Skocz do zawartości
Agnieszka

WD BLACK WD2002FAEX 2TB SATA/600, 7200 RPM czy WD RED WD20EFRX 2TB SATA/600, IntelliPower, 64MB

Polecane posty

Jak w temacie potrzebuję dysków twardych pod RAID-5 które wybrać ? Dyski seri GREEN nie wchodzą są w rachubę ponieważ zbyt często zdychają i kompletnie pod R5 się nie nadają.

 

Proszę o opinie , lub pomocne rady w tej kwestii , zastosowanie dysków typowo pod storage

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Jak w temacie potrzebuję dysków twardych pod RAID-5 które wybrać ? Dyski seri GREEN nie wchodzą są w rachubę ponieważ zbyt często zdychają i kompletnie pod R5 się nie nadają.

 

Proszę o opinie , lub pomocne rady w tej kwestii , zastosowanie dysków typowo pod storage

 

Jeżeli już SATA to ja polece z WD serie RE (raid edition). Niestety są droższe ale używamy w pobocznych projektach i sprawdzają się całkiem nieźle - u nas bardzo mała padliwość :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu w jednej maszynie pod pliki mam WD RED w raid5. Sprawują się dość dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Od jakiegoś czasu w jednej maszynie pod pliki mam WD RED w raid5. Sprawują się dość dobrze.

 

My dokładnie używamy: WD1003FBYX.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam WD20EFRX. Demonami prędkości może nie są, ale na wydajność nie ma co narzekać. W puli raidowej mam po 4 sztuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Ja mam WD20EFRX. Demonami prędkości może nie są, ale na wydajność nie ma co narzekać. W puli raidowej mam po 4 sztuki.

 

Po wielu różnych testach zawsze wychodzi że prędkość jest ściśle proporcjonalna do RPMów i kontrolera, same dyski, model, rodzaj - są jakby mniej ważne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Posiadamy tam backplane w każdym po 6 dysków w raid5 i zbyt często dyski zdychają , jakieś inne pomysły rozwiązań?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Posiadamy tam backplane w każdym po 6 dysków w raid5 i zbyt często dyski zdychają , jakieś inne pomysły rozwiązań?

 

A w jakich warunkach te dyski pracują? Jaka temperatura otoczenia i gdzie są fizycznie - to jakieś datacenter czy pod biurkiem w firmie ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serwery są w centrum danych GTS CZECH, a.s.

 

Tak to wszystko wygląda.

 

9b2414b8.jpg

Poszukuję też pewnych dostawców dysków twardych oferty chętnych zapraszam by wysyłali na pw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Dyski z zastosowaniem desktop też potrafią długo działać:

9 Power_On_Hours 0x0012 092 092 000 Old_age Always - 61586

 

Dyski Desktop będą podobnie padać, mam trochę WD/Seagate, z jakość/cena chyba lepsze są te drugie.

Z dysków serwerowych popatrzcie na Contellation, one są seryjnie montowane w macierzach HP:

http://www.seagate.com/internal-hard-drives/enterprise-hard-drives/hdd/enterprise-capacity-3-5-hdd/

 

ps. lepiej jest budować serwery storage na raid 10, jednak jest to trochę droższe ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam RAID5 jedynie jak klient chce i płaci i wymaga;) Ile masz dysków w tym Raidzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pokaz dzienny, tygodniowy, miesieczny wykres temperatury z dyskow i z plyty

 

Dyski padaja przez a) wibracje b) skoki temperatury c) zbyt duze zajechanie

 

Ale c zdaza sie najmniej


a i zaslep dziury pomiedzy serwerami bo ci powietrze lata, kto ci tak zamontowal te serwery z takim roztrzalem po szafie? tam jest jakies niestandardowe chlodzenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

@up opcja C na dyskach mechanicznych zdarza się rzadko, choć widać padające dyski na macierzach o ciągłym obciążeniu, jednak to też kwestia ilości tych dysków.

Są też wadliwe sztuki które wypadają po kilku dniach od dodania do macierzy...

 

Raid 5 czy 50 świetnie nadaje się do serwerów przetrzymujących kopie zapasowe, bądź jakąś replikę plików które nie potrzebują dużej wydajności i/o.

Jednak odpada w opcjach gdy potrzebna jest wyższa wydajność i problemem jest długi czas odbudowy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak kontroler sprzętowy to RE jak koledzy podbowiadają ze względu na TLER (green i blue mają z tym problem i dyski wypadają losowo z macierzy, pomijam wydajność która jest syfiasta na w/w modelach) lub Hitachi Ultrastar. Jak chcesz przyoszczędzić to ostatecznie WD Black i Hitachi Deskstar. Sama kwestia konfiguracji RAID to zależy od tego co tam ma śmigać. Pewnie że RAID 10 jest szybszy/lepszy ale jak tam jest archiwum to czemu nie używać właśnie RAID 5 lub 6 ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WD Black też mają problemy(TLER), w małych raidach 1, 0 jeszcze chodzą jednak przy 5, 10 padają.

Najlepiej dla mnie wypadają Seagate Constellation ES oraz Seagate ST2000VX000 a w WD RE3 często padała mi elektronika.

Edytowano przez marekxbx (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WD Black też mają problemy(TLER), w małych raidach 1, 0 jeszcze chodzą jednak przy 5, 10 padają.

Najlepiej dla mnie wypadają Seagate Constellation ES oraz Seagate ST2000VX000 a w WD RE3 często padała mi elektronika.

 

Nie rozumiem przecież RAID 10 to RAID 0 zestawiony w RAID1 z RAID5 nie ma nic wspólnego, a już kompletnie nie rozumiem jaki wpływ miałoby to mieć na awaryjność dysku.

 

W kilkudziesięciu serwerach mam GREENy jako storage i przez ostatnie dwa lata nie padł ani jeden egzemplarz, Wszystkie w klimatyzowanych serwerowniach.

Przez ten czas padło małe wiaderko raptorów, jakieś seagate kilka starych SCSI w antykach. Najczęście w miejscach gdzie brakowało klimatyzacji.

Z mojego doświadczenia wynika że w serwerowych zastosowaniach przegrzanie to najczęstrza przyczyna padu dysku.

Co do wydajności RAID to w teorii jest pieknie, natomiast w praktyce RAID 10 jest bardzo wybredny, źle dobrane dyski potrafią położyć całą wydajność.

W ekstremalnym przypadku zdarzyło mi sie że raid 10 był wolniejszy od pojedyńczego dysku wchodządzego w skład macierzy.

Jekiś czas temu robiłem sporo testów na PERC5, PERC6, H700, rózne macierze, systemy z LVM i bez, różne systemy plików. Rozrzut wydajności był ogromny, czasami o rząd

wielkości. Zdarzało się że ten sam model dysku ale z innej serii kładł całkowicie wydajność RAID10. Pod tym względem RAID5 jest dużo mniej wybredny i bardziej przewidywalny.

Dość ciekawą alternatywą jest RAID50 o ile kontroler wspiera takowy.

W PERC5 i PERC6 Czasami trzeba było wymuszać WB mimo sprawnej Baterii podtrzymującej pamięć macierzy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×