdybanie, ale wiadomo, lepiej mieć na wszystko baczenie niż robić cokolwiek na pałę. :)

 

 

Dalej zastanawia mnie, jak mogłoby wyglądać rozdzielenie treści statycznej od dynamicznej w przypadku Wordpressa...

Edytowano przez Dustie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Nieograniczony transfer to chyba tylko w przypadku dedykowanego łącza za kilka tysi miesięcznie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie dodatkowe, trochę apropo ataków, itp... czy usługa CloudFlare w przypadku moich stron - które mogą po pewnym czasie zacząć rosnąć w transfer i spraszać niechcianych gości - jest czymś dla mnie? Mówię o wydaniu free, rzecz jasna, bo $250 przy 400 tyś UU to trochę duża stawka... :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy używanie CloudFlare albo podobnych usług z daną witryną nie sprawi problemów z instrukcjami stosowanymi w pliku .htaccess? Mam na myśli zawierane w tym pliku instrukcje zabezpieczające foldery, grafikę przez hotlinkowaniem, czyli funkcje oparte na mod_rewrite...

Edytowano przez Dustie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro nawet napisali plugin do cloud flare w wordpressie to nie powinno być problemów prawda;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oby, akurat zacząłem drążyć temat .htaccess i doznałem oświecenia, jak bardzo pomocne przy ochronie witryn może być odpowiednie używanie tego pliku, i zapaliłem się do wykorzystania takich mechanizmów u siebie.

 

 

Na pewno skorzystam z CloudFlare, więc koniec końców wszystko na własnej skórze zobaczę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cloudflare dodatkowo oszczędzi ci transfer


Wnioski Zapisane
132,942 Wnioski zapisane przez CloudFlare
202,024 Całkowita wnioski


Przepustowość Zapisane
608.4 MB Pasmo zapisane przez CloudFlare
1.4 GB Całkowitej przepustowości

Edytowano przez kori (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I dlatego najpewniej z CloudFlare skorzystam.

 

 

Kolejne pytanie: czysto hipotetycznie, kiedy mam rozwijającą się witrynę na hostingu współdzielonym u kogośtam, są z niej dochody, widzę, że potrzebuję coraz więcej transferu, większej niezawodności i uptime, bo mam coraz więcej odwiedzin (ze 100 tyś. UU dochodzę już do 1 mln UU), to co dalej? Nie posiadam wiedzy/umiejętności o serwerach, nie zatrudniam nikogo, kto się na tym zna, nie obsłużę sam żadnego VPS ani serwera dedykowanego (i nie chcę się tym zajmować) - jedynie tworzę treść. Próbować mimo wszystko na VPS/dedykowanych, ale płacąc firmie hostingowej za obsługę serwera, administrację czy co tam jeszcze? Czy zamiast tego, potrzebując bezpieczeństwa i dużego uptime, kierować się od razu z pytaniami o ofertę do jakichś data center?

 

 

Czy w ogóle takie "zwykłe" hostingi są w stanie udźwignąć strony osiągające 1mln UU i więcej? Czy to już jest granica, w której trzeba zapewnić witrynie naprawdę profesjonalne serwerownię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hosting współdzielony hostingowi współdzielonemu nierówny.

Jeden stoi na kilkuletnich, wysłużonych serwerach, na których ruch na poziomie 100tyś. wyświetleń na dobę generuje obciążenie na poziomie 30-40% możliwości całej maszyny, inny oparty jest o wieloprocesorową/wielordzeniową platformę, dla której taki ruch to obciążenie na poziomie 3-5%.

Kierowanie zapytań bezpośrednio do datacenter niewiele Ci da, bo doradzą Ci co najwyżej goły serwer dedykowany, z którym (jak sam napisałeś) sobie nie poradzisz.

Ja kierowałbym się w stronę hostingu dedykowanego lub serwera dedykowanego z administracją.

Możesz wybrać odpowiedni dla Ciebie pakiet:

http://www.mzone-net.eu/index.php?d=vps_pro

Na jednej maszynie jest zdecydowanie mniej klientów, więc o zasoby nie musisz bić się z dużą ilością osób z Tobą sąsiadujących.

W raz z rozwojem Twojego projektu możesz powoli przesiadać się na coraz mocniejsze pakiety bez potrzeby zmiany de facto maszyny, zmianie ulegają tylko parametry Twojego VPSa.

W pakiecie masz już administrację i priorytetowe wsparcie.

Inną opcją jest serwer dedykowany i wykupienie dodatkowo odpowiedniego pakietu administracji:

http://www.mzone-net.eu/index.php?d=administracja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam troszkę temat (wg. forum ponoć ciągle jest "gorący" :P) z kolejnym pytaniem.
Zakładając, hipotetycznie, że na opłaty związane z hostingiem/serwerem i jego ewentualną obsługą miałbym 1000zł miesięcznie, to jakie rozwiązanie mógłbym zorganizować pod stronę ok. 500 tyś. UU i 2 mln wyświetleń? Czy taka kwota w ogóle wystarczyłaby na utrzymanie takiej witryny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że serwer dedykowany jest z natury goły, i ma tylko system operacyjny, tak? Co z kwestią oprogramowania, Apache, PHP, itepe, panel obsługi konta www...? Taka opłacona administracja obejmuje zorganizowanie tego wszystkiego?

Edytowano przez Dustie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×