Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
IceManSpy

VPS - podpięcie domeny

Polecane posty

Zakupiłem sobie wczoraj VPSa do testów i nauki w firmie X (firma jest dość znana, ale nie będe używał nazwy :) ).

System jaki wybrałem do instalacji to Debian 6 32 bit + Panel ispconfig 3 (chciałem mieć darmowy panel). Dostałem także namiary na DNSy jakie mam wpisać u providera domeny (DNS dziłają, bo w whois są wyświetlane).

 

Napisze co zrobiłem w panelu ISPConfig:
1. W Strony dodałem nową stronę mojadomena.pl , włączyłem CGI, SSI, a automatyczną subdomenę usatwiłem na *.
2. Dodałem nowego użytkownika FTP (podając IP mogę się do niego podłączyć)
3. Dodałem użytkownika do bazy danych
4. W DNS dodałem nową strefę DNS za pomocą kreatora - jako IP dodałem IP mojego VPSa, jako domena podałem mojadomena.pl, a jako NSy podałem DNSy tej firmy czyli ns1.dnsfirmy.pl i ns2.dnsfirmy.pl
Wygenerowane wpisy przez kreator (dodatkowo zamieszczam je jako załącznik):
A mojadomena.pl. 111.11.11.111 0
A mail 111.11.11.111 0
A www 111.11.11.111 0
MX mojadomena.pl. mail.mojadomena.pl. 10
NS mojadomena.pl. ns1.dnsfirmy.pl. 0
NS mojadomena.pl. ns2.dnsfirmy.pl. 0

 

111.11.11.111 - IP mojego serwera (IP oczywiście nie podaję :) )


Niestety strona nie działa (w ogóle zawsze po wejściu na mojadomena.pl dopisuje www). Bardzo proszę o pomoc i poradę, co źle zrobiłem. Może błąd jest w pkt. 4 - czy powinienem dodawać DNSy czy nie, skoro wykorzystuje ich DNSy? Tylko czy potem będzie wszystko działać tzn strona i maile.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro to potrzebne to podaje:

www: ghostrecononline.pl

IP: 185.17.41.220

DNS: ns1.vidns.pl i ns2.vidns.pl

 

Teraz już mogę podać nazwę firmy - viHost.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda wpis z ISPConfiga:

 

8dv4.png

 

U providera domeny mogę wpisać tylko DNSy.

 

Czy to możliwe, żeby jeszcze propagacja trwała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Glue hosty ustanowiłeś? Masz tylko jeden IP co nie jest wskazane by na jednym IP stawiać główny i zapasowy dns.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @Hekko dodaj domene w DNS rejestratora i przekieruj rekordem A na IP swojego serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz na swoim VPS stawiać serwera DNS, konfiguracja w ISPConfig jest zbędna.

Dodatkowo w celach bezpieczeństwa, wyłącz serwer odpowiedzialny za DNS (BIND lub MyDNS), ew. zablokuj port 53 UDP/TCP na firewallu (w przypadku wirtualizacji OpenVZ mogą być z tym problemy).

 

Domenę powinieneś oddelegować na serwery DNS rejestratora i tam, w panelu konfiguracyjnym znajdziesz ustawienia rekordów.

 

Aktualnie twoja domena nie wskazuje na żaden host.

W momencie, gdy Firefox nie znajdzie hosta dla nazwadomeny.pl, automatycznie próbuje również pod adresem www.nazwadomeny.pl. Nie wiem jak to wygląda w przypadku innych przeglądarek.

 

Edytowano przez keram200 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zatem dodaj domenę w ich DNSach, bo obecnie nie jest na nich skonfigurowana.

 

W jaki sposób mogę dodać w ich DNSach?

 

Tak jak pisze @Hekko dodaj domene w DNS rejestratora i przekieruj rekordem A na IP swojego serwera.

 

Tylko u swojego providera nie mogę przekierować rekordem A, ponieważ nie mam takiej możliwości. Moŋe wpisać tylko DNS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz na swoim VPS stawiać serwera DNS, konfiguracja w ISPConfig jest zbędna.

Dodatkowo w celach bezpieczeństwa, wyłącz serwer odpowiedzialny za DNS (BIND lub MyDNS), ew. zablokuj port 53 UDP/TCP na firewallu (w przypadku wirtualizacji OpenVZ mogą być z tym problemy).

 

Domenę powinieneś oddelegowć na serwery DNS rejestratora i tam, w panelu konfiguracyjnym znajdziesz ustawienia rekordów.

 

Aktualnie twoja domena nie wskazuje na żaden host.

W momencie, gdy FireFox nie znajdzie hosta dla nazwadomeny.pl, automatycznie próbuje również pod adresem www.nazwadomeny.pl. Nie wiem jak to wygląda w przypadku innych przeglądarek.

 

 

Domeny obsługuję przez panel.dinfo.pl , a wykupione mam w webd.pl - niestety w FAQ dinfo jest opis jak przekierować IP, ale nie mam takich opcji u siebie - tak jak wcześniej pisałem tylko mogę wskazać DNS, co zrobiłem.

Jeszcze spróbuję napisać do webd'a i poczekam na ich odpowiedź.

 

 

Skontaktuj się z nimi, powiedzą Ci jak lub dodadzą.

 

Napisałem wcześniej ticketa do vihostu i czekam na odpowiedź. Mam nadzieję, że w przyszłości oni nic nie będą musieli dodawać, bo to byłoby bez sensu, żeby za każdym razem prosić o konfigurację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wcześniej ticketa do vihostu i czekam na odpowiedź. Mam nadzieję, że w przyszłości oni nic nie będą musieli dodawać, bo to byłoby bez sensu, żeby za każdym razem prosić o konfigurację.

 

Jeżeli domena nie jest zarejestrowana w ViHoście, raczej nie ma powodu, aby mieli ją utrzymywać na swoich serwerach DNS. Zapewne wyjątkiem byłoby wykupienie takiej usługi.

 

W razie problemów ze swoim rejestratorem, możesz skorzystać z darmowych serwerów DNS, np. https://freedns.42.pl/.

Edytowano przez keram200 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie posiadając własnego serwera DNS (a raczej nie będę posiadał, bo ma mtylko jedno IP na VPSie), musiałbym:

  • Mieć domenę zarejestrowaną w vihostcie (nie wiem czy to oferują, bo nigdzie nie widziałem tego)
  • Użyć freedns, ale ono i tak chce, abym coś dopisał do pliku konfiguracyjnego - nie za bardzo wiem jak to skonfigurować. Jako nazwę strefy podaję domenę, a potem jaki wybrać typ strefy i co wpisać w boxa? DNSy z free przypisałem już do domeny.
  • Mieć swój własny serwer DNS, ale nie wiem czy mogę go zrobić na jednym IP. A nawet jakbym mógł, to czy potem podpinająć nowe domeny mogę odwoływać się do tego globalnego, czy do każdej domeny muszę tworzyć nowy wpis?

 

Wiem, że robi się maly offtopic, ale dopiero zaczynam zabawę z VPS bo zależało mi na własnym IP. A będe go wykorzystywał do podpinania domen i stawiania na nim stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • Mieć domenę zarejestrowaną w vihostcie (nie wiem czy to oferują, bo nigdzie nie widziałem tego)

 

Rejestruj domeny tam, gdzie jest możliwość utrzymywania ich na serwerach usługodawcy.

 

  • Użyć freedns, ale ono i tak chce, abym coś dopisał do pliku konfiguracyjnego - nie za bardzo wiem jak to skonfigurować. Jako nazwę strefy podaję domenę, a potem jaki wybrać typ strefy i co wpisać w boxa? DNSy z free przypisałem już do domeny.

 

Utwórz strefę o nazwie domeny, wybierz typ podstawowy, w pola nic nie wpisuj.

Po utworzeniu, przejdź do tej strefy, sekcję "Rekordy adresów (A)" uzupełnij tak:

Nazwa: @ IP: 185.17.41.220

Nazwa: www IP: 185.17.41.220

Zatwierdź zmiany i czekaj na aktualizację.

 

  • Mieć swój własny serwer DNS, ale nie wiem czy mogę go zrobić na jednym IP.

 

Podstawą jest, aby domenę obsługiwać conajmniej 2 serwerami DNS. W przypadku niedostępności jednego z nich, domena nadal jest aktywna i kieruje na odpowiednie adresy.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że robię już mały offtop, ale dlaczego w hostingach mogę podpiąć domenę skąd chcę (parkuje domenę przez panel a u providera wpisuje tylko DNS), a dla VPSa nie, pomimo podania mi przez operatora ich DNSów, które obsługują VPSy? Po co w takim razie VPSy z 1 IP, skoro musze (a bardziej zalecane jest) mieć 2 IP, żeby postawic serwer DNS?

 

 

P.S. Czy istnieją więc jakieś VPSy, w których wszystko jest tak skonfigurowane, jak w hostingu? Chodzi mi właśnie o podpinanie domen.

Edytowano przez IceManSpy (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na hostingu współdzielonym dostajesz usługę wyjętą z pudełka - wszystkie operacje są zautomatyzowane po stronie dostawcy usługi (stworzenie strefy Twojej domeny na serwerze DNS, vhost, itp. itd.)

 

VPS dzieli się na usługę typu managed (dostajesz wtedy Plesk, DA, czy inne cudo) - to znacznie usprawnia zarządzanie serwerem osobie, która nie ma zbyt rozległej wiedzy n/t linuxa. VPS dostarczany jest również w wersji root - dostajesz serwer z gołym systemem, bez serwera www, bazodanowego, ftp, itd. Tutaj już sam instalujesz, zarządzasz, konfigurujesz.

 

Prościej chyba się nie da wytłumaczyć. Jeśli chcesz wiedzieć po co serwer ma adres IP to przeczytaj do czego to służy. Analogicznie z serwerem DNS - jeśli będziesz miał wszystko na jednej maszynie (uogólniając jednym adresie IP) to w razie padu serwera VPS "nie będzie niczego".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasne, rozumiem to.

Tylko jak wcześniej napisałem, wybrałem z dostępnych systemów nie goły system, w którym sam sobie wszystko poinstaluje i skonfiguruje (bo nie mam takiej wiedzy), tylko system z już predefiniowanym panelem, którym jest ISPConfig (jest możliwość wybrania innych, ale czy to cos zmieni? ).

Na starcie miałem zdefinowany panel, bazę danych, FTP i inne usługi. Mam także dostęp do roota, jeśli będę chciał, ale nie mam wiedzy, żeby grzebać.

 

Rozumiem także, że jak padnie serwer, to padnie DNS i strona (dla mnie bez różnicy, jeśli padnie jedno to i tak pada wszystko).

 

Z drugiej strony może jest nałożone jakieś ograniczenie na konto? Oglądajać ten filmik:

w 40 sekundzie widoczna jest zakładka DNS i może ustawić sobie wszystko co potrzeba (nawet widać, że ma swoją domenę, a DNSy są u usługodawcy). U siebie nie mam takiej zakładki - może coś "pod spodem" dzieje się automatycznie.

 

W ISPConfigu mam taką zakładkę:

7pdd.png

 

Jednak po wpisaniu docelowej domeny ghostrecononline.pl, adresu IP:185.17.41.220 i NSów: ns1.vidns.pl i ns2.vidns.pl i odczekaniu ponad 16 godzin nic nie ruszyło.

 

 

P.S. Po podpięciu do freedns42 strona jest widoczna, tylko jak bardzo stabilna jest ta usługa?

Edytowano przez IceManSpy (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Filmik jest z panelu solusvm a screen z ispconfig, zatem nie znajdziesz na pewno. Jak zalogujesz się do solusa, będziesz mógł dodać domenę i użyć dnsów, które wcześniej przypisałeś do domeny bez użycia free dns.

Edytowano przez Hekko.pl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale załączyłeś screen z ispconfig, to tam rzeczywiście możesz jej nie mieć.. W innym wypadku skontaktuj się z dostawcą, tak jak już wcześniej napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak podsumuje, żeby była jasność nad jasnościami :)

 

Screena dałem z ISPConfig, bo myślałem, że może to ja mam tam ustawić, bo vihost ma jakiś automat, skoro podał mi swoje DNSy, a nie udostępnił tej opcji w OpenVZ.

W panelu OpenVZ nie mam zakładki odpowiedzialnej za DNSy, która jest widoczna w filmiku.

 

Napisałem do nich popołudniu, czekam na odpowiedź...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak nie masz wielu domen i nie potrzebujesz bardzo zautomatyzowanego zarządzania domenami w ispconfigu - to polecam dodać sobie domenę/y do cloudflare.com. ;-) Stabilna usługa, nawet ta darmowa wersja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawa się rozwiązała.

Mam możliwość wskazania ich DNSów i dodawania swojej domeny, ale nie z poziomu OpenVZ czy ISPConfiga, ale ich panelu, ktory znajdował się zupełnie gdzie indziej.

 

Także na ten moment strona wyświetla się jak należy :) Dziękuję wszystkim za pomoc i cierpliwość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×