Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
kkuubbaa

Program z graficznym UI do zarządzania serwerem linux

Polecane posty

Posiadam serwer dedykowany z CentOS'em i jedynym sposobem komunikacji czy też administracji jest putty oraz shell. Średnio to wszystko wygląda, a nie jestem specem od zapamiętywania komend...

 

Czy istnieje jakiś program do administracji serwerem ? okienkowy pod windows ? Z graficznym interfejsem ?

Dla przykładu do bazy danych używam Mysql Workbench. Istnieją podobne rozwiązania dla serwerów ?

 

Od razu wspomnę, że nie chodzi mi tutaj o zainstalowany panel na serwerze dostępny poprzez przeglądarkę.

 

Dzięki za informacje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś sprecyzować jakimi usługami chcesz zarządzać na tym serwerze.
Jeśli MySQL to możesz to chociażby robić ze wspomnianego Workbench'a (łączenie zdalne). Może masz na myśli pulpit zdalny (okienka jak przy Windows'ie)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz uzyskać taką "administracją". Co chcesz administrować?

 

Jeśli monitorować procesy, usługi, łączę i wszystko to szczerze polecam zabbixa, ew. nagiosa. Do samego łącza używam też niezależnego pingdoma.

 

Jeśli zarządzać usługami i mieć dostęp do tego wszystkiego z GUI to Webmin ma funkcję łączenia kilku serwerów z webminami do jednego, przez co możesz jednym kliknięciem wejść do webmina na innym serwerze (mnóstwo pluginów też jest), ale ja osobiście nie widzę sensu w takim czymś, jako że raczej nie masz potrzeby co chwilę zmieniać configów na x serwerach, raczej zabbix do monitoringu by Ci wystarczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, posprawdzam wyżej wymienione programy.

 

Ogólnie mam znajomego, który obsługuje mi obecnie serwer z zamkniętymi oczami, ale nie chce go wiecznie do wszystkiego wykorzystywać, a dodatkowo ma swoją pracę więc też nie ma co mu w życiu przeszkadzać :) Czasami dam radę coś po tutkach w necie znaleźć i zrobić, ale bardziej się martwię czy czegoś nie rozwalę niż czy będzie to wszystko działać co zrobię.

 

Funkcjonalności do programów raczej standardowe: podpinanie nowych domen, wymiana certyfikatów ssl, konfiguracja DNS, PHP, FireWall, instalowanie nowych pakietów, stan serwera, wykorzystanie zasobów sprzętowych. Nic nadzwyczajnego :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zainteresuj się wspomnianym przez Archiego Webminem. Do monitoringu zasobów polecam Munin'a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×