Skocz do zawartości
elroy

Zamiana VPSów na dedyka

Polecane posty

Witam!

Prośba o poradę techniczną i czy dobrze kombinuję

 

Aktualnie posiadam 3 vpsy w naszych krajowych firmach. Jestem bardzo zadowolony, ale że czeka mnie dokupienie kolejnego, to zastanawiam się, czy nie zmienić podejścia do tematu.

 

Jak to wygląda aktualnie: (kwoty brutto)

 

VPS1 - koszt 84zł

VPS2 - koszt 65zł

VPS3 - backup 40zł

 

Do tego dojdzie mi kolejny i zaczyna się przy okazji robić problem z backupem. Inna bajka, że na vpsach też mi trochę brakuje przestrzeni dyskowej.

 

Kwoty miesięczne które ponoszę na ten moment to 189zł.

 

Wymyśliłem sobie tak, że zakupię https://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/mini-sp.xml do tego 3-4 adresy IP i postawię na tym Vmware oraz w/w vpsy - wyjdzie mnie ciut powyżej 200zł.

 

Nie ma problemów z wirtualizacją na takich tanich serwerkach? Ma to sens? Opinie są o ovh rózne, ale zdaję sobie sprawę ze skali firmy. Może jednak poszukać gdzieś indziej?

Co sądzicie?

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrząc tylko i wyłącznie cenowo to wątpię, żebyś dostał za te pieniądze(mini-sp) podobny sprzęt. W OVH dostaniesz dyski spięte w RAID i 100GB na backup. Pytanie, czy Ci wystarczy 100GB na backup? Sam procesor, który jest tam wsadzony wspiera wirtualizację, ale chyba VmWare nie wspiera software RAID.

SDC wyjdzie drożej, niż OVH, ale zaletą jest lokalizacja na terenie kraju z transferem 5TB w cenie. No i zasadnicze pytanie, czy dadzą Ci możliwość instalacji VmWare.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa jest taka jeśli masz w odpowiedniej firmie podejście w której nie masz jednego bądź 2 dysków spiętych w raid softowy na którym masz tam vpsy tylko np powyżej już 6, 10 dysków na kontrolerze sprzętowym to już na starcie masz za niższą kasę wydajnościowo i bezpieczniejszy system niż taki podstawowy serwer dedykowany. Dodatkowo jeśli to nie jest jakiś pececikowy i7 tylko porządny xeon np z serii X55 albo X56 oczywiście w wieloprocesorowa ilość to już masz dodatkową moc. Następnie dochodzi pamięć jeśli będziesz się rozwijał i w firmie mogą Ci zaoferować odpowiednią ilość ramu na serwerze to będzie szybciej i taniej niż takie serwery dedykowane niż Ty podajesz . Kwiestia jest tego jakie to są sewery VPS. Wiem doskonale że jak chcesz mieć wszystkie parametry zagwarantowane w 100% to musisz wybrać Xena a co za tym idzie koszty rosną wykładniczo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak VMWare nie wspiera soft raid, ale możesz użyć np. Citrix XenServer - obsługa jest podobna do VMWare

 

Co do soft / hard raid, to nie ma większej różnicy - to, że hard raid jest lepszy to mit z epoki, kiedy procesory były za wolne do jego obsługi. W wielu przypadkach hard raid będzie gorszym rozwiązaniem - właśnie ze względu na wydajność, ponieważ nowe procesory radzą sobie z tym lepiej niż kontrolery w sprzętowym raid.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do soft / hard raid, to nie ma większej różnicy - to, że hard raid jest lepszy to mit z epoki, kiedy procesory były za wolne do jego obsługi. W wielu przypadkach hard raid będzie gorszym rozwiązaniem - właśnie ze względu na wydajność, ponieważ nowe procesory radzą sobie z tym lepiej niż kontrolery w sprzętowym raid.

Niestety ale kompletnie się nie zgodzę z Twoją opinią na temat sprzętowych kontrolerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale kompletnie się nie zgodzę z Twoją opinią na temat sprzętowych kontrolerów.

 

bo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co sprzeczać, bo w moim skromnym budżecie na serwer ze sprzętowym raidem, bbwc etc i tak nie mam środków. Nie ta półka..

Tak na prawdę kusi mnie też w ovh pojemność dyskowa, bo jednak rząd 1-2TB to już trochę i dużo ramu (32), co pozwoli na większe pole do działania .. Rozważam mocno SDC bo dostałem już info, że z instalacją hipervisora nie ma problemu, a poza tym jakoś wolę zostawić te parę złotych w naszych firmach...

 

Nie mniej jednak jeszcze pytania

 

1) Co do samej warstwy sprzętowej. Można w ogóle porównać taki dedyk z Francji https://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/mini-sp.xml do np takiego w SDC https://www.sprintdatacenter.pl/63/serwer-eco0 Mam na myśli ewentualną wydajność i awaryjność, bez aspektu cenowego.

 

2) Czy można prosić o jakiś adres ip do takiego serwera w ovh (lub podobnego). Przyglądnę się trasami, pingami. Ew. może znacie jakiś serwis postawiony na takim.

 

Edytowano przez elroy (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj, że OVH to budżetówka.

 

Wszystko w tym budżecie to budżetówka. Na plus OVH jest na pewno świetny panel - dzięki niemu od otrzymania serwera, pewnie nie będziesz musiał korzystać z supportu wcale, bo wszystko można zrobić samemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj, że OVH to budżetówka.

 

Nie zapominam :) Ale nie prowadzę też mainstreamowych serwisów, więc nie ma co wytaczać artylerii, bo po prostu zbankrutuję :)

Edytowano przez elroy (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli raz zainstalujesz sobie citrixa bądź esxa to nie będzie raczej problemów z obsługą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, software znam z domowego labu i dam radę. Rozumiem, że potrzebuję w zależności od ilości vpsów n+1 adresów IP? Nie ma jakiś niuansów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, software znam z domowego labu i dam radę. Rozumiem, że potrzebuję w zależności od ilości vpsów n+1 adresów IP? Nie ma jakiś niuansów?

 

Niekoniecznie. Możesz na jednym VPS postawić reverse proxy i w zależności od hosta pobierać treści z lokalnych ip

 

W przypadku Citrix zdaje się da to zrobić na "matce" więc jedno IP po gimnastyce wystarczy

Edytowano przez elcct (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma, jeśli umiesz to zrobić to umiesz też bez problemu zrobić bridge i wirtualizację jak wszędzie, w końcu te vpsy które masz też stoją na jakimś podobnym dedyku (tyle, że lepszym sprzętowo).

 

Odnośnie raidu - dla mnie pojedynczy raid1 to wystarczająco, żeby poczuć się w pełni bezpiecznym, ale jeśli nie czujesz tego za wystarczające bezpieczeństwo to na pewno bardziej bezpiecznym rozwiązaniem będą vpsy, które najczęściej dysków mają więcej.

 

Jeśli chodzi o budżet i wydajność - ja bym stał murem za OVH, nigdy z nimi problemów nie miałem, a specyfikacja sprzętowa nie kłamie - dostajesz to co jest tam napisane. Jeśli masz wystarczającą wiedzę, żeby sobie samemu z tym poradzić i to dobrze ogarnąć to się nie zastanawiaj tylko bierz :).

 

A odnośnie soft/hard raida to fakt jest jeden. Soft raid może być co najwyżej tak dobry jak hard raid, ale na pewno nie lepszy. Poza tym kontroler sprzętowy o wiele lepiej sobie radzi z loadem niż CPU i nie jest to mit, ale fakt - odciążasz procesor, a zatem działa to o wiele wydajniej.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie soft/hard raida to fakt jest jeden. Soft raid może być co najwyżej tak dobry jak hard raid, ale na pewno nie lepszy. Poza tym kontroler sprzętowy o wiele lepiej sobie radzi z loadem niż CPU i nie jest to mit, ale fakt - odciążasz procesor, a zatem działa to o wiele wydajniej.

 

Nie zgodze się. Hardware raid różni się tylko tym, że soft działa na dedykowanym kontrolerze - który zawsze jest wolniejszy od CPU w serwerze. Obecnie load który daje soft raid jest porównywalny z loadem koniecznym na obsługę karty.

 

Dodatkowo sprzętowe RAID mają taki mankament, że ich kod jest zamknięty - aby odzyskać macierz trzeba wgrywać oprogramowanie producenta, które nie zawsze zadziała i nie działa ze wszystkimi linuxami. I na dobrą sprawę, nie wiesz co w tych binarkach siedzi - a może twoje dane sobie przy okazji lecą do jakiejś szpiegowskiej agencji w USA. W soft raid wiadomo co się dzieje i działa od ręki na Twoim systemie.

 

Kolejna sprawa, sprzętowy kontroler RAID to dorzucanie kolejnego elementu do systemu, który może się popsuć. Padnie kontroler i co zrobisz?

 

Drogie kontrolery RAID wykorzystują zwykłe procesory x86 i zamknięty kod. Po co to?

 

Po prostu chodzi o pieniądze i o żerowanie na ludzkiej naiwności :)

  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A łącznie dla wszystkich maszyn jakie potrzebujesz zasoby CPU, RAM, dysk ? Może taniej wyjdzie u jednego dostawcy wziąć hurtem kilka VPS i wyjdzie taniej od dedyka a do tego niektórzy dają jeszcze backup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy warto przechodzić na dedyka ?

 

Myślę, że powinieneś rozważyć pozostanie przy VPS dzięki czemu zyskujesz możliwość dowolnego skalowania, szybki czas reinstalacji, krótsze czasy restartu, lepsze zabezpieczenie przed utratą danych bez ponoszenia dodatkowych kosztów na system backupowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz na pewno rację, aczkolwiek ilość zasobów w takim dedyku mam i tak więcej niż w tym momencie korzystam. Co do aktualnego zużycia to najwięcej jeden vps - około 1GB ramu, oraz 30-35% jednego rdzenia Xeona E5420 - 2.50GHz, pozostałe rząd mniej.

Największy problem de facto to powierzchnia dyskowa i fakt, że jeżeli po migracji na jeden serwer coś mi padnie, to jestem bez niczego...Nie ukrywam, że tego się obawiam najbardziej.

 

Jeżeli już zdecydowałbym się na ovh, to którą lokalizację wybrać. Rozsądek podpowiada Europa Środkowa, ale może z doświadczenia wiecie, że lepiej inną.

Dostępne są takie.

 

eu.png

Europa Zachodnia (RBX)

72H

eu.png

Europa Środkowa (SBG)

72H

 

Edytowano przez elroy (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie w ovh są bardzo długie czasy instalacji serwerów z racji wprowadzenia nowej oferty i rzucenia sie na nią wielu osób. Długie tj 7 dni i więcej. Jeżeli rzeczywiście chcesz się pakować w ovh to musisz się liczyć z tym że na serwer poczekasz długo zamawiając go w tym momencie.

 

Co do opłacalności:

Aktualnie masz 3 vpsy które jeżeli mocą CPU dorównują połowie Xenona E3 1245v2 to będzie dobrze. Dedyk zawsze będzie wydajniejszy niż kilka vpsów za tą samą cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aktywuj w środkowej europie i napisz jak będzie to wszystko się sprawować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wszystko ma swoje wady i zalety.. przy serwerze dedykowanym zazwyczaj kopie organizuje się samemu.

Dodatkowo na VPS nie trzeba się martwić kwestią techniczną wirtualizacji ( konfiguracja, zarządzanie ).

OVH ma stosunkowo bardzo dobrą ofertę - czekamy na recenzję.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×