Skocz do zawartości
Lejkowski

starsze szafy vs. nowe szafy - jest różnica ?

Polecane posty

Witam

 

 

Czy szafy rack stare (lata 2000 i wcześniej) różnią się czymś w użytkowaniu i jakości pracy od nowych szaf ?

 

Nie rozumiem wykładowcy który twierdzi iż stare typy szaf głównie te produkowane z grubej

bardzo solidnej blachy są gorsze od tych nowych z blachą gniecioną rękami z racji cieniuteńkiej blachy

 

pomijając wymiary (przepływ powietrza) oraz markę szafy standard tak samo 19"

 

Dlaczego wykładowcy na uczelni mówią iż taki sprzęt trzeba wymieniać co około 5-7 lat?

 

 

Ciekawi mnie dlaczego tak , jeżeli moje pytanie jest absurdalne proszę o skarcenie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Czy szafy rack stare (lata 2000 i wcześniej) różnią się czymś w użytkowaniu i jakości pracy od nowych szaf ?

 

Jak dla mnie absurd. Szafy się nie używa, ani nią nie pracuje - to tylko kupa blachy która ma utrzymać serwery na miejscu i nic więcej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to bzdura, to że wykonane z innego materiału a spełnia te same wymogi nie robi chyba różnicy.

 

Jednak taki OT, pamiętacie pewną piwniczną "serwerownie" oni mieli taką fajną szafę która stała obok tej:

 

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR97cFIgC8gGOzhceaHKHlzrlTLlGvcJZfSnZeCmp7vI7oo1mXC

 

(zdjęcia znikają powoli :c)

Stała obok tam taka szafa jak w szpitalu na leki opatrunki i duperele, taka fajna za szkłem i robiła za szafę na serwery :3

Edytowano przez TheKrzysztofa (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szafa jak szafa. Nowsze różnią się jakością wykonania. Tyle, że niekoniecznie na korzyść nowszych bo ostatnia szafa HP, z którą pracowałem, zbudowana jest z takiej blachy, że bez serwerów (lub wypełnona tylko w połowie) buja się na prawo i lewo. Generalnie dobrze sprawdzi się tu chyba hasło promocyjne dosi - "jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać?".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z firmą HP ,miałem nieprzyjemne doświadczenia, unikam jak ognia

 

wracając do szaf - co rozumiesz przez nowsze szafy - lepsze wykonanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko kwestia szaf HP, ogólnie wielu producentów robi teraz takie szafy, że bez serwerów to rzadko pion trzyma. Ale jest też plus (i tu nawiązuje do pytania autora wątku). Systemy montażowe w serwerach są tak przeróżne, że byłem już świadkiem, że tylko dzięki wyjątkowej "plastyczności" szafy udało się serwer bez problemu zamontować. A więc istotnie - jest jakaś zaleta nowych szaf. Choć nie ukrywam, mocno naciągana ;-).

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

To nie tylko kwestia szaf HP, ogólnie wielu producentów robi teraz takie szafy, że bez serwerów to rzadko pion trzyma. Ale jest też plus (i tu nawiązuje do pytania autora wątku). Systemy montażowe w serwerach są tak przeróżne, że byłem już świadkiem, że tylko dzięki wyjątkowej "plastyczności" szafy udało się serwer bez problemu zamontować. A więc istotnie - jest jakaś zaleta nowych szaf. Choć nie ukrywam, mocno naciągana ;-).

 

Zwykle jednak szafa stoi w serwerowni, jedna obok drugiej, w rzędach po kilkanaście - połapane jedna z drugą, wtedy jest sztywno i nie ma problemu z "giętkością" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

raczej chodzi o wydajność wentylacji, prądowa itd.

Kiedyś serwery 1U wydzielały ciepła tyle, a dziś tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedys ciepla było więcej.

 

Oprócz cudów montażowych (zwykle niewartych pieniędzy które się płaci) stare szafy miały gorsze perforacje (mniejsza przepuszczalność powietrza). Poza tym parametrem (tzn jeżeli jest taki sam) nie ma najmniejszej różnicy pomiędzy starą szafą 48U a nową szafą 48U. Ogólnie o ile wydanie kasy na organizatory kabli i systemy zasilające mają sens o tyle blacha + kątownik z wyciętymi dziurami wytrzyma z 30 lat. Serwerownia ma żywotność zwykle koło 10 - 15 lat i pewnie po tym czasie szafy powinno się wymienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu słuchać tego, co mówią wykładowcy na studiach, o ile dotyczy to tematów bardziej współczesnych niż np. ogólnie uznane twierdzenia matematyczne. Ta kategoria wykładowców to zwykle ludzie, którym nie wyszło w biznesie i/lub za słabo ogarniają temat żeby organizować własne szkolenia, więc próbują sił w "tradycyjnej edukacji". Dlatego ich informacje są często przeterminowane lub po prostu wzięte z sufitu.

 

Wiem co mówię, bo studiowałem na 3 uczelniach, z czego 2 skończyłem. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serwerownia ma żywotność zwykle koło 10 - 15 lat i pewnie po tym czasie szafy powinno się wymienić.

 

Z ciekawości, dlaczego? Przecież szafa się nie "zużywa" (tak mi się wydaje, wiedzę mam dość mizerną w tym temacie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up

 

No ale trzeba chyba wprowadzać nowe technologię, chociaż dla wyglądu (Dla klientów). Ja bym nie kolokował w pordzewiał szafie x)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up

 

No ale trzeba chyba wprowadzać nowe technologię, chociaż dla wyglądu (Dla klientów). Ja bym nie kolokował w pordzewiał szafie x)

 

Tylko w jaki sposób szafa może skorodować? Przecież w pomieszczeniach serwerowych poziom wilgotności jest monitorowany, czyż nie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×